Tržní okénko: V následujících měsících budou pohonné hmoty i nadále zlevňovat

V důsledku klesající poptávky po ropě v Číně a tamní zpomalující ekonomice se cena suroviny i nadále snižuje. Pokles cen ropy se začíná promítat i do cen pohonných hmot. Nafta zlevnila jen od začátku srpna průměrně o 2 koruny, benzín pak o 1,5 koruny. Podle prorektora Vysoké školy finanční a správní (VŠFS) Petra Budinského budou ceny benzínu i v následujících měsících nadále klesat. 

Cena ropy letos klesla oproti roku 2014 už o více než 50 %. V létě loňského roku se na trzích obchodovala za 100 až 110 amerických dolarů za barel. Aktuálně její cena nedosahuje ani 50 dolarů za barel. „Je tam vždy nějaká setrvačnost, než se snížení cen ropy promítne do cen benzínu a nafty. Ten pokles je vždy pomalejší, než případný vzestup, ale teď už několik měsíců ceny ropy klesají a určitě budou klesat nějaký čas dál. Jak dlouho je ale těžké odhadnout,“ řekl v pořadu Tržní okénko na rádiu ZET prorektor VŠFS Petr Budinský.

Důvodem, který v současnosti nejvíce přispívá k propadům cen ropy, je hospodářská situace v Číně. Pohledů na tuto situaci je podle Budinského více. Jedním z nich je pokles akciového trhu, kde došlo k prasknutí bubliny a rapidně se tak snížila poptávka po surovinách. „To není to vážné. Co je trochu vážnější je, že ta ekonomika zpomaluje jako celek. Ta tempa růstu kolem deseti procent jsou dávno minulostí. Teď je Čína někde okolo sedmi procent,“ řekl.

Útlumem Číny trpí i další energetické suroviny. A právě velká kolísavost cen komodit podle prorekora VŠFS vyvíjí velký tlak na země, které jsou na jejich vývozu závislé. „Kolísavost cen komodit je obrovská a potom se těžko plánuje a predikuje,“ řekl.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Tržní okénko: V následujících měsících budou pohonné hmoty i nadále zlevňovat Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.