Egyptologický ústav bude udělovat ochrannou známku Prověřeno v poušti

Sponzoři českých egyptologických expedic – například výrobci obuvi a oblečení –  inspirovali Egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, aby zaregistroval ochrannou známku Prověřeno v poušti. Tu budou moci získat výrobky a technologie, které obstojí v extrémních podmínkách české archeologické koncese v egyptském Abúsíru a expedic v Súdánu. 

Ve stínu bývá 45 stupňů, na jaře jsou časté písečné bouře. V hloubce 15 až 20 metrů pod zemí je zase 100 procentní vlhkost vzduchu a absence přirozené ventilace. Z testovaných výrobků se může jednat například o generátory, fotoaparáty, klimatizační zařízení, ale i textilie, oděvy nebo třeba obuv.

Testování českých výrobků v extrémních podmínkách Egypta není žádnou novinkou. Již od 60. let minulého století se zapojilo více než 20 podniků, mezi kterými byly například Vitana, Plzeňský pivovar nebo Národní podnik Pražské Jatky.

„Je to velmi dobrý příklad možnosti využití know-how a určité značky v oblasti humanitních a sociálních oborů, kde například patentování či užitné vzory nejsou zcela běžné. Univerzita Karlova tímto svým počinem navazuje na Masarykovu univerzitu, která si registrovala ochrannou známku Testováno v Antarktidě, a využívá k tomu vlastní výzkumnou stanici v jižní polární oblast“, říká Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

 

Více informací o ochranné známce Prověřeno v poušti i dalších novinkách z oblasti výzkumu a vývoje si můžete pustit v playeru výše.

 

Zdroj: YRT, Vědavýzkum.cz

Egyptologický ústav bude udělovat ochrannou známku Prověřeno v poušti Foto: YRT

reklama

Další články

 1. Triumf elektrikáře z loděnic v Gdaňsku

  Společnost ·

  Historický okamžik pádu komunismu ve Východní Evropě v roce 1989 by nebyl možný bez značného usilí polských dělníků, kteří s režimem vedli tuhý boj už od osmdesátých l…

 2. Den, kdy stoletá voda zaplavila Čechy

  Společnost ·

  Je to ten druh události, u které si pamětníci vybaví, co přesně dělali a jak daná situace ovlivnila jejich život. Když začalo v srpnu 2002 vydatně pršet, východní polo…

 3. Osudné zpoždění rychlíku EC 108 Comenius

  Společnost ·

  Ta zpráva se zdála neuvěřitelná. Před rozjetý mezinárodní rychlík se zřítil most, který stavaři právě přesouvali přes trať. Náraz vlaku, který projížděl železniční sta…

 4. 15 minut slávy Andyho Warhola

  ·

  Začínal jako komerční umělec, jeho snem bylo skončit jako umělec byznysu. Andy Warhol, křehký, málomluvný, přesto nepřehlédnutelný autor, se nikdy nestyděl za svou tou…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.