Řeckým parlamentem prošel další balík úsporných opatření

Řecký parlament včera schválil nový balík úsporných opatření požadovaných věřiteli pro uvolnění další úvěrové pomoci ve výši 2,8 miliardy eur (75,6 miliard korun). Nové kroky mají vést k reorganizaci trhu s elektřinou, urychlení privatizace a správu nesplácených bankovních úvěrů.

Vládní koalice levicové formace SYRIZA a Nezávislých Řeků schválila opatření poměrně těsnou většinou 152 hlasů v parlamentu o 300 členech, uvedly řecké sdělovací prostředky.

Vláda se rozhodla převést do zvláštního fondu řadu strategických státních podniků včetně elektrárenského koncernu DEI, což podle bouřících se odborů předznamenává přípravu na jejich brzkou privatizaci.

Podle loňské letní dohody se zeměmi eurozóny, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) má Řecko do roku 2018 získat finanční pomoc až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun), pokud ovšem bude plnit dohodnuté reformy. Obě strany se později domluvily na postupných krocích ke zmírnění řecké dluhové zátěže.

Řecko ale v plnění svých závazků hodně zaostává. Vláda prosadila do včerejšího hlasování zatím jen dva z 15 dohodnutých reformních kroků. Atény především zaostávají právě v privatizaci státního majetku.

 

Zdroj: ČTK

Řeckým parlamentem prošel další balík úsporných opatření Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Walt Disney uvažuje o koupi Twitteru

    Byznys ·

    Americká mediální firma Walt Disney Co. konzultuje s finančními poradci možnost odkoupení sociální sítě Twitter Inc. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na inform…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.