Alter Eko: Svět se rozpadne do regionálních zón, hlavní roli v nich sehrají lokální mocnosti

Budoucí svět ovlivní ekonomické a vojenské faktory. V ekonomické roli figurují stále silné Spojené státy a v jejich závěsu postupně sílící Čína. Vojenská rovina pak patří mocenskému soupeření. Jan Kofroň z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy v rozhovoru s politologem Michaelem Romancovem v pořadu Alter Eko říká, že v souvislosti s tím se svět rozpadne do regionálních zón. V nich budou dominantní lokální mocnosti.

Ekonomická rovina sehrává a ještě sehraje ve světě podstatnou roli. Svoji pozornost bychom měli zaměřit na stále sílící Čínu. „Ještě v roce 2010 Čína držela nějakých 30 až 35 procent amerického nominálního HDP a za dalších osm let to už může být 80 procent. To znamená, že ten nárůst je velmi dramatický,“ řekl Jan Kofroň.

Současný svět by však neměl zapomínat ani na rovinu vojenskou. Jde především o mocenské soupeření v jednotlivých regionech. Podle Kofroně se svět rozpadne do regionálních zón, v nichž sehrají klíčovou roli lokální mocnosti. Názorný příklad lze aplikovat na oblast jihovýchodní Asie. Zde je možné sledovat situaci dominantní Číny a dalších aktérů, mezi nimiž rovněž figurují Spojené státy. Ty se snaží čínský nástup potlačit.

Mezi nejdůležitější mocnosti a regiony, které mohou uplatňovat svůj vliv, patří ovšem podle Kofroně i evropské státy. Mezi nimi pak figuruje zejména Rusko, Německo a Francie. Nad Velkou Británií se poté vznáší velký otazník. Otázkou rovněž zůstává, zdali jsou tyto státy připraveny uplatnit v budoucnu vojenskou sílu. „Řekl bych, že v okamžiku, kdy dojde k nějaké hrozbě jejich zájmu nebo jejich pociťovaným zájmům tak v podstatě všichni. Jinou otázkou je, jestli mají sílu skutečně tu sílu použít a jestli mají schopnost nějak vojensky intervenovat. Jestli jim to na konci nepřinese větší ztráty než zisky,“ uvedl Kofroň.

Postupný nárůst militarizace lze očekávat na území jihovýchodní Asie. Už dnes lze pozorovat čínské ambice v Jihovýchodním moři a jejich budování umělých ostrovů a letišť. Nedávno se dokonce objevily fotografie, na nichž jsou zřetelně vidět vybudované protiletecké systémy. Čína tak chce světu podle Kofroně dokázat, že jde o oblast, která patří pouze jim a nepřeje si, aby si na ni uplatňoval nárok kdokoli jiný.

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Alter Eko: Svět se rozpadne do regionálních zón, hlavní roli v nich sehrají lokální mocnosti Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Obamovo sbohem: „Yes we can. Yes, we did“

    Společnost ·

    Dosluhující americký prezident Barack Obama po osmi letech v Bílém domě přednesl svou poslední řeč. Ta přinesla optimismus i varování. „Díky vám je Amerika téměř v kaž…

  2. Dvacet nejbezpečnějších aerolinek světa

    Společnost ·

    I když to tak v poslední době nevypadá, tak je létání stále jednou z nejbezpečnějších forem dopravy. Uplynulý rok byl dokonce podle australského webu AirlineRatings.co…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.