Alter Eko: „Za posledních 300 let se nezměnily dvě věci, je to škola a hřbitov,“ říká Mühlfeit

V regionu střední a východní Evropy je pořád stejný učební model. Učitelé většinou vyučují formou drilování. V pořadu Alter Eko o tom s ředitelem Gymnázia Jana Palacha v Praze Michalem Musilem hovořil bývalý šéf Microsoftu pro Evropu Jan Mühlfeit. Podle jeho slov se za posledních tři sta let nezměnily jediné dvě věci. Jde o školu a hřbitov. 

„V regionu střední a východní Evropy je neustále učební model armády neboli model drilovací. Teď nehovořím o vašem gymnáziu, protože jsem měl možnost se s ním seznámit a to si myslím, že je výjimka. V anglosaských zemích je to továrna. Oba dva modely jsou špatné, protože v továrně jsou z dobrých důvodu produkty unifikované. Každý student je ale přece unikát,“ řekl Mühlfeit na rádiu Zet.

Školy by se měly podle Mühlfeita podívat zpátky do minulosti. Vzorem by měl být pak samotný Jan Amos Komenský a jeho „Schola ludus“ neboli „Škola hrou“. Komenský chtěl tímto spojením říci, že když dětem něco řeknete, tak to poté zapomenou. Pokud jim člověk vyučující předmět znázorní poutavě, tak si pak zapamatují více informací.

Jako další možný příklad kvalitního vyučování Mühlfeit uvádí neziskovou organizaci Khan Academy. Ta nabízí na portálu YouTube komukoli na světě výuková videa. Naučit se tak můžete například matematiku.

Děti, které mají ve větší míře vyvinuté logické myšlení, se lépe učí z čísel v textu. Dětem, jež jsou na druhé straně zaměřeny více vizuálně a kreativně, pomohou ve větší míře v učení příběhy z obrázků.

„Dám jeden jednoduchý příklad. Dítě přijde domů a začne si stěžovat, že má učitele na dějepis, který do něj drtí letopočty. To stejné dítě za pět minut vyjmenuje 250 Pokémonů, kdo je s kým příbuzný, kdo na koho reportuje atak dále. Víte proč a v čem je rozdíl? Má k tomu vypěstovanou emoční vazbu a má v to zalíbení,“ uvedl Mühlfeit. 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: „Za posledních 300 let se nezměnily dvě věci, je to škola a hřbitov,“ říká Mühlfeit Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nachází se pod Novým Zélandem další kontinent?

    ·

    K existujícím šesti světadílům by mohl přibýt další – Zélandie. Zatím zůstává celý ukryt pod vodami jižního Pacifiku, píše BBC. Není však žádnou neznámou. Jeho nejvyšš…

  2. Proč jsou děti starších matek inteligentnější

    Společnost ·

    Podle britského deníku Independent je více pravděpodobné, že v testech inteligence budou vynikat děti, které se narodily starším matkám, než děti mladých matek. Deník …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.