Je možné řídit vědecké instituce jako firmu?

Výzkumné organizace, mezi něž patří vysoké školy a ústavy Akademie věd, představují významné zaměstnavatele. Jsou rovněž zadavatelé veřejných zakázek a realizují velké množství projektů. Člověk si musí uvědomit, že řízení takovýchto institucí není ničím jednoduchým. Lze je ale řídit jako firmu? O tomto tématu už více hovořil na rádiu Zet Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

V Brně na Středoevropském technologickém institutu Masarykovy univerzity se uskutečnila konference, jež se zabývala problematikou řízení výzkumných institucí. O inspirativní informace se pak především podělila personální ředitelka z Vlamish Institute of Biotechnology (VIB) Marijke Lein.

VIB sdružuje pět univerzit z vlámské části Belgie (Universiteit Ghent, Universiteit Antwerpen, Vrije Universiteit Brussels, Universiteit Hasselt a KU Leuven). Patří k němu rovněž osm výzkumných center, jež tvoří celkově 75 výzkumných skupin. K tomu obsluhuje 10 výzkumných infrastruktur. VIB zaměstnává přes 1500 pracovníků z 66 zemí světa.

VIB rozvíjelo politiku lidských zdrojů déle než dvacet let. Před tímto obdobím instituce čelila problémům, s nimiž se potýká valná většina vysokých škol. Délka doktorského studia v průměru přesahovala sedm let a postdoci zůstávali na svých pozicích přes deset let bez dalšího kariérního postupu. Na pracovišti chyběli mezinárodní pracovníci.

V současné době se VIB vykreslila ve zcela odlišnou organizaci. Vše se změnilo zejména díky New Public Managementu. Detailněji jde o aplikování osvědčených postupů ze soukromého do veřejného sektoru. Konkrétně se pak jedná o profesionalizaci podpůrných procesů, důraz na efektivitu a nákup externích služeb.

Management instituce se obecně proměnil ve chvíli, když došlo k jeho omlazení. Čtyři z osmi ředitelů jsou v současnosti mladší 45 let. Zásadní změnou rovněž prošlo hodnocení činnosti výzkumných skupin a výzkumných pracovníků. Kvantitativní ukazatelé tak postupem času nahradily kvalitativní.

VIB se tak přestalo orientovat na hodnocení založeném na vypočtených čistých číslech (počet publikací, počet doktorandských obhajob nebo počet prostředků získaných ze spolupráce s aplikační sférou). Nově se výlučně používají takzvané peer review, jež jsou zaměřeny na kvalitativní hodnocení. Za zásadní otázky pak lze kupříkladu považovat: „jaký je náš příspěvek k vědě, jak je naše činnost společensky relevantní, jaký má praktický dopad nebo jinak řečeno – jak by vypadal náš obor bez našeho působení a jak jsme k tomu přispěli“.

Jaká je tak odpověď na úvodní otázku? Díky větám v předešlých řádcích je to zřejmé. Vědeckou instituci lze obohatit metodami používanými v soukromé sféře. Nejde o jednoduchou cestu, ale bez snahy o zlepšení není možné dosáhnout produktivních inovací. Více už informoval portál Vědavýzkum.cz ZDE.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz. Mnohé další zajímavé informace se dozvíte v nahraném rozhovoru v playeru výše. 

 

Zdroj: Youradio News

Je možné řídit vědecké instituce jako firmu? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Trump plánuje zakázat úpravu pušek na samopaly

  Společnost ·

  Americká hlava státu Donald Trump v úterý uvedl, že chce v USA zakázat úpravu pušek na automatické zbraně, s nimiž lze za minutu vystřelit několik set nábojů. Bílý dům…

 2. Bitcoin dosáhl třítýdenního maxima

  Byznys ·

  Digitální měna bitcoin v úterý na lucemburské burze Bitstamp dosáhla svého třítýdenního maxima 11 722, 58 dolaru (zhruba 241 000 korun). Ve srovnání s letošním minimem…

 3. Rusko potvrdilo úmrtí a zranění vojáků v Sýrii

  Společnost ·

  V rámci bojů v Sýrii došlo k úmrtí a zranění desítky Rusů. Informaci uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. V prohlášení zveřejněném v Moskvě ale upozornilo, že mezi nim…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.