Airbus zahajuje provoz první továrny v USA, za měsíc má vyrobit až osm letadel

Ve Spojených státech se v pondělí otevře první továrna evropského výrobce letecké techniky Airbus Group. Má se stát nejefektivnějším závodem Airbusu na světě. Továrna ve městě Mobile ve státě Alabama má do roku 2018 dosáhnout výrobní kapacity až osmi letadel měsíčně.  

Nový závod bude zpočátku produkovat čtyři letouny za měsíc. Airbus ale bude moci jeho kapacitu zvýšit pouhým zvětšením počtu směn, uvedli činitelé společnosti.

Nová továrna je podle agentury Reuters potenciální hrozbou americkému konkurentovi Boeingu. Obě společnosti nyní vyrábějí 42 svých nejprodávanějších úzkotrupých letounů měsíčně a plánují v příštích letech jejich produkci výrazně zvyšovat, aby byly schopny vyřídit nahromaděné zakázky.

Boeing soustředí produkci úzkotrupých letounů 737 v jediné továrně v Rentonu ve státě Washington a plánuje tempo tamní výroby do tří let zvýšit na 52 kusů měsíčně. Airbus chce produkci konkurenčních strojů rodin A320 posílit na 50 strojů za měsíc. Vedle závodu v USA může využít i továren v Německu, Francii a Číně.

Závod v Mobile bude dodávat letouny severoamerickým leteckým společnostem. Airbus díky vlně zakázek od těchto přepravců v posledních letech zdvojnásobil podíl na trhu Spojených států na 40 procent.

 


Zdroj: ČTK

Airbus zahajuje provoz první továrny v USA, za měsíc má vyrobit až osm letadel Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Írán objevil velké naleziště uranu

    Byznys ·

    Írán objevil překvapivě velké naleziště uranu a brzy spustí jeho těžbu v novém dole. Uvedl to ředitel íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí. Jeho proh…

  2. Srdcem a duší je podle Putina Rusko s Donbasem

    Společnost ·

    Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že připojení východoukrajinského Donbasu k Rusku nelze řešit na ulici, protože jde o osud všech Rusů a obyvatel regionu.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.