Zahraniční tisk: Tsipras vede Řecko do další krize; manželka Kim Čong-una zmizela

Řecký premiér Alexis Tsipras vede podle zahraničních médií zemi do další politické krize. Je stále patrnější, jak se jeho dřívější oblíbenost mění v občanské zklamání a nespokojenost. Nesplnil totiž své předvolební sliby, podle kterých se měl postavit Evropské unii a jejímu tlaku na úsporná opatření. Světová média si dále všímají, že manželka severokorejského prezidenta Kim Čong- una se neobjevila na veřejnosti od letošního března. Odborníci spekulují, zdali je Ri Sol-ču těhotná nebo se ocitla v nemilosti diktátora. 

Rusko obviňuje syrské povstalce ze zabíjení civilistů v Aleppu. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu prohlásil, že více než dva tisíce ozbrojenců s desítkami tanků a obrněných vozidel útočí na obytné čtvrti, školy a nemocnice ve čtvrtích kontrolovaných syrskou vládou. Agentuře Associated Press ministr řekl, že povstalci znemožňují místním obyvatelům opustit město, desítky už jich zabili a snaží se dál prolomit blokádu východní části Aleppa. Šojgu zároveň zdůraznil, že ruské letectvo neútočí na město už šestnáctý den. 

 

Irácké armádní jednotky dobývají předměstí severoiráckého Mosulu. Koaliční jednotky se tak na území města okupovaného Islámským státem ocitly poprvé od roku 2014. Jak upozorňuje britský deník The Guardian v silně zaminovaném terénu čekají iráckou armádu několikatýdenní pouliční boje o poslední základnu Islámského státu na území Iráku.

 

Americká zpravodajská bezpečnostní služba FBI zveřejnila archivní materiály týkající se nestandardního omilostnění kontroverzního švýcarského investora, jehož osvobodil někdejší demokratický prezident Bill Clinton v roce 2001. Podnikatel a manžel donátorky Demokratické strany Mark Rich, který zemřel před třemi lety, byl roku 1983 odsouzen za daňové podvody a nezákonné obchodování. Jeho manželka ovšem finančně přispěla Clintonovu prezidentskému fondu, což mohlo amnestii ovlivnit. Demokraté protestují proti načasování informace před prezidentskými volbami, uvádí Deutsche Welle.

 

Bývalý šéf Světové banky Robert Zoellick varuje před zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem. Tradiční republikán, který sloužil za několika prezidentů USA, označuje současného kandidáta Republikánské strany za nebezpečného narcise a egomaniaka, který může ohrozit víc než vztahy s Evropou, prohlásil týden před volbami Zoellick v rozhovoru pro Deutsche Welle.

 

Podle průzkumu veřejného mínění, který si zadaly televizní stanice ABC a americký deník Washington Post, už republikánský kandidát Donald Trump předhání v oblíbenosti voličů demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Moodyho analytické centrum, které správně předpovědělo už osm zvolených prezidentů po sobě, ovšem uvádí, že za týden vyhraje Clintonová:  Hlavními faktory jejího vítězství mají být nízké ceny pohonných hmot a popularita současného demokratického prezidenta Baracka Obamy, uvádí londýnská agentura Reuters.

 

Řecký premiér Alexis Tsipras vede zemi do další politické krize, tvrdí německý týdeník Der Spiegel. Nesplnil dva roky staré předvolební sliby, podle kterých se měl postavit Evropské unii a jejímu tlaku na úsporná opatření v Řecku, konstatuje týdeník. V zemi je prý proto stále patrnější, jak se jeho dřívější oblíbenost mění v občanské zklamání a nespokojenost. Proti jeho vládě a dalšímu snižování platů a sociálních příspěvků už vedle lékařů, učitelů a správců letového provozu protestují také senioři. Ti při nedávných demonstracích v Aténách zkoušeli převrátit policejní autobusy, když je pořádkové jednotky rozháněly slzným plynem. 

 

Manželka severokorejského prezidenta Kim Čong Una se neobjevila na veřejnosti od letošního března. Odborníci na Korejskou lidově demokratickou republiku spekulují, zdali je Ri Sol-ču těhotná nebo se ocitla v nemilosti diktátora. Podle osobního prezidentova přítele, americké basketbalové hvězdy Dennise Rodmana manželka podobně zmizela z očí veřejnosti už roku 2012, kdy údajně porodila dceru. Podle jiných zdrojů se mohla rozhádat s prezidentovou sestrou Kim Jo Čong, která řídí státní propagandu, uvádí slovenský server Aktuálne.sk

 

Jedno vejce denně může výrazně snížit riziko infarktu myokardu. Podle studie publikované v dnešním deníku The Times, která monitorovala zdravotní stav tří stovek tisíc lidí v uplynulých třiceti letech, stačí jedno vejce za den – ať už vařené, smažené nebo míchané-, snížit ohrožení infarktem o 12 procent. Deník připomíná, že se přitom před vejci dlouho varovalo kvůli vysokému obsahu cholesterolu.

Zahraniční tisk: Tsipras vede Řecko do další krize; manželka Kim Čong-una zmizela

reklama

Další články

 1. Jak se Airbus stal létající legendou

  Byznys ·

  Evropský výrobce letadel Airbus minulý měsíc překročil významný milník. Singapurským aerolinkám dodal své 10 000. letadlo. Je to o to impozantnější, když letos slaví j…

 2. Kolik vědy se vejde do tří minut?

  ·

  Věda potřebuje neustále nové talenty. Jednou z cest, jak pro ni mladé lidi nadchnout, je skrze její popularizaci. Prostředkem, který jde tomuto trendu naproti, jsou na…

 3. BBC: Čína představila svou novou stíhačku J-20

  Společnost ·

  Čína poprvé veřejně představila svou novou stíhačku J-20. Stroj s dlouhým doletem a schopností vyhnout se radarům armáda představila na letecké show v jihočínském měst…

 4. Osm letišť, kde si dlouhé mezipřistání užijete

  Společnost ·

  Při cestování není snad nic horšího než mít dlouhá mezipřistání. Nepohodlné letištní sedačky a předražené restaurace v takových časech na náladě nepřidají. Na některýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.