Investice Zet: Bulharsko nenabízí jen místo pro dovolenou, je vhodné i pro investice do realit

Bulharsko není pouze místem vhodným pro rekreaci a návštěvu nádherné přírody, nabízí rovněž velkou řadu památek UNESCO. Ruku v ruce s těmito faktory jde o dostupnou oblast pro investici do rekreačních nemovitostí s až sedmi procentní návratností za jeden rok. V pravidelném pořadu Investice Zet o tom hovořil ředitel společnosti Alexandria Real Martin Pinl. 

Stavby v rekreačních oblastech začaly na území Bulharska realizovat v roce 2000 Britové. Podle Pinla k tomu konkrétně došlo v okamžiku, kdy zjistili, že důchodci tam jsou schopni vyžít za britský důchod i rok v kuse. „První investoři, kteří tam začali stavět apartmánové komplexy, byli Britové, následovali je Němci, pak přišli místní Bulhaři a za nedlouho i Rusové a Češi. Co se týká toho trhu před krizí, tak každý rok to rostlo zhruba o deset až patnáct procent,“ řekl na rádiu Zet.

S příchodem ekonomické krize se tamní trh s nemovitostmi zhroutil. Naprostá většina developerů je totiž financovala skrze úvěry. V konečném důsledků poté neměli prostředky na dostavení projektů. V letech 2008, 2009 a 2010 se tak na tamním realitním trhu nic nedělo. Ceny se ovšem propadly o padesát procent. V posledních třech až čtyřech letech dochází ke stavbě nových projektů. Společně s tím začínají růst i samotné ceny nemovitostí. Ty se přitom logicky odrážejí od lokality, ve které se daná nemovitost nachází. Během posledních dvou let vzrostly o čtyři až pět procent.

Příznivá je v současnosti i dopravní dostupnost z České republiky. Během posledních dvou let se totiž výrazně zlepšila, když na místo začaly létat aerolinie Smart Wings. Během letní sezóny do Bulharska létají každý den. V minulosti létal spoj pouze jednou v týdnu. 

Jestliže chce člověk například apartmán v Bulharsku financovat prostřednictvím české hypotéky, tak nemůže mít v tuzemsku zastavenou nemovitost. V Bulharsku si následně může vzít podle Pinla hypotéku od místní banky. Ta je ovšem velmi drahá.

Co je v nabídce a za jakou cenu?

Pinl informoval o dvou odlišných projektech, do kterých je aktuálně možné v Bulharsku investovat. Jeden se pro příklad nachází ve Sveti Vlas. Jde o známou oblast na pomezí Slunečního pobřeží. Tam ceny nemovitostí dosahují trochu větších hodnot. Výnos apartmánů ovšem dosahuje sedmi procent ročně. Jde totiž o hotel, který je celoročně v provozu. K dispozici mají jeho návštěvníci rovněž wellness. Díky příjemnému prostředí místo navštěvují Bulhaři i v zimě.

Druhá investiční možnost se poté nachází v klidné oblasti nedaleko města Sozopol. Podle Pinla jde o místo, jež se nachází téměř na samotě u písečné pláže. Vybrat si tak může opravdu každý. A jak je to s cenou za nemovitost?

„Jde zhruba o 880 euro (23 320 korun) za metr čtvereční až 1300 euro (34 450 korun) za metr čtvereční. Závisí to na tom, jestli je tam výhled a v kolikátém patře se apartmán nachází. Co se týká velikosti apartmánu, tak studio stojí od 30 000 (795 tisíc korun) do 35 tisíc (927 500 korun). Jedno ložnicový byt kolem 40 (1,06 milionů korun) až 45 tisíc (1,2 milionů korun), dvou ložnicový byt od padesáti (1,3 milionu korun) do šedesáti (1,6 milionu korun) a tří ložnicový třeba i 100 tisíc (2,7 milionů korun),“ uvedl Pinl na rádiu Zet.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Bulharsko nenabízí jen místo pro dovolenou, je vhodné i pro investice do realit Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BBC: Švýcaři řekli „ne“ jaderné energii

  Společnost ·

  Švýcaři v nedělním referendu odhlasovali postupné ukončení jaderné energie, která by následně měla uvolnit cestu obnovitelným zdrojům. Více než 58 procent lidí se vyjá…

 2. KLDR informovala o úspěšném testu rakety

  Společnost ·

  Severní Korea potvrdila, že „úspěšně“ odpálila balistickou střelu středního doletu. Testu se zúčastnil i vůdce Kim Čong-un. Systém má být nyní připraven k vojenskému v…

 3. TPP bude pokračovat bez USA

  Byznys ·

  Jedenáctka zbylých zemí Transpacifického partnerství (TPP) se dohodla, že bude směřovat ke konečné dohodě o vzájemném volném obchodu bez Spojených států. Vedoucí Úřadu…

 4. KLDR znovu provokuje, odpálila další raketu

  Společnost ·

  Severní Korea dnes odpálila neidentifikovatelnou střelu. Podle tiskových agentur o tom bez dalších podrobností informovali zástupci jihokorejské armády. Raketa byla vy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.