SPECIÁL: O transferu znalostí a technologií s Otomarem Slámou

Před rokem se Univerzita Karlova rozhodla založit samostatnou společnost s názvem Charles University Innovations Prague (CUIP). Ta si klade za cíl přenášet poznatky vědců univerzity do praxe, tedy z akademické půdy ke komerčním subjektům. Jak to přesně funguje a jak se na to tváří samotní vědci? Nejen o tom se bavil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz s ředitelem CUIP Otomarem Slámou.

Můžete nám popsat instituci Charles University Innovations Prague (CUIP)? Je to nějaká dceřiná společnost Univerzity Karlovy?

Je to přesně tak. CUIP je 100% vlastněnou dceřinou společností Univerzity Karlovy a to ve formě s.r.o. Vznikli jsme v červnu loňského roku a jsme soukromoprávní subjekt.

 

A co je ten hlavní důvod založení s.r.o. Univerzitou Karlovou?

V CUIP se zabýváme komercializací. Představte si to tak, že máte dobrý nápad, vynález nebo objev. Často se chrání, aby ho nemohl používat někdo jiný. Poté je ale stejně ještě dlouhá cesta k tomu, aby se dal použít v praxi. Uvedu konkrétní příklad. Naši vědci na Univerzitě Karlově přišli na úžasné látky, které mají antituberkulotické vlastnosti a povedou k vytvoření nového léku proti tuberkulóze. Léky na tuberkulózu už existují, ale naše řešení by mělo mít celou řadu benefitů. Měli by mít například méně vedlejších účinků a být levnější. Výzvou je dostat látku z laboratoře do stavu, kdy si ji můžete koupit v lékárně. To se musí zařídit. A to je ta komercializace. Univerzita nikdy nebude vyrábět léky, není to farmaceutická společnost. Logickou cestou tady je prodat objev někomu z farmaceutického průmyslu. Oslovení partnerů je to, co děláme v CUIP.

 

Spoustu výzkumných organizací si toto dělá vnitřně takzvanými centry pro transfer technologií. Univerzita Karlova to vyčlenila do s.r.o. Byly na to nějaké vzory v České republice?

Univerzita si stále nechává své Centrum pro transfer technologií, stále to je její integrální součást. Má celou řadu aktivit jako je vzdělávání vědců, identifikace zajímavých nápadů. To je něco, co musí dělat někdo interní. My děláme až tu další část. Univerzita Karlova je první veřejná vysoká škola, která se rozhodla poslední část procesu vyčlenit. Vzorem pro nás v České republice byl určitě Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky se svou dceřinou společností IOCBTech s.r.o., která funguje už 10 let a je enormně úspěšná.

 

Jak funguje samotná spolupráce s vědci? Zejména s těmi, pro které je modlou základní výzkum. Jak ti se tváří na spolupráci a na transfer?

Podobně jako kdekoliv jinde ve společnosti. Najdete pár totálních nadšenců, kteří říkají, že to tu chybělo a fandí vám. Na druhé straně škály najdeme zaryté odpůrce, podle kterých by univerzita neměla nikdy dělat transfer a spolupráci s průmyslem. A osmdesát, sedmdesát procent je někde uprostřed, se kterými pracujeme a snažíme se je motivovat a přesvědčovat, že to má smysl a dopad. To se nejlépe dělá pozitivními příklady, case studies.

 

 

 

Text obsahuje pouze část rozhovoru. Celý rozhovor Aleše Vlka s Otomarem Slámou si poslechněte v playeru výše. 

 

Zdroj: YRT

SPECIÁL: O transferu znalostí a technologií s Otomarem Slámou Foto: YRT

reklama

Další články

 1. Koncerty nabité hvězdami a dvoumiliardové publikum

  Společnost ·

  Měnit svět hudbou. V to musí věřit každý dobrý hudebník. Dvojnásob to ale platí pro irského zpěváka Boba Geldofa. Tomu se povedlo přilákat k sérii hudebních vystoupení…

 2. Walkmany zpočátku nikdo nechtěl

  Tech ·

  V 80. a 90. letech nutnost každého milovníka hudby, který chtěl své kazety poslouchat kdykoliv a kdekoliv. Walkman je fenomén, který přinesl muziku z domů do ulic a st…

 3. Nejlepší album osmdesátých let

  ·

  Malý velký muž pop music, tak byl často titulován hudebník Prince. Pro mnohé rovnou hudební génius, úchvatný tanečník a sexsybol. Výstřední muzikant zažil svou největš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.