„Videomapping se dostává i do reklamy, pomůže ušetřit náklady,“ říká David Borovka

Praha hostila závěrem minulého týdne festival videomappingu a světelného umění Signal. Tato událost si v hlavním městě každým rokem získává stále větší popularitu. Letos festival Signal navštívilo až půl milionu lidí. O videomappingu, který byl jedním ze stěžejních lákadel festivalu, mluvil na rádiu Zet jeden z předních českých projektových manažerů videomappingu David Borovka. Podle něj jde o kombinaci práce grafiků a lidí, kteří umí přenést 3D výsledky na samotné objekty. V zahraničí se videomapping kromě festivalů světla a podobných příležitostí začíná používat už i pro vytváření scén do reklamy. Důvodem jsou například úspory nákladů spojených s přesouváním štábu.  

Co je to videomapping?

Videomapping je speciální projekce, kdy se pomocí 3D animací a animací promítá přímo na konkrétní objekt. U nás to není pouze budova, my jsme schopni mapovat auta, jsme schopni mapovat tanečníky. Umíme videomapping do vodních stěn a je to vlastně mapování a úprava na konkrétní objekt prostřednictvím speciální animace, která je vytvořena přímo na míru. Používají se výkonné projektory. Jsou to projektory na stejné bázi, které lidé znají z nějakých malých prezentací nebo z konferencí. Výkony ale mají oproti běžným projektorům třeba třikrát až desetkrát větší. Na základě toho se přes mediaservery nebo přes další zařízení přetáhne speciální animace, která je vytvořena na ten konkrétní objekt, aby to přesně sedělo. To znamená, že pokud máme budovu, která je dobře členitá, jsou tam okna, jsou tam nějaké římsy nebo cokoliv jiného, tak animace musí být přímo přizpůsobená, aby právě byla iluze dokonalá.

 

Co to znamená „přizpůsobená animace“? Je řeč o programování nebo spíše o práci se světlem?

Je to práce animátorů. Převážně to jsou 3D animace. Fáze videomappingu probíhá tak, že se nejdříve zaměří budova, udělá se přesná pozice projektorů tak, aby kvůli renderům to bylo co nejdůvěryhodnější a poté se udělá 3D model té fasády nebo toho konkrétního objektu, na který chceme mapovat. Na to se poté nanáší vrstvy a vytváří se ta animace.

 

Má ta technologie nějaké praktické využití?

Stoprocentně. To praktické využití je právě pro show nebo pro lidi. Jde buď o veřejný videomapping, to jsou především ty venkovní záležitosti, nebo v našem konání umíme pracovat i se spoustou interiérových záležitostí. Může to být i interaktivní videomapping, ale využívání interiéru je buď k dokreslení kompletního eventu nebo případně nějaké konference, která je v nějakém duchu. V tomto případě je vytvořena scéna, která je atypická, různě se to přesouvá, otvírá, zavírá. Může to být spojení interakce a živých představení, která tam v rámci videomappingu umíme zapojit a zakomponovat.

 

Můžete přiblížit, jaké profese se věnují tomu, aby bylo možné realizovat světelnou videomappingovou show?

Ty profese jsou dost specifické. V České republice zatím není žádný konkrétní obor, který by umožnil lidem vystudovat technologii videomappingu. Lidé, kteří se tím zabývají, jsou dost všestranní. Z jedné strany to jsou animátoři, kteří používají nějaký základní balík Adobe nebo je to Maya či 4dMax. To jsou nejzákladnější programy, ve kterých se ty animace vyrábí. Poté je ta technická část, kdy tam jsou lidé, kteří mají 7 až 10 let zkušeností s různými projekcemi a umí používat systémy, kterými se to odbavuje. Těch systémů na odbavení je maximálně je pět. To už jsou spíše lidé, kteří dříve dělali konference. Ve všech týmech jsou i lidé, kteří mají zkušenosti patnáct let a právě před patnácti lety začali dělat konference pro velké firmy. Postupem času, jak se svět společně s technologiemi mění, tak se zároveň mění i ty softwary a jdou dopředu. My používáme systém Watchout, který na začátku uměl jen pustit nějakou prezentaci. Dnes jsme schopni vtáhnout lidi přímo do děje. To znamená, že dostanou brýle s červenými a zelenými skly, aby se jim to spojovalo. V tu chvíli je divák vtažený přímo do toho videomappingu jako takového.

 

Dal by se videomapping využít ve filmu? Dal by se použít například tak, aby byl divák díky videomappingu uvnitř toho filmu?

V zahraničí se videomapping začíná používat pro vytvoření scén do reklam, což je velmi zajímavá záležitost. Když si vezmeme, že reklama je natáčená na několika různých místech a že se musí dělat přesuny štábů a tak dále, tak je to všechno velmi nákladné. Takto dokážeme vytvořit kompletní prostředí, kde jsme tu atmosféru schopni měnit de facto obratem. Ušetří to náklady na natáčení a celkovou produkci příštích reklam. Těch možností je neomezeně. Nejsou tam limitující záležitosti. Nebo vždycky nějaký limit je, ale není jich tolik. Spíš je to o té kreativitě a o tom, jak videomapping zasadit do určitého tématu, prostředí nebo potřeb zákazníků.

 

Jak moc nákladná je show s využitím videomappingu?

Je to různé. Ty náklady můžeme říct, že se pohybují řádově od 150 tisíc korun do řádů i milionu nebo dvou milionů. Záleží na technické i animační náročnosti. Musím říct, že my jsme se v takto horentních sumách nepohybovali, protože český trh není úplně stavěný na to, aby klienti dokázali ocenit velikost nebo rozsáhlost konkrétních videomappingů. Z toho důvodu se snažíme expandovat do zahraničí, kde je ten prostor daleko větší než v České republice. I když jde totiž v Česku o velké firmy, tak ani v jejich rozpočtech velmi často nejsou sumy v řádech milionů korun. Nejčastější realizace videomappingu se pohybuje okolo 300 nebo 400 tisíc korun podle náročnosti. Samozřejmě jsme schopni se přizpůsobit i nižšímu rozpočtu. Pokud se objeví požadavek na logomapping nebo něco podobného, tak tam jsou samozřejmě ty částky na té spodní hranici. 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s jedním z předních českých projektových manažerů videomappingu Davidem Borovkou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Videomapping se dostává i do reklamy, pomůže ušetřit náklady,“ říká David Borovka Foto: ČTK/Kamaryt Michal

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.