7 neskutečných hrdinských příběhů z 11. září 2001

V pondělí se slaví již v pořadí šestnácté výročí od nejhoršího teroristického útoku v americké historii. Téměř tři tisíce lidských životů a dalších více než 6000 zraněných osob si 11. září 2001 vyžádal atentát na newyorské Světové obchodní centrum. Velké množství běžných Američanů se v tento hrozný den proměnilo ve skutečné hrdiny. Společně s internetovým Magazínem Business Insider nyní přinášíme sedm neuvěřitelných příběhů, z kterých by si měli vzít všichni inspiraci. 

Teroristický útok měla na svědomí radikální islamistická organizace al-Káida. Atentátníci v osudný den unesli čtyři letadla na komerčních linkách aerolinií American Airlines a United Airlines. Let 11 letecké společnosti American Airlines a let United Airlines 175 narazily do věží Světového obchodního centra v New Yorku. Katastrofu nepřežil nikdo na palubě letadel. Třetím letadlem útočníci narazili do Pentagonu ve Washingtonu, D.C. K pádu čtvrtého letadlo došlo po hrdinské potyčce mezi teroristy a pasažéry letadla v blízkosti města Shanksville v Pensylvánii. Letadlo mířilo směrem k Washingtonu, D.C. Spekuluje se o tom, že směřovalo k Bílému domu nebo americkému Kapitolu.

Desítky tisíc lidí, které pracovaly v Pentagonu a Světovém obchodním centru, uprchly. Mezi lidmi se objevila i řada hrdinů, kteří pomáhali zachraňovat životy ostatních lidí. 

 

1. Obchodník s akciemi Welles Crowther

Zdroj: commons.wikimedia.org

Čtyřiadvacetiletý Welles Crowther pomohl desítce lidí se dostat ven ze zasažených budov. Jeho mise ale neskončila. Poté se ještě vrátil společně s hasiči pomáhat zachraňovat životy do Světového obchodního centra. Hned vzápětí, co let 175 narazil do Jižní věže Světového obchodního centra, tak Crowther zavolal své matce a zanechal jí zprávu v hlasové schránce: „Mami, to jsem já Welles. Chci, abys věděla, že jsem v pořádku“.

Crowther pracoval pro společnost Sandler O´Neil a Partners ve 104. patře. Dospívající muž se stal náhle dobrovolným hasičem a poté, co se vydal na cestu do 78 poschodí, tak se stal hrdinou, kterého lidé nazývali jako „Muž v červené bandaně“. (bandana – bavlněný šátek, který se uváže kolem krku a slouží jako filtr na vodu, maska proti prachu nebo jako obvaz).

Uprostřed kouře, chaosu a padajících sutin Crowther pomáhal zraněným a dezorientovaným administrativním pracovníkům. Během toho riskoval svůj vlastní život. Přestože toho lidé skrze kouř mnohé neviděli, tak vzpomínali později na hrdinu vysoké postavy s červenou bandanou.

Crowther navigoval a povzbuzoval přeživší, aby se díky tomu dostali do bezpečí. Nabádal je k tomu, aby pomáhali druhým. Během toho nesl zraněnou ženu na zádech. Poté co ji dostal do bezpečí, tak se vrátil zpět a nadále pomáhal v záchranné akci. 

„Každý, kdo dokáže stát, ať se postaví,“ řekl Crowther přeživším. „Pokud můžete pomoci druhý, udělejte to,“ dodal k tomu.

Crowterovi se připisuje, že v tento osudný den zachránil nejméně dvanáct lidí. Tělo hrdiny bylo později objeveno po boku hasičů pod sutinami Jižní věže.

 

2. Skupina cestujících letu 93 zabránila teroristům, aby narazili letadlem do amerického Kapitolu

Zdroj: Wikimedia Commons

Teroristé unesli let číslo 93 aerolinií United Airlines směřující do San Francisca v 9:28 ráno 11. září 2001. Poté, co teroristé pobodali pilota, tak cestujícím řekli, že je na palubě bomba a letadlo se vrací zpátky na letiště. Stalo se tak ale v okamžiku, kdy dvě letadla zasáhla Světové obchodní centrum.

Cestující schovaní v zadní části letadla pomalu zjistili skutečný plán únosců. Kolem 9:30 několik pasažérů telefonovalo svým blízkým. „Tome, oni unesli letadla po celém východním pobřeží,“ řekla Deena Burnettová svému manželovi. „Unesou je a zaútočí na vytyčené cíle. Dvě letadla už narazila do věží Světového obchodní centra,“ říkala podle Business Insideru Burnettová. V následujícím rozhovoru se Tom od své ženy dozvěděl, že další letadlo narazilo do Pentagonu. V 9:45 Burnett své ženě řekl, že musí něco udělat. Další cestující včetně Marka Binghama, Jeremyho Glicka a Todda Beamera zjistili podobné detaily, zatímco letadlo směřovalo k Washingtonu, D.C.

