Akciím se letos na pražské burze daří, už vydělaly téměř 10 procent

Akcie na pražské burze sdružené v indexu PX letos vydělaly svým majitelům už téměř deset procent. Zatímco v posledním obchodním dni minulého roku (30. prosince) index PX uzavíral na hodnotě 946, 71 bodu, v pátek to bylo už 1036,15 bodu. Na růstu indexu se podílely zejména bankovní tituly

Cena akcií Komerční banky i Erste Group Bank se od začátku roku zvýšila o více než 15 procent. Obě emise se přitom dohoromady podílejí na indexu PX z více než 40 procent, proto mají největší zásluhu na tom, že pražská burza jako celek rostla. Další dva burzovní tituly s velkou vahou v indexu PX rostly letos také, dařilo se jim ale o poznání méně než bankám. Pojišťovací skupina VIG, kam na českém trhu patří Česká podnikatelská pojišťovna, Pojišťovna České spořitelny a Kooperativa, přidala letos na burze přes 7,5 procenta. Nejhůře ze čtyř společností, které se na indexu PX dohromady podílejí z více než čtyř pětin, se letos dařilo energetické společnosti ČEZ. Její akcie od začátku roku zvýšily svou hodnotu o necelá tři procenta.

Z menších emisí uspěl například výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+ 6,7 procenta), propad o téměř 15 procent naopak zažila sázková společnost Fortuna. Akcionáři začali její cenné papíry prodávat poté, co oznámila, že kvůli plánovaným investicím vyplatí nižší dividendu. Stane se tak i přesto, že tržby Fortuny byly loni o pětinu vyšší než v roce 2013. Loňské hospodářské výsledky Fortuny byly navíc nejlepší v její historii.

Akciím se letos na pražské burze daří, už vydělaly téměř 10 procent Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Brněnští vědci vyvinuli "airbag" pro drony

    Byznys ·

    Pracovníci Leteckého ústavu Vysokého učení technického v Brně vyvinuli záchranný systém pro drony, který při technických potížích umožní bezpilotnímu letounu rozvinout…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.