Ghaně vadí postup českých úřadů při zadržení studenta s podezřením na ebolu

Ghanská vláda chce podat formální stížnost na postup českých úřadů při zajištění ghanského studenta, u kterého bylo podezření na nákazu ebolou. Student podle diplomatů kvůli postupu zdravotníků utrpěl trauma. S odvoláním na ghanskou velvyslankyni v ČR to dnes napsal server BBC News.

Ghanský student přiletěl do Prahy s projevy lehké rýmy. Na ruzyňském letišti ale nevyhledal doporučenou lékařskou prohlídku a byl následně zadržen na Hlavním nádraží, které kvůli tomu bylo částečně uzavřeno. Záchranáři mladíka minulou sobotu při odvozu z pražského Hlavního nádraží překryli černou igelitovou fólií, z čehož student prý utrpěl trauma. Podezření na ebolu u něj testy ale nepotvrdily a Ministerstvo zahraničí podle mluvčí Johany Grohové zatím žádnou stížnost neobdrželo..

Podle BBC incident, jehož záběry se objevily na videoserveru YouTube, vyvolal zděšení u mnoha Ghaňanů. Ghanu nezasáhla nynější epidemie eboly, která si v západní Africe už vyžádala přes 4000 mrtvých. Nejhorší situace je v Guineji, Sieře Leone a Libérii.

„Vyšetření nebylo proti jeho vůli. Muž by sice překvapen, ale se zdravotníky spolupracoval a nijak se nebránil,“  řekl dnes ČTK Martin Šalek, mluvčí Nemocnice Na Bulovce, kam byl student převezen. „Situaci mu zdravotníci vysvětlili a on ji pochopil,“ dodal.

„Ministerstvo zahraničních věcí žádnou stížnost od ghanské vlády zatím neobdrželo. Pokud ji dostane, bude postupovat standardně jako v podobných případech,“ řekla ČTK Grohová.

V Česku zatím byla čtyři podezření na nákazu ebolou, u nikoho se však nepotvrdilo. Kvůli epidemii této smrtelné choroby v západní Africe rozhodla ve středu Bezpečnostní rada státu o zavedení kontrol všech pasažérů přilétajících do Prahy. Cestující v letadle vyplní příletovou kartu, v níž mimo jiné uvedou, kde se pohybovali v uplynulých 42 dnech, což je dvojnásobek inkubační doby onemocnění ebolou. Pokud v této době navštívili africké státy, kde je epidemie eboly na vzestupu, budou muset vyhledat na Letišti Václava Havla lékaře epidemiologické služby, bude jim změřena teplota a provedeno další vyšetření.

Zdroj: ČTK

Ghaně vadí postup českých úřadů při zadržení studenta s podezřením na ebolu Foto: ČTK: Zdravotní sestra předvádí použití ochranného obleku, Londýb

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.