Cestující následně hlasovali o tom, jestli budou bojovat s únosci. V čele se skupinou čtyř mužů se cestující rozběhli do kokpitu. Následoval boj, jehož následkem se letadlo zřítilo na poli nedaleko města Shanksville v Pensylvánii. Pád letounu nepřežilo všech 44 lidí na palubě.

 

3. Bývalí američtí mariňáci oblékli své staré uniformy a prohledávali sutiny

Zdroj: Flickr

Zatímco letadla narazila do Světového obchodního centra, tak 27 letý Jason Thomas dal svoji dceru své matce na Long Islandu. Poté, co se Thomas dozvěděl o teroristickém útoku, tak si oblékl svoji mariňáckou uniformu a vyrazil na Manhattan. „Někdo potřeboval pomoc. Nezáleželo na tom, kdo,“ řekl Thomas agentuře APOD. „Neměl jsem ani plán. Měl jsem výcvik mariňáka a říkal jsem si jediné. Moje město je v nouzi,“ sdělil Thomas.

Ve stejný čas ve městě Wilton v Connecticutu pracoval Dave Karnes v kanceláři ve firmě Deloitte. Útok sledoval v televizi. „Jsme ve válce,“ řekl bývalý námořní seržant svým kolegům. Oznámil to před tím, než svému šéfovi sdělil, že se možná trochu opozdí. 

Jakmile se oba dva muži dostali k budovám Světového obchodního centra, tak začali společnými silami pátrat po přeživších. S sebou měli jen základní výbavu, v které nechyběla polní skládací lopatka a baterka.

Poté, co se dostali k troskám jižní věže, tak někoho slyšeli. Měli pravdu, objevili newyorské policisty. „Chtěli, abychom je neopouštěli.“. Karnes řekl Thomasovi, aby se vrátil zpět a nasměřoval záchranáře k zavaleným policistům. Poté zavolal své ženě a sestře a řekl jim, aby telefon předali New Yorské policii. Na základě něj pak policisté mohli lokalizovat  jejich pozici.

Dva policisté William Jimeno a John McLoughlin byli uvězněni v hlavní hale mezi věžemi. Před zřícením jižní věže se jim podařilo dostat do nákladního výtahu. Byli živí, ale vážně zranění. K tomu všemu byli uvězněni šest metrů pod povrchem.

Záchranářům trvalo zhruba tři hodiny, než se jim podařilo zachránit Jimena a dalších osm hodin, než se dostali k McLoughlinovi. Mariňáci se nadále pohybovali na nestabilních sutinách a křičeli: „Mariňáci Spojených států amerických! Pokud nás slyšíte, křičte nebo klepejte!“

Thomasova identita byla tajemstvím až do natočení filmu amerického režiséra Olivera Stonea z roku 2006, který nese název World Trade Center. V hlavní roli si zahrál Nicolas Cage. Karnes si ještě poté odsloužil dvě služby v Iráku.

 

4. Letušky přenášely informace o únoscích z letu 11

Zdroj: Wikimedia Commons

Patnáct minut po vzletu z Bostonu let číslo 11 společnosti American Airlines převzali pod svoji kontrolu teroristé z al-Káidy. Letadlo tehdy ostře změnilo kurz z Los Angeles do New Yorku. Vůdcem teroristů byl nechvalně známý Mohamed Atta.

Pomocí posádkových telefonů letušky Betty Ong a Amy Sweeney informovaly své kolegy o tom, co se dělo. „Okay, jmenuji se Betty Ong. Jsem číslo tři v letu 11. Kokpit neodpovídá a v byznys třídě došlo k pobodání člověka,“ říkala do telefonu letuška.

Americká stevardka rovněž řekla, že únosci pronikli do kokpitu a zavraždili několik členů posádky. Zveřejnila také informace o mužích včetně čísel jejich dedaček a popisu toho, jak vypadali. Její kolegyně Amy Sweeney udělala to samé.

„Tady je Amy Sweeney. Jsem na letu 11. toto letadlo bylo uneseno,“ řekla Sweeney. Obě dvě letušky překvapily svým klidným chováním a profesionalitou. O dvacet minut později letadlo narazilo do Severní věže Světového obchodního centra. Díky informacím letušek získala FBI jména, adresy a další informace o třech z pěti únoscích, kteří unesli letadlo.

