O licenci na legální pěstování konopí v ČR se zatím přihlásilo 16 uchazečů

Státní ustav pro kontrolu léčiv obdržel již 16 přihlášek uchazečů o pěstování konopí. Vyhodnocení nabídek by mělo být do 25. srpna, úspěšní uchazeči pak postoupí do 2. kola, kde bude měřítkem nabídnutá cena. Vítěz tendru získá 19 měsíční licenci a měl by dodat na český trh 40 kilogramů léčebného konopí. Pacienti by už nebyli odkázáni na černý trh či vlastní výpěstky.

„My nyní posoudíme, zda uchazeči splnili podmínky stanovené v zadávací dokumentaci, a kdo je splní, postoupí do druhého kola. Pro druhé kolo bude výzva teprve vyvěšena i s upřesněním termínu, do kdy mohou firmy nabídky zaslat,“ uvedla mluvčí.

Podmínky tendru napadla dnes firma Carun Pharmacy. Její majitel a provozovatel sítě franšízových Konopných lékáren Jiří Stabla řekl, že od záměru přihlásit se do tendru ustoupil po jejich prostudování. „Naši odborníci zjistili, že zadávací podmínky jsou naprosto nesmyslné a odrazující. Přihlásil by se jenom blázen,“ prohlásil.

V zadávacích podmínkách je prý požadována odrůda s 19 procenty THC a jedním procentem cannabidiolu. Ze čtyř možných odrůd vybral podle Stably stát tu nejhorší. Kritizuje i pokuty za nesplnění podmínek a požadované rozbory látek ze sklizní. V ČR podle něj nikdo neumí správně laboratorně cannabinoidy otestovat. „Podmínky nelze v realitě splnit,“ dodal.

„Podmínky výběrového řízení jsou nastaveny tak, aby SÚKL, potažmo Státní agentura pro konopí pro léčebné použití byla schopna zajistit kvalitní, bezpečné a účinné konopí pro české pacienty. Výběrové řízení nadále probíhá, proto není možné se k němu blíže vyjadřovat,“ reagovala Šustková.

Hodnota vypsaného tendru je 4,2 miliony korun, 40 kilogramů sušených částí marihuany by v přepočtu na povolené množství pro pacienta 30 gramů za měsíc mělo stačit pro 111 nemocných. Počet kilogramů je pevně daný, naproti tomu finanční hodnota může být i nižší, záleží na vítězné ceně. Podle ředitele lékového ústavu Zdeňka Blahuty by smlouva s vítězem mohla být podepsána ještě letos.

Zatím se legálně konopím v ČR nikdo neléčil. Konopí z Nizozemska už do ČR dorazilo. Má být ale jen na elektronický recept, žádný dosud předepsán nebyl. 

Lékový ústav nabídne vítězi smlouvu o smlouvě budoucí a upozorní ho, že má podat žádost o udělení licence na pěstování léčebného konopí. Vítěz také musí mít povolení k zacházení s návykovými látkami ve vztahu ke konopí. Až vítěz splní všechny tyto podmínky, bude s ním uzavřena smlouva.

Ve vůbec prvním tendru na pěstování léčebného konopí se hledá zatím jeden pěstitel, vítěz by získal licenci s platností na 19 měsíců, v tom je započítaná i doba potřebná pro dosažení první sklizně. Dodávku rostlin podle veřejné zakázky musí zahájit vítězná firma nejdřív za čtyři a nejpozději za sedm měsíců od udělení licence.

Zdroj: ČTK

O licenci na legální pěstování konopí v ČR se zatím přihlásilo 16 uchazečů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.