Česko je sedmé na světě v podílu nákupů potravin online, předčilo i USA

Zisky z prodeje rychloobrátkového spotřebního zboží zatím nejsou v oblasti online obchodu dominantní. V tomto pomalu se rozvíjejícím segmentu si ale Česká republika nevede špatně. V celosvětovém žebříčku podílu nákupů potravin online skončila na sedmém místě s 2,1 %. To je lépe než Spojené státy americké, kde je jen 1,4 procenta z prodeje rychloobrátkového zboží generováno skrze eshopy.

Počet všech internetových obchodů se loni v Česku snížil o 600 na 36 200. Do nabídky e-shopů se ovšem nově dostávají produkty, jež se ještě v nedávné době prodávaly výhradně v kamenných prodejnách. Nejvíce v tuzemsku loni rostl právě online prodej potravin. Ten meziročně stoupl o 63 procent. Pětatřicet procent lidí platí za nákupy přes internet dobírkovou službou. Informace podle vycházejí z analýzy srovnávače cen Heureka.cz. 

Zdroj: Statista.com 

Ačkoliv na tento trend najíždíme rychleji než například Spojené státy, není vyloučené, že se situace v dohledné době změní. Během posledních několika let opakovaně vyjadřuje své ambice v potravinářském průmyslu zejména americký internetový obchod Amazon.

Zájem o tuto oblast americká firma jasně prokázala zavedením služeb Amazon Fresh, Amazon Pantry nebo prototypem obchodu s potravinami Amazon Go. Naprosto nejjasnější záměr Amazonu představuje nedávné odkoupení společnosti Whole Foods za 13,7 miliard korun.

Po oznámení této dohody klesly podle serveru Statista ceny akcií konkurenčních amerických řetězců s potravinami. Rozhodně nejde o žádné překvapení. Pokud se Amazonu podaří efektivně využít distribuční a zásobovací sítě společnosti Whole Foods k posílení nabídky online obchodu s potravinami, mohlo by se stát, že nakupování online znovu dramaticky vzroste. 

 

 

Zdroj: Zet

Česko je sedmé na světě v podílu nákupů potravin online, předčilo i USA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko by se brzy mohlo vrátit na trh dluhopisů

    Byznys ·

    Řecko by už brzy mělo být připraveno k návratu na trhy dluhopisů. Na středečním zasedání vlády to prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras. Atény by emisí státních dluho…

  2. V Rusku vyroste továrna na Mercedesy

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler zahájil výstavbu své první továrny na výrobu vozů Mercedes v Rusku. Jde o první novou investici velké zahraniční automobilky v Rus…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.