 

5. Rick Rescorla měl podíl na záchraně 2700 lidí

Zdroj: Army.mil

Rick Rescorla je válečným hrdinou z Vietnamu, kde získal Stříbrnou hvězdu a další ocenění za své zásluhy v době, co byl důstojníkem americké armády.

Rescorla zpíval lidem písně, aby je během evakuace uklidnil. Mnoho lidí v Jižní věži si jeho písně vybavují. Bývalý důstojník tou dobou pracoval v bezpečnosti pro firmu Morgan Stanley. Když let číslo 11 narazil do první z věží, tak byl Rescorla podle Business Insideru vyzván k tomu, aby udržel zaměstnance na svých místech.

Zdroj: Wikimedia Commons

„Řekl jsem, ‚vypadni ty zkurvysynu,‘“ „Všechno nad námi, kam narazilo letadlo, se zhroutí a s tím půjde celá budova. Dostanu své lidi odsud,“ řekl Rescorla.

Rescorla delší dobu před tím upozorňoval na bezpečnostní slabiny Světového obchodního centra. Osudný den v září ale vyzval lidi k evakuaci. Pro zaměstnance Morgan Stanley připravoval tréninková cvičení řadu let. V osudný den se to vyplatilo. Pouhých šestnáct minut poté, co první letadlo narazilo do první z věží, Rescorla pomohl evakuovat více než 2700 zaměstnanců a návštěvníků). 

Rescorla zemřel 11. září 2001 jako hrdina. 

 

6. Piloti dvou F-16 byli připraveni obětovat svůj život

Zdroj: AF.mil

S minimální informovaností o situaci se dva piloti Národní letecké gardy (ANG) vydali vstříc unesenému letu 93 United Airlines. Stalo se tak poté, co dvě letadla zasáhla Světové obchodní centrum. Podle Business Insideru v tom byl jeden háček. Letadla nebyla ozbrojená.

Letadlo Boeing 757, které se blížilo k Washingtonu, nedávalo pilotům stíhaček na výběr. Piloti nemohli čekat další minuty na to, než nasadí příslušné rakety.

„Museli jsme chránit vzdušný prostor jakýmkoli způsobem,“ vzpomíná pilotka Heather Penney. „Nemohli jsme ho sestřelit. Museli bychom do letounu naletět. V podstatě bych byla kamikaze pilotka,“ sdělila Penney.

K ničemu podobnému nedošlo díky dříve zmíněné statečnosti samotných cestujících na palubě letadla, které se zřítilo v Pennsylvánii.

 

7. Turistický průvodce poskytl v okolí Pentagonu první pomoc

Zdroj: Wikimedia Commons

Beau Doboszenski v době, kdy letadlo American Airlines narazilo do Pentagonu, byl na opačné straně budovy. Doboszenski jako bývalý dobrovolný hasič a vyškolený zdravotník odpověděl na prosbu kapitána námořnictva, který hledal člověka s lékařským výcvikem. Statečný muž ani chvíli neváhal.

Doboszenski oběhl budovu, aby se dostal ke ztroskotanému letadlu. Zastavila jej ovšem policie. Nakonec se na místo dostal a pomohl mnoha lidem. Poté se přidal ještě k záchrannému týmu, který pátral po přeživších. Záchranné akce se zúčastnil ve chvíli, kdy budova Pentagonu byla stále v plamenech.

 

 

 Zdroj: Business Insider, Zet

7 neskutečných hrdinských příběhů z 11. září 2001 Foto: Flickr.com

reklama

Další články

 1. Irma a Harvey budou USA stát kolem 290 miliard USD

  Byznys ·

  Řádění hurikánů Irma a Harvey bude stát Spojené státy kolem 290 miliard dolarů (6,3 bilionu Kč), což představuje zhruba 1,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). P…

 2. Nejlepší rating na světě má Německo

  Byznys ·

  Analytická společnost Dun & Bradstreet (D&B) zvýšila rating Německu v kategorii nejnižšího rizika návratnosti investice o jeden stupeň. Jde o nejlepší rating z…

 3. EU kritizuje Trumpovu hospodářskou politiku

  Společnost ·

  Výbor složený ze zástupců ministerstev financí členských zemí Evropské unie podrobil kritice hospodářskou politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vyjádřil obavu…

 4. Klaus podpořil německou populistickou stranu AfD

  Společnost ·

  Spor o globální oteplování patří podle bývalého českého prezidenta Václava Klause minulosti. Jeho strana v něm prohrála, míní. Klaus dnes o tématu hovořil na předvoleb…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.