2016: Tyto velké ekonomiky letos trpěly nejvíce

Tři z deseti největších světových ekonomik končí letošní rok v horší kondici, než s jakou do něj vstoupily. Podle serveru americké televize CNN však z toho mohou vinit pouze sebe. Dvě referenda a měnový experiment je vrhá do nejistoty v roce 2017.

Velká Británie

Zdroj: 1000 Words /  Shutterstock.com

Jako první přišel šok 23. června, kdy britští voliči odhlasovali v referendu výstup země z Evropské unie. Rozhodnutí o takzvaném brexitu mělo okamžitý dopad na světové trhy, kdy poslalo akcie směrem dolů. Ty se sice brzy zotavily, největším smolařem v tomto případě ale zůstala britská měna.

Libra po referendu klesla vůči dolaru na nejnižší úroveň za více než 30 let. Od té doby se situace sice trochu uklidnila, stále ale britská měna ztrácí 18 procent své hodnoty a tlačí nahoru cenu každodenního zboží. Inflace pak bude podle CNN v příštím roce zrychlovat. 

Největším problémem brexitu ale zůstává nejistota. Britská ekonomika totiž hledí tváří v tvář hrozbě ztráty svých největších obchodních partnerů a odlivu některých firem ze země.

Indie

Indický premiér Nárendra Módí; Zdroj: Wikimedia Commons

Indie stáhla 8. listopadu z oběhu s okamžitou platnosti bankovky s nejvyšší nominální hodnotou 500 a 1000 rupií (kolem 180 a 360 korun), které měly být nahrazeny novými bankovkami v hodnotě 500 a 2000 rupií. Tento překvapivý krok indického premiéra Nárendra Módího si klade za cíl bojovat proti korupci a také lidem, kteří doma hromadí značné množství hotovosti. 

Tento krok však způsobil chaos pro miliony lidí, kteří se snažily získat nové peníze. Podniky trpí nedostatkem hotovosti a indická ekonomika trpí jako celek. Podle CNN 7,3% tempo růstu indické ekonomiky v následujícím roce výrazně zpomalí. Rezervní banka Indie už snížila svůj odhad růstu pro aktuální fiskální rok o 0,5 %. Analytici ovšem říkají, že škoda může být mnohem závažnější.

Itálie

Matteo Renzi; Zdroj: Drop of Light / Shutterstock.com

Italové 4.prosince v referendu odmítli reformu ústavy navrženou premiérem Matteem Renzim. Reforma měla zjednodušit systém vládnutí v zemi a oživit stagnující italskou ekonomiku.

Italský premiér v reakci na výsledek referenda odstoupil hned další den. Následná politická a ekonomická nejistota si našla jednu oběť - nervózní investoři odmítl poskytnout nejstarší bance světa, Monte dei Paschi di Siena, pomoc. Do hry proto musela vstoupit italská vláda, která přišla se záchraným fondem v hodnotě 21 miliard dolarů, který se přičte k už tak obrovskému dluhu země.

Oblast bankovnictví není ale jediným problémem. V zemi také hrozí předčasné volby, v nichž mohou uspět populistické strany. Jednou z nich je Hnutí pěti hvězd, které založil komik Beppe Grillo. Jeho základní myšlenka pravděpodobně bude založena po vzoru brexitu. Italští populisté tak budou usilovat o vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Podle analytiků je pravděpodobnost takovéhoto referenda malá. Politická rizika pro Evropu ovšem rostou. 

 

 

Zdroj: CNN, Zet

 

 

 

 

2016: Tyto velké ekonomiky letos trpěly nejvíce Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. ČNB čekají na počátku roku organizační změny

  Byznys ·

  Česká národní banka (ČNB) v lednu a únoru provede organizační změny, které se budou týkat ekonomického výzkumu, mezinárodní činnosti a od února agendy související s li…

 2. Čína: Na Marsu budeme do konce roku 2020

  Tech ·

  Čína se snaží o svůj vlastní vesmírný závod. Tamní vesmírná agentura na úterní tiskové konferenci nastínila své cíle v oblasti poznávání vesmíru. Podle něj chce na odv…

 3. Rusko přiznalo státem podporovaný doping

  Společnost ·

  Rusko poprvé přiznalo, že v zemi existoval státem řízený dopingový program. V rozhovoru pro list The New York Times to uvedla výkonná ředitelka národní antidopingové a…

 4. Gazprom chce urovnat spor s Bruselem

  Byznys ·

  Plynárenský gigant Gazprom předložil Evropské komisi návrhy, pomocí nichž má v úmyslu urovnat spor pojící se k údajným monopolním praktikám firmy. Informovala o tom ru…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.