Zahraniční tisk: Sebevraždu letadlem spáchalo v minulosti 5 pilotů; Americký konvoj v ČR

Zahraniční média 30. března se věnují okolnostem zříceného letadla společnosti Germanwings a vyšetřování kolem kopilota  Andrease Lubitze. Pokud se potvrdí názor prokuratury, tedy že Lubitz navedl stroj k zemi úmyslně, byl by to už šestý případ takovéto sebevraždy od roku 1982. Média se také věnují přesunu amerického vojenského konvoje z Polska přes Českou republiku na německou základnu.

„Česká jízda dragounů“, tak svůj dnešní komentář nazval slovenský deník SME, který píše, že veřejné mínění o konvoji amerických vojáků v České republice příjemně překvapilo. Od soboty se z Polska přes Českou republiku přesunuje na německou základnu 118 obrněných vozidel a celkem 520 vojáků. Vojáci se vrací z vojenského cvičení v Pobaltí a Severoatlantická aliance, pod jejíž hlavičkou tento přesun probíhá, konvoj označuje jako demonstraci jednoty. Souvislost s konfliktem na Ukrajině a s počínáním Putinova režimu v Rusku, je podle deníku SME jasná. Slovenský list je proto příjemně překvapen tím, co na přítomnost amerických vojáků říká národ Švejků a rusofilů, jak o Češích píše. A dodává, že nereformovaní komunisté jsou v České republice třetí největší parlamentní stranou.

 

Vyšetřování letecké katastrofy, ke které došlo minulý týden ve francouzských Alpách, se o víkendu soustředilo na zdravotní stav kopilota Andrease Lubitze, píše dnes rakouský deník Der Standard. Podle zpráv z médií se Andreas Lubitz léčil na neurologii a na psychiatrii a v jeho bytě byla nalezena psychofarmaka. Podle informací zveřejněných v americkém deníku New York Times a ve francouzském deníku Le Figaro měl Andreas Lubitz kromě toho také problémy se zrakem, které byly zřejmě psychosomatického původu.

 

Jestliže kopilot letadla společnosti Germanwings, které se v úterý zřítilo ve francouzských Alpách, úmyslně navedl stroj směrem k zemi, jak tvrdí prokuratura, jednalo by se o poměrně ojedinělý případ, píše americký deník USA Today. Bohužel by ale nebyl až tak ojedinělý, jak by to na první pohled mohlo vypadat. Bylo by to totiž celkem pošesté od roku 1982, kdy by se pilot komerčního letadla rozhodl spáchat sebevraždu s letadlem plným cestujících, připomíná USA Today.

 

Britský deník The Guardian se domnívá, že by vražda ruského opozičního politika Borise Němcova mohla přimět ruského prezidenta Vladimira Putina k velkému rozhodnutí. Měsíc po Němcovově vraždě se objevují jisté náznaky boje o moc v Kremlu a Vladimir Putin si bude muset vybrat, na čí stranu se přiklonit. Existují totiž domněnky, že nedávné Putinovo několikadenní zmizení z veřejného života souviselo s tím, že se ruský prezident potřeboval stáhnout do ústraní, aby mohl v klidu učinit obtížná rozhodnutí, připomíná britský The Guardian.

 

I poté, co řecká vláda pod vedením Alexise Tsiprase představila o víkendu v Bruselu nový seznam reforem, zůstává záchrana Řecka před státním bankrotem stále nejistá, píše německý list Süddeutsche Zeitung. Už během prvních dvou dubnových týdnů by mohly Řecku dojít peníze. Aby mohla být Řecku vyplacena další - doposud blokovaná úvěrová pomoc, musely by nové reformní návrhy řecké vlády být nejprve věřiteli akceptovány, připomíná německý Süddeutsche Zeitung.

 

Dva dny před oficiálním termínem pro ukončení vyjednávání včera íránští vyjednavači oznámili změnu v zásadním bodu navrhované dohody o íránském jaderném programu, píše ve svém dnešním vydání americký deník New York Times. Írán totiž nově nechce posílat obohacený uran do zahraničí. Po celé měsíce přitom Írán předběžně souhlasil s tím, že bude posílat velké množství obohaceného uranu do Ruska, kde by radioaktivní materiál nebyl dostupný pro žádné programy na výrobu jaderných zbraní. Jedna z možností, jak s uranem nakládat, by bylo naředit ho, což by výrazně znesnadnilo jeho následné použití pro vojenské účely. Avšak zjištění, že Írán si nyní hodlá obohacený uran ponechat, by mohlo znamenat potenciální překážku v důležitém okamžiku právě probíhajících rozhovorů, míní americký list.

Zahraniční tisk: Sebevraždu letadlem spáchalo v minulosti 5 pilotů; Americký konvoj v ČR Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Evropská unie obnovuje program družic Galileo

    Tech ·

    Evropská unie včera poslala na palubě ruské rakety Sojuz na oběžnou dráhu dva satelity, které budou součástí evropského navigačního systému Galileo. Šlo o první vypušt…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.