Alter Eko: Evropskou unii mohou rozdělit nevyrovnané platy

Na Evropskou unii se snáší kritika z mnoha stran. Evropská komise by proto měla empaticky vnímat to, co jí ostatní členské státy a občané předkládají. O možných scénářích pro příští rok hovořili v pořadu Alter Eko hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru Petr Zahradník. Podle jeho slov mohou EU rozdělit nevyrovnané platy.

Pro Evropskou unii budou v následujícím roce zcela klíčové parlamentní volby v Německu a Nizozemsku a prezidentské volby ve Francii. „Optimistický jsem v případě Německa. Někde se říká, že oponenti stávajícího vedení mají šanci nahradit CDU nebo koalici založenou na politice CDU. Nicméně regionální volby v drtivé většině proběhly na té východnější části Německa, která více inklinuje k extrému. Věřím Bavorsku, věřím Severnímu Porýní-Vestfálsko, věřím v Porýní-Falc, že to bude stabilizováno,“ řekl Zahradník na rádiu Zet.

Za nejrizikovější zemi považuje Zahradník Nizozemsko. To totiž ovládá na základě preferencí ve velké míře nacionalistický předák Strany pro svobodu Geert Wilders. Jeho popularita dokonce dalece převyšuje kandidátku na francouzskou prezidentku Marine Le Penovou z nacionalistické strany Národní fronta.

Mzdy jako kámen úrazu

„Evropskou unii můžou rozdělit nevyrovnané platy. Je to jak z důvodu našich nízkých mezd, tak současně obhajoby možná až příliš vysokých mezd v západní části EU,“ uvedl Zahradník.

Podle Zahradníka se západní země snaží přehnaně obhajovat vysoké mzdy a naopak se pokouší vytvářet bariéry pro volný pohyb osob a pracovníků z východních zemí. Vyrovnání této mezery by znamenalo například v České republice silnou motivaci pro zaměstnanost. Taktéž by šlo o překonání doutnajícího sporu, který panuje mezi východními a západními zeměmi EU.

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Alter Eko: Evropskou unii mohou rozdělit nevyrovnané platy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Čína: Na Marsu budeme do konce roku 2020

  Tech ·

  Čína se snaží o svůj vlastní vesmírný závod. Tamní vesmírná agentura na úterní tiskové konferenci nastínila své cíle v oblasti poznávání vesmíru. Podle něj chce na odv…

 2. Rusko přiznalo státem podporovaný doping

  Společnost ·

  Rusko poprvé přiznalo, že v zemi existoval státem řízený dopingový program. V rozhovoru pro list The New York Times to uvedla výkonná ředitelka národní antidopingové a…

 3. Gazprom chce urovnat spor s Bruselem

  Byznys ·

  Plynárenský gigant Gazprom předložil Evropské komisi návrhy, pomocí nichž má v úmyslu urovnat spor pojící se k údajným monopolním praktikám firmy. Informovala o tom ru…

 4. Rusko letos vyvezlo zbraně za 336 miliard korun

  Byznys ·

  Vývoz zbraní uskutečněný divizí ruské státní exportní firmy Rosoboronexport za letošní rok zřejmě stoupne na 13 miliard dolarů (336,1 miliardy Kč) z loňských 12,7 mili…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.