V Česku stoupá zájem o průmyslové prostory, developeři zvýší nájem

V České republice roste poptávka po výrobních halách, logistických centrech a dalších průmyslových prostorách. Zájem o ně by měl letos vzrůst o 5,9 %. Developeři chtějí z tohoto trendu profitovat a proto se chystají zvýšit nájemné průměrně o 1,5 procenta. Poptávka stoupá především díky rostoucí ekonomice. Údaje vycházejí z poslední Studie developerských společností Q2/2015 firem CEEC Research a KPMG Česká republika. 

„Podle ředitelů developerských společností vzroste v ČR v roce 2015 poptávka o 5,9 procenta, v Praze o něco méně (o 4,9 procenta). Růst zájmu bude pokračovat i v příštím roce, a to v průměru o 4,3 procenta, respektive o 3,9 procenta v hlavním městě,“ přiblížil výsledky průzkumu ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Poptávku táhne vzhůru hlavně rychle rostoucí ekonomika, která stimuluje zájem firem o nové prostory nebo o rozšíření stávajících. Tři čtvrtiny ředitelů developerských firem se shodují, že aktivní jsou hlavně firmy, které už na trhu působí a potřebují více místa pro svoje podnikání. Příchod nových zájemců ze zahraničí zaznamenala jen čtvrtina developerů.

„Růst poptávky u industriálních nemovitostí souvisí primárně s rozvojem stávajících nájemců. Příznivý je fakt, že podstatná část z nich působí v průmyslových odvětvích, výzkumu a dalších oblastech, které rostou rychleji než česká ekonomika jako celek,“ podotkl Pavel Kliment, partner KPMG v České republice odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti.

Díky vysokému zájmu firem o nové nebo větší pronájmy letos ubyde prázdných skladů a hal, neobsazenost by měla na konci roku klesnout na 7,2 procenta ze stávajících 7,8 procenta.

Zvýšení poptávky ale povede i k mírnému růstu cen pronájmů. Své ceny bude v letošním roce zvyšovat 75 procent průmyslových developerů, a to v průměru o 1,5 procenta. Naopak snižování cen neplánuje žádná developerská společnost. V příštím roce ceny také podle odhadů mírně porostou, a to o 1,9 procenta.

Celková plocha moderních průmyslových prostor určených k pronájmu v Česku na konci prvního čtvrtletí dosáhla 5,14 milionu metrů čtverečních. Z toho jsou více než dva miliony metrů čtverečních v širším okolí Prahy. Bez nájemce bylo 402 500 metrů čtverečních.

 

Zdroj: ČTK

V Česku stoupá zájem o průmyslové prostory, developeři zvýší nájem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.