O úřad katalánského premiéra bude opět bojovat Puigdemont, získal podporu separatistů

Do boje o úřad předsedy katalánské vlády se opět zapojí Carles Puigdemont. Poprvé byl katalánským premiérem zvolen před dvěma lety. Madrid jej ovšem koncem října z této funkce odvolal. Důvodem byly snahy o nezávislost Katalánska. Na kandidatuře Puigdemonta se v úterý večer podle španělských médií dohodly dvě hlavní separatistické strany v Katalánsku. Zda se Puigdemont premiérem znovu stane, ale není vůbec jisté, a to i přesto, že separatisté získali v prosincových volbách v regionálním parlamentu většinu.

Puigdemont se chystá kandidaturu v parlamentu koncem měsíce představit prostřednictvím videokonference, nebo deleguje tímto úkolem jiného poslance. Expremiér je totiž v Bruselu a při návratu do Španělska mu hrozí zatčení a vazba, protože je obviněn, stejně jako celá jeho bývalá vláda, ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska. V úterý Puigdemont na twitteru napsal, že se do vlasti vrátí až jako legitimní premiér.

Současná legislativa výslovně neříká, že kandidát na předsedu katalánské vlády musí být fyzicky přítomen v parlamentu při uvedení do úřadu. Vše tedy závisí na výkladu právní normy novým vedením katalánského parlamentu. To má být zvoleno na ustavující schůzi, která začíná 17. ledna v 11 hodin.

Separatisté získali v prosincových volbách 70 křesel ve 135členném parlamentu. Tři z jejich zvolených poslanců jsou ale ve vazbě a pět jich je v Belgii a po návratu do Španělska jim hrozí zatčení. Nyní tedy záleží na tom, kolik z těchto osmi se případně vzdá mandátu ve prospěch jiného kandidáta z téže strany a na čí stranu se přidá osm poslanců koalice Catalunya en Comú-Podem (Katalánsko společně můžeme). Strany, jež vystupují společně proti odtržení Katalánska od Španělska, mají v parlamentu dohromady 57 hlasů.

 

 

 

Zdroj: ČTK

O úřad katalánského premiéra bude opět bojovat Puigdemont, získal podporu separatistů Foto: Guillaume Destombes / Shutterstock.com: Carles Puigdemont

reklama

Další články

  1. 10 trendů digitálního marketingu v roce 2018

    Byznys ·

    Technologie se každým rokem zdokonalují. Ruku v ruce s tím dochází k inovacím ve světě digitálního marketingu. Společnost Sherpas zveřejnila deset trendů v této oblast…

  2. Mobilní internet LTE loni zrychlil až o třetinu

    Byznys ·

    Během loňského roku stoupla až o třetinu průměrná rychlost internetu v mobilních sítích. Nejrychlejší síť LTE měl Vodafone. Jeho rychlost meziročně vzrostla o 25 proce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.