Právník: Ke stíhání Zemana za dopis Číně nedojde, nejednalo se o ústavní delikt

Zástupci občanské iniciativy „Kroměřížská výzva“ Jan Kalvoda a Michael Kocáb se domnívají, že by mělo dojít ke stíhání prezidenta Miloše Zemana. Zeman podle nich hrubě porušil ústavu, když podepsal prohlášení pro Čínu v souvislosti s přijetím dalajlámy ministrem kultury Danielem Hermanem. Advokát Michal Janík ale říká, že tento čin nenaplnil znaky ústavního deliktu, na základě něhož by bylo možné českou hlavu státu stíhat. 

Prezident České republiky má podle ústavy speciální druh imunity. Jde o takzvanou idemnitu. Po dobu výkonu jeho funkce jej nelze zadržet, trestně stíhat nebo stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt.

Existuje ale výjimka. Jestliže se prezident dopustí velezrady či hrubého porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku, může být stíhán i při výkonu své funkce. „Nejsou to trestné činy, které lze nalézt v trestním zákoníku. Jedná se o takzvané ústavní delikty. Velezrada je jako ústavní delikt uvedena v Ústavě od počátku, kdežto hrubé porušení ústavy a ústavního pořádku je součástí Ústavy teprve od roku 2012,“ řekl Janík na rádiu Zet.

Ke stíhání prezidenta republiky dochází v rámcí zvláštního řízení před Ústavním soudem. To může být zahájeno pouze na základě ústavní žaloby Senátu podané se souhlasem Poslanecké sněmovny. Cílem je vyhnout se dalšímu poškozování nebo ohrožování zájmu státu, kterého by se hlava státu mohla dopustit.

„Vzhledem k tomu, že se v případě stíhání prezidenta musí jednat o hrubé porušení ústavy, nedomnívám se, že by podepsání uvedeného prohlášení mohlo naplnit znaky tohoto ústavního deliktu a ani si nejsem jistý, že by s ohledem na politické rozložení sil v Parlamentu mohlo být odhlasováno podání ústavní žaloby Senátem,“ Janík.

K podání ústavní žaloby na prezidenta České republiky už v minulosti došlo. Stalo se tak v roce 2013 na Zemanova předchůdce Václava Klause. Senát žalobu podal pro jeho pět sporných skutků, a to když neratifikoval Lisabonskou smlouvu, nejmenoval ústavní soudce, jakož i soudce obecného soudu, vyhlásil diskutabilní amnestii a otálel s ratifikací Dodatkového protokolu Evropské sociální charty. „Ústavní soud však věcně o žalobě nejednal, neboť shledal důvody pro zastavení řízení, protože Václavu Klausovi vypršel před rozhodováním soudu prezidentský mandát,“ dodal Janík.

 

 

Celý rozhovor s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Právník: Ke stíhání Zemana za dopis Číně nedojde, nejednalo se o ústavní delikt Foto: yakub88 / Shutterstock.com: Český prezident Miloš Zeman

reklama

Další články

  1. Facebookový stroj na prodeje z reklamy zpomaluje

    Byznys ·

    Americká společnost Facebook varovala, že se její nárůst reklamních příjmů výrazně zpomalí v příštích několika měsících. Po zveřejnění kvartálních výsledků to oznámil …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.