Zahraniční tisk: Migrační krize radikalizuje středové strany; svět je ve druhé studené válce

Světová média píší 24. srpna o tom, že rostoucí příval migrantů povzbuzuje extrémismus a radikalizuje středové strany. Příkladem může být nástup strany Švédští demokraté, která se v průzkumu těšila podpoře tří čtvrtin Švédů. V zahraničním tisku se také dočtete, že se svět ocitá ve druhé studené válce. Události na Ukrajině jsou totiž téměř přesným opakováním konfliktů, ke kterým docházelo v druhé polovině minulého století.

Rychlý a silný nástup extrémně pravicové politické strany ve Švédsku, je dalším znakem toho, že Evropa podstupuje titánský boj za budoucnost Unie, píše ve svém dnešním vydání slovenský deník SME. Strana Švédští demokraté minulý týden zvítězila v průzkumu veřejného mínění, protože se jí podařilo získat podporu přibližně tří čtvrtin švédských respondentů. Rostoucí příval migrantů, kterému čelí celý kontinent, nejenže povzbuzuje extrémisty, ale radikalizuje i tradičně středové strany, uvádí slovenský deník. 
V Evropě podle listu vládne xenofobní nevole, která doslova zaskočila mírné a tolerantní architekty Evropské unie. Příkladem může být květnové protiimigrační výtržnictví v Bratislavě, nedávná protiislámská hysterie v Praze nebo britské rozhodnutí uvěznit osoby, které ubytují nelegální migranty. A právě strana s názvem Švédští demokraté, která sympatizuje s nacismem a která je teď ve Švédsku velmi oblíbená, je typickým představitelem tohoto nového protiimigračního směru, konstatuje slovenský list.
 
Studená válka je tu a my se musíme naučit s tím žít, píše ve svém dnešním vydání ruský deník Moscow Times. Rusko a západní svět se už dlouho nacházejí uprostřed informační a propagandistické války. Byly uvaleny vzájemné sankce a obě strany dramaticky navýšily počet vojenských cvičení. Rusko představilo svůj nejnovější vojenský hardware během oslav výročí konce druhé světové války a západní země zase posílily obranu své východní hranice prostřednictvím těžké vojenské techniky. Události na Ukrajině jsou téměř přesným opakováním konfliktů, ke kterým docházelo během první studené války, pokračuje ruský list. Uvědomuje si to jen několik málo lidí, ale ta nejdůležitější lekce, kterou Spojené státy americké a Sovětský svaz dostaly během korejské války v roce 1953, spočívá v tom, že dvě velmoci mohou být zavlečeny do válečného konfliktu právě kvůli konfliktu regionálnímu, připomíná ruský Moscow Times.
 
Příslušníci hnutí Islámský stát zničili starověký chrám v syrském městě Palmýra, informuje americký deník USA Today. Palmýra je jedním z nejpůsobivějších archeologických míst v oblasti Středního východu a zároveň lokalitou světového kulturního dědictví UNESCO. Podle pozorovatelů použil Islámský stát ke zničení chrámu Baal-Shamin starého dva tisíce let výbušniny. Někteří pozorovatelé tvrdí, že chrám byl zničen už před měsícem, avšak podle místních aktivistů byl vyhozen do povětří teprve včera, uzavírá americký USA Today.
 
Evropa čelí v rámci boje proti terorismu novým nejistotám, píše dnes americký deník New York Times. Dva dny poté, co se podařilo překazit plány mladého Maročana na způsobení masakru v rychlovlaku do Paříže, byli představitelé Evropské unie konfrontováni s otázkou, jaké další kroky by měly být podniknuty v souvislosti s podobnými útoky. Zvýšená bezpečnostní a sledovací opatření mladíka dokázala vyfiltrovat. Jenže i poté byl jen jedním z tisíců Evropanů, kteří se dostali do hledáčku úřadů jako potenciálně nebezpečné osoby poté, co navštívily Sýrii. A právě velký počet takových podezřelých osob v kombinaci s neustále se rozšiřujícím okruhem případných cílů útoků vnímají představitelé EU jako téměř nezvládnutelný sledovací úkol, konstatuje americký list.
 
Po sobotní tragédii na letecké přehlídce ve Velké Británii, při které přišlo o život nejméně 11 osob, se ozývají hlasy po okamžitém zavedení nových bezpečnostních pravidel pro podobné akce, všímá si britský deník The Times. Z analýzy videozáznamu pádu letounu, z fotografií z místa nehody a i popisu svědků totiž vyplývá, že zhruba deset dalších osob smrti jen těsně uniklo, konstatuje britský list.
 
Zahraniční tisk: Migrační krize radikalizuje středové strany; svět je ve druhé studené válce Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.