Německé automobilky trápí v Maďarsku nízký počet pracovníků, Česko na tom také není nejlépe

Německým automobilkám Audi a Daimler chybí v Maďarsku pracovní síly. Ve středu o tom informovali představitelé těchto podniků. Rovněž vyzvali maďarské úřady k posílení mobility pracovní síly a ke zlepšení dopravní infrastruktury. Nedostatek potřebných zaměstnanců nehlásí ovšem společnosti pouze z Maďarska. Problémy zaznamenávají i další východoevropské státy, mezi něž patří i Česká republika.

Automobilový sektor v Maďarsku v současnosti zaměstnává přes 100 tisíc lidí a podílí se více než desetinou na celkovém vývozu země. Loni se v Maďarsku vyrobilo přes půl milionu automobilů, napsala agentura Reuters.

Společnost Audi, která je součástí koncernu Volkswagen, investovala do své továrny v maďarském městě Ráb zhruba 8,5 miliardy eur (230 miliard korun). Ředitel maďarské divize Audi Hungaria Peter Kössler uvedl, že firma čelí problémům při zajišťování pracovních sil, které se týkají množství i kvalifikace zaměstnanců.

Audi se v Maďarsku snaží získat kvalifikované pracovníky prostřednictvím spolupráce s místními univerzitami. Maďarské úřady by se podle Kösslera měly zaměřit na zlepšování místní infrastruktury i podmínek na trhu s bydlením, aby podpořily mobilitu zaměstnanců a zajistily dostatek pracovních sil pro budoucnost. „Jsou před námi velké výzvy. Pokud je dokážeme vyřešit, budou vyhlídky vývoje maďarského automobilového průmyslu příznivé,“ uvedl Kössler.

Daimler letos oznámil, že investuje miliardu eur do nového závodu na výrobu automobilů Mercedes-Benz v Maďarsku, ve kterém vznikne 2500 pracovních míst. Továrna, která bude stát vedle současného závodu firmy ve městě Kecskemét, by měla zahájit výrobu v roce 2020.

Šéf divize Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Christian Wolff uvedl, že rozhodnutí rozšířit výrobu odráží dobré podmínky pro investice v Maďarsku. Dodal však, že situace na trhu práce představuje problém pro budoucí vývoj.

 

Zdroj: ČTK

Německé automobilky trápí v Maďarsku nízký počet pracovníků, Česko na tom také není nejlépe Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.