Írán bude potřebovat 600 nových letadel, důvodem je opětovné napojení na globální leteckou síť

Írán bude v nejbližších letech potřebovat až 600 nových letadel. Důvodem je opětovné napojení země na globální leteckou síť po pádu sankcí. Po šestatřiceti letech se navíc mluví o znovuobnovení přímých letů z Teheránu do Spojených států amerických. Dlouholeté sankce, které Íránu neumožňovaly obnovu letadlového parku, způsobily, že jsou stávající letadla v této zemi už zastaralá. Írán se nyní snaží dojednat kontrakty se společnostmi Boeing a Airbus o dodávkách nových strojů. Informaci přinesl zpravodajský portál CNN.

Íránský ministr dopravy Abbás Ahmad Achúndí pro server CNN uvedl, že jeho země potřebuje rozšířit letadlový park o  nejméně 100 dopravních letadel krátkého doletu. Další modernizace íránské flotily dopravních letadel by se pak měla dotknout asi 500 strojů určených pro mezinárodní lety na střední a dlouhé vzdálenosti.

Společnost Airbus se už podle informací CNN s Íránem domluvila na předběžné dohodě o koupi 114 letadel. Mluvčí letecké společnosti ale serveru CNN informaci nepotvrdil a řekl, že nehodlá komentovat průběh jednání se stávajícími nebo potenciálními zákazníky.

Íránský prezident Hasan Rúhání je nicméně v tomto týdnu na oficiální návštěvě Evropy. K potvrzení dohody Íránu s Airbusem by tedy mohlo dojít ve středu nebo ve čtvrtek v rámci jeho návštěvy v Paříži.

Irán v současnosti zároveň vede jednání o obnovení přímých letů do Spojených států. K jejich přerušení došlo v roce 1979 v důsledku íránské islámské revoluce, při které došlo ke svržení monarchie. Íránská státní tisková agentura IRNA uvádí, že každodenní lety do New Yorku byly před islámskou revolucí běžné. Írán nyní doufá v to, že v blízké budoucnosti dojde k jejich obnovení.

Po zrušení protiíránských mezinárodních sankcí, k němuž došlo díky omezení jaderných aktivit Íránu, se země snaží přesvědčit lídry světové podnikatelské sféry, aby využili očekávaný růst íránského hospodářství.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Írán bude potřebovat 600 nových letadel, důvodem je opětovné napojení na globální leteckou síť Foto: Kosorukov Dmitry / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.