Americká firma zavedla pětihodinovou pracovní dobu a začala prudce růst

Společnost Tower Paddle Boards se po zavedení pětihodinové pracovní doby zařadila na seznam nejrychleji rostoucích firem ve Spojených státech. Majitel firmy Stephen Aarstol podpořil efektivitu pětihodinové práce zaměstnanců tím, že jim dal pět procent podílu ze zisku. Šéfredaktor ekonomické redakce týdeníku Dotyk Libor Arkman na rádiu Zet říká, že firma těmito kroky motivuje zaměstnance k lepší produktivitě. Toto filosofické rozhodnutí vedlo i k navrácení mimopracovního a rodinného života. 

Efektivita firmy ruku v ruce s její výrobou se znatelně zvýšila. Za tři roky se výrobní proces zefektivnil o více než 300 procent. „Kdybychom se podívali na hospodářské výsledky, tak jenom za rok 2015 tržby dosáhly 7,2 milionu dolarů. Pro tento rok firma počítá s tržbami, které by měly přesáhnout devět milionů dolarů,“ řekl Arkman.

Americká firma produkuje takzvané paddle boardy. Jde o menší prkna, jež jsou podobná těm na windsurfing. Nemají ovšem plachtu a lidé na nich stojí nebo klečí a po vodě se pohybují pomocí pádel. Firma má podle Arkmana deset zaměstnanců a krok vedení společnosti napomohl zlepšit její firemní kulturu a její samotnou efektivitu.„Učinili takové filozofické rozhodnutí, že se rozhodli zaměstnancům a částečně i sobě vrátit rodinný a mimopracovní život. Z toho důvodu vymysleli systém, že jejich zaměstnanci budou pracovat pět hodin. Pokud budou dosahovat produktivity, které dosahovali i při osmihodinové pracovní době, tak není důvod, proč by pracovní doba musela být delší,“ informoval Arkman.

Zaměstnancům se díky tomuto kroku zdvojnásobila hodinová sazba. Majitel firmy totiž zavedl podíl na zisku ve výši pěti procent. Před těmito změnami si zaměstnanec za rok vydělal kolem 40 tisíc dolarů. Za hodinu měl v přepočtu zhruba 20 dolarů. „Poté, co se přešlo na pětihodinovou pracovní dobu a byl zaveden i podíl na zisku, tak plat zaměstnance stoupl na nějakých 48 tisíc dolarů za rok. Tím pádem se zvýšila jeho hodinová sazba a vlastně i jeho absolutní příjem,“ uvedl Arkman. 

Arkman se ovšem domnívá, že tento model omezené pracovní doby je vhodný pro startupy nebo menší firmy. Některé společnosti si kvůli své velikosti jednoduše nemohou dovolit omezený chod výroby nebo produkce.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s šéfredaktorem ekonomické redakce týdeníku Dotyk Liborem Arkmanem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Americká firma zavedla pětihodinovou pracovní dobu a začala prudce růst Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.