Prázdniny startují. Podívejte se, co čekat na silnicích

Na prázdniny k moři, do Tater nebo Alp se vlastním autem dopraví až polovina Čechů. Ukazují to průzkumy Asociace cestovních kanceláří a agentur. Doprava vlastním autem ale s sebou nese i značné výdaje. Vedle opotřebení vozu a výdajů na pohonné hmoty musí lidé počítat i s poměrně vysokými částkami dálničních poplatků. Řidiči by si také měli připravit nervy na dopravní omezení.

Až padesát procent Čechů zvolí letos dopravu na zahraniční dovolenou svým vlastním automobilem. „Jedním z důvodů rostoucího podílu dopravy vlastním vozem je také vyšší počet domácností se silnými a kvalitními vozy a také samozřejmě dobří řidiči, kteří si troufnou na cestu několik tisíc kilometrů,“ řekla na rádiu Zet mluvčí Asociace cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková. Podle ní takovou dopravu volí zejména ti lidé, kteří jezdí do nejbližších států, jako je sousední Slovensko a Rakousko. Ze vzdálenějších destinací je to pak Maďarsko nebo Bulharsko a u přímořských zahraničních lokalit už je evergreenem Chorvatsko spolu s Itálií.

Ve všech jmenovaných zemích řidiči musejí počítat s dálničními známkami nebo mýty. „Poplatky na průjezd po dálnicích se každoročně mírně zvyšují a to především v Rakousku. Zde činí desetidenní dálniční známka 8,8 eur,“ uvedla Petříčková. Desetidenní poplatek už ale neplatí pro Slovinsko nebo Maďarsko, kde při delší než týdenní dovolené musíte zvolit měsíční variantu dálniční známky. V Itálii nebo Chorvatsku vás zase čekají mýtné brány.

Rakousko dálniční známka 10 denní/8,8 eur
Slovensko dálniční známka 10 denní/10 eur
Slovinsko dálniční známka týdenní/15 eur nebo měsíční/30 eur
Maďarsko dálniční známka týdenní/2 975 forintů nebo měsíční/4 780 forintů
Bulharsko dálniční známka týdenní/8 eur nebo měsíční/15 eur
Chorvatsko mýtné brány cca 40 kun/100 km (lze platit i v eurech)
Itálie mýtné brány cca 7 eur/100 km

Vedle poplatků za dálnice vám mohou cestu na dovolenou znepříjemnit i dopravní zácpy. Ty budou důsledkem několika oprav nebo uzavírek. Na dálnici D1 se od července modernizuje rekordních pět úseků.  Několik mostů se opravuje na trase D10 z Prahy na Mladou Boleslav. Na to navazuje oprava Pražského okruhu u Černého Mostu. Na Pražském okruhu se staví nová protihluková stěna mezi sjezdem z dálnice D1 a Jesenicí. Pozor si také dejte na dálnici D5 mezi Prahou a Rozvadovem. Tam vás čekají tři omezení.

Kromě řady oprav na českých silnicích a dálnicích se nevyhnete ani řadě komplikací v Rakousku nebo Maďarsku. V Rakousku se ve směru do Itálie a na Istrii opravuje tunel Liefering na dálnici A1 na severozápadě Salzburgu. Na A10 je mimo jiné mezi exity Pongau a Lammertal provoz sveden do protisměru, opravuje se pravý jízdní pruh před Taurenským tunelem ve směru na Villach. Směrem na Chorvatsko pokračuje stavba dálnice A5 mezi městy Poysdorf a Schrick, opravují se mosty na průtahu Vídní A23 a na stejné komunikaci za Vídní se opravují i jízdní pruhy. Na dálnice A2 se opravuje komunikace u města Weiner Neustadt a údržba jednoho jízdního pruhu u města Ilz, směr Graz.

V Maďarsku pokračuje stavba dálnice mezi městy Csorna a Szombathely. Omezený je provoz na silnici I/86 u města Zalalövö, kde je kyvadlový provoz na semafory. Stejné je to na I/74 u města Zalaegerszerg.

Nejhorší budou zřejmě první červencový víkend a pak přelom července a srpna, ale i v ostatních termínech se cesty ke Středozemnímu moři zřejmě bez zdržení neobejdou.

 

 

Zdroj: Zet

Prázdniny startují. Podívejte se, co čekat na silnicích Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Do čela ČNB dnes usedl Jiří Rusnok

    Byznys ·

    Funkce guvernéra České národní banky se dnes ujal Jiří Rusnok (55). Nahradil Miroslava Singera, kterému skončil druhý šestiletý mandát a nemohl být znovu jmenován. Nov…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.