Zahr. tisk: Čína obvinila USA; alarmující počet zemřelých dětských vojáků z IS

Světová média dne 19. února píší o tom, že Čína obvinila Spojené státy z posilování vojenské přítomnosti v Jihočínském moři. Média si dále všímají alarmujících výsledků zveřejněných OSN, které ukazují na 89 dětských úmrtí v řadách Islámského státu od loňského ledna. Více než třetina těchto dětí řídila vozy naložené výbušinami a další třetina zemřela jako pěší vojáci.

Čína dnes podle amerického deníku USA Today obvinila Spojené státy, že posilují svou vojenskou přítomnost v Jihočínském moři. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí označil americké vojenské letecké hlídky a námořní plavidla, které jsou v oblasti z důvodu vojenských cvičení, za militarizaci. Satelitní snímky publikované médii ve středu však ukázaly, že Čína instalovala protiletadlové rakety na ostrově Jung-sing tao, který je součástí sporných Paracelských ostrovů. Americký prezident vyzval na summitu zemí jihovýchodní Asie ke snížení napětí v regionu.

 

Evropská unie se zatím s Velkou Británií na podmínkách jejího členství nedohodla, informuje server francouzské rozhlasové stanice RFI. První den dvoudenního summitu osmadvacítky předseda Evropské rady Donald Tusk zhodnotil tím, že pro dosažení dohody zbývá ještě spousta práce. Britský premiér David Cameron požaduje vyšší pravomoce národním parlamentům členských zemí, zrušení dávek pro občany ze zemí mimo Evropskou unii, méně předpisů a záruku nečlenským zemím, že nebudou znevýhodněny.

 

Evropští lídři na summitu Evropské unie jednají také o hraničních kontrolách. Podle španělského deníku El País by se jednání s tureckým premiérem Ahmetem Davutoglem, kterého Evropská unie žádá o spolupráci ve snaze omezit počet uprchlíků přicházejících do Evropy, mělo konat začátkem března. Délka debaty odráží závažnost situace, míní El País. Zatímco otázce tzv. Brexitu byly věnovány pouhé tři hodiny, přitom se jednání protáhlo až do ranních hodin, problému migrace bylo vyhrazeno hodin šest. Německá kancléřka Angela Merkelová znovu zdůraznila klíčovou roli dohody s Tureckem pro zvládnutí migrační krize v Evropě.

 

Britský deník The Guardian zveřejňuje alarmující výsledky analýzy OSN úmrtí dětí a mladistvých ve jménu Islámského státu. Vyšetřování 89 dětských úmrtí od loňského ledna totiž ukázalo, že více než třetina těchto dětí řídila vozy naložené výbušninami a další třetina zemřela jako pěší vojáci. Počet úmrtí dětí mladších 18 let ve službách organizace Islámský stát se v průběhu loňského roku zdvojnásobil. Velmi znepokojující je také trojnásobný počet sebevražedných atentátů dětí a mládeže během letošního ledna ve srovnání s loňským lednem, varuje The Guardian.

 

Neúspěšné žadatele o azyl v Austrálii, přijme Nový Zéland. Napsal to slovenský deník Pravda s odvoláním na agenturu AP. Dohodu o přesídlení utečenců z Nauru a Papuy Nové Guiney, kam Austrálie neúspěšné žadatele o azyl posílá, podepsala Austrálie s Novým Zélandem už v roce 2013. Nový australský premiér Malcolm Turnbull však s tímto záměrem nesouhlasí s tím, že nechce podporovat překupníky s lidmi, kteří údajně přemlouvají žadatele o azyl z Bangladéše, Iránu a Afghánistánu, aby se vydali na nebezpečnou cestu.

 

Papež František včera na tiskové konferenci v Římě po své cestě po Latinské Americe překvapil prohlášením, že pro zabránění šíření viru zika mohou být použity antikoncepční prostředky, všímá si americký deník The New York Times. Přestože se papež vyslovil pro použití antikoncepce, potraty i nadále odsuzuje jako absolutní zlo. Nicméně se zdá, že je ochoten povolit nouzovou výjimku i pro jeptišky v Belgickém Kongu, které byly znásilněny.

 

Po deseti letech populaci medvědů hnědých ve španělských Pyrenejích v květnu rozšíří další exemplář. Francouzský deník Le Figaro píše, že se tak stane v rámci evropského programu Piroslife v katalánském Val d’Aran. Naposledy bylo totiž do volné přírody vypuštěno 5 medvědů původem ze Slovinska v roce 2006. Nový samec pochází také ze Slovinska. Cílem programu je rozšířit populaci medvědů v Pyrenejích o novou krev a omezit jejich příbuzenské vztahy.

 

 

 

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Čína obvinila USA; alarmující počet zemřelých dětských vojáků z IS Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. USA zpřísnily sankce proti Severní Koreji

  Společnost ·

  Prezident Barack Obama včera podepsal zákon rozšiřující americké sankce namířené proti Severní Koreji. USA zpřísnili sankce po severokorejském jaderném testu z letošní…

 2. ČSA se loni dostaly do zisku 223 milionů korun

  Byznys ·

  České aerolinie (ČSA) loni dosáhly zisku 223 milionů korun. Minulý rok se přitom společnost dostala do ztráty 631 milionů korun. Při zmenšení flotily se národnímu dopr…

 3. Pražský hotel President koupil ruský investor

  Byznys ·

  Pražský pětihvězdičkový hotel President odkoupil loni od španělské společnosti Comar ruský investor Rafik Gasanov. Ten už v Česku vlastní například golfový resort Cihe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.