Solar Impulse 2 zahájil poslední americkou etapu, poletí do New Yorku

Švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2 zahájil v úterý svou poslední americkou etapu. Z pensylvánského města Lehigh Valley odstartoval do New Yorku. Let potrvá zhruba čtyři hodiny. Solar Impulse 2 přistane na letišti Johna Kennedyho, z kterého potom zahájí svoji cestu přes Atlantik do Evropy.

Start z Pensylvánie byl stanoven na včerejší půlnoc místního času (06:00 středoevropského času), zhruba po dvou až třech hodinách letu pilot Andre Borschberg obkrouží sochu Svobody a poté zamíří k letišti JFK.

V pořadí 14. etapa měří asi 130 kilometrů, stroj by ji měl urazit do čtyř hodin. Poté piloty čekají ještě dvě další etapy, jedna na ještě neupřesněné místo do Evropy a druhá pak do Abú Zabí. Obě potrvají asi 120 hodin, spolu s přeletem z Japonska na Havaj tak budou patřit k nejdelším a nejnáročnějším.

Solar Impulse 2 zahájil cestu kolem světa loni v březnu v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Cílem projektu je propagace solární energie, která je jediným zdrojem pohonu letounu. Na svém povrchu má 17 248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Rozpětí křídel je 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Solární stroj ale váží jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

 

 

Zdroj: ČTK

Solar Impulse 2 zahájil poslední americkou etapu, poletí do New Yorku Foto: ČTK/AP/Noah Berger

reklama

Další články

  1. Hitem v USA jsou kurzy sebeovládání

    Byznys ·

    Někteří lidé, když se rozzuří do nepříčetnosti, mají více než ostatní problém svůj vztek zvládnout. Ničí hotelové pokoje, zastaví klidně uprostřed dálnice, aby vynadal…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.