Zahr. tisk: Zemětřesení v Ekvádoru nepřežilo 246 lidí; papež přivezl do Vatikánu 12 běženců

Světová média dne 18. dubna informují o tom, že sobotní zemětřesení si vyžádalo více než 246 obětí na životech. Zemětřesení mělo trvat déle než minutu a dosáhlo síly 7,8 Richterovy stupnice. Média si dále všímají toho, že papež František se vrátil ze sobotní návštěvy řeckého ostrova Lesbos do Vatikánu s 12 migranty. Jde o tři rodiny ze Sýrie s celkem šesti dětmi.

Zatímco programové prohlášení slovenské vlády se topí v balastu,
na mezinárodní bezpečnostní konferenci GLOBSEC konané v Bratislavě
se řešila především asertivní politika Ruska, píše dnes slovenský deník SME. Na tuto konferenci, která byla vskutku exkluzivně obsazená, je možné nahlížet z mnoha úhlů. Obzvláště zajímavé je vnímat ji coby zrcadlo nastavené slovenskému vládnímu prohlášení, a to právě v oblasti bezpečnosti. Bylo brutální, místy úsměvné, ale i věrné. Tedy to pomyslné zrcadlo s tím, co se v něm odráželo.

 

Nejde o to, že by se v jednotlivých panelech tohoto „nejdůležitějšího
setkání týkajícího se bezpečnosti na východ od Mnichova“ nenašlo dost balastu, pokračuje slovenský list. Ale ani jeden příspěvek ho neobsahoval tolik, jako tomu je v případě bezpečnostního programu „Fico III“, konstatuje deník SME.

 

Podle francouzského ministra hospodářství a průmyslu by Velká Británie po brexitu byla v rámci obchodování zcela „odstavená“, informuje britský deník The Guardian. Světové velmoci, jako je například Čína, by podle něj o obchodní vyjednávání s Velkou Británií mimo prostor Evropské unie měly jen pramalý zájem. Ostrovní království by se tak ocitlo v ještě slabší vyjednávací pozici – a to například právě s Čínou, které je kladena za vinu krize britského ocelářství, konstatuje britský The Guardian.

 

Podle ekvádorského prezidenta přišlo při sobotním zemětřesení o život více než 246 osob, všímá si mezinárodní deník International New York Times. Zemětřesení o síle 7,8 Richterovy stupnice podle některých zdrojů trvalo déle než minutu a představuje tak jedno z nejničivějších zemětřesení, které zemi od sedmdesátých let minulého století postihlo. Podle některých geologů bylo toto zemětřesení až 20x silnější než to, které minulý týden zasáhlo oblast jižního Japonska, uzavírá list.

 

V Makedonii hrozí eskalace současné krize, píše rakouský deník Der Standard. Už pátým dnem se v sobotu nejen ve Skopje, ale i v dalších makedonských městech, konaly protestní akce – a to nejen sociálnědemokratické opozice, ale také konzervativní vládní strany
VMRO - DPME. Tisíce protestujících i v sobotu požadovaly odstoupení
makedonského prezidenta, který v úterý udělil milost celkem 56 politikům a
jejich spolupracovníkům, proti kterým je vedeno trestní stíhání. Protesty by
měly pokračovat i dnes, informuje rakouský list.

 

Tisíce obyvatel Chile i nadále zůstává bez vody a bez elektrického proudu, píše dnes švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Kvůli záplavám a vydatným srážkám, které zasáhly zejména střed země, bylo včera od okolního světa odříznuto více než 700 osob. Celá řada obcí v okolí hlavního města Santiaga se o víkendu potýkala s problémy týkajícími se dodávek pitné vody a desetitisíce osob zůstaly v postižených regionech bez elektrického proudu, uzavírá švýcarský list.

 

Papež František si s sebou ze sobotní návštěvy řeckého ostrova Lesbos do
Vatikánu přivezl 12 migrantů, všímá si německý deník Süddeutsche Zeitung. Jedná se o tři rodiny ze Sýrie s celkem šesti dětmi, které na řeckém ostrově uvízli. Už během letu na Lesbos papež František řekl, že utrpení běženců je nejhorší katastrofou od konce druhé světové války. Na celém světě je v současné době na útěku před válkou, násilím a chudobou přibližně 60 milionů lidí, přičemž několik stovek tisíc takových běženců se nachází na hranicích Evropy, která staví ploty a snaží se stát pánem situace,
uzavírá německý list.

 

 

Zdroj: Zet

 

Zahr. tisk: Zemětřesení v Ekvádoru nepřežilo 246 lidí; papež přivezl do Vatikánu 12 běženců Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Armáda od října nabídne výcvik prvním civilistům

    Společnost ·

    Od října armáda nabídne výcvik prvním civilistům, kteří se dobrovolně přihlásí na vojenské cvičení. Sdělil to náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Věří tomu, že me…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.