Dnes je poslední den k odevzdání daňového přiznání. Co je třeba vědět:

Dnes je poslední den pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2016, pokud poplatník nevyužívá služeb daňového poradce. Stejně jako každý rok Finanční správa rozšířila v souvislosti s daňovými přiznáními úřední hodiny na finančních úřadech. Dnes budou otevřeny od 8:00 do 18:00 hodin.

V případě, že se podání daňového přiznání opozdí do pěti pracovních dnů, sankce poplatníkům nehrozí. Následné sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně. Maximální postih je pět procent z daně či 300.000 korun. Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, a to ani po výzvě úřadu, pokuta je minimálně 500 korun. Pokuty pod 200 Kč finanční úřad nevyměřuje.

V případě využití služeb daňového poradce je lhůta pro podání daňového přiznání do 3. července. Finanční správa očekává, že celkově lidé odevzdají letos zhruba stejně daňových přiznání jako loni, tedy přibližně 1,9 milionu. Do čtvrtka lidé odevzdali 1,35 milionu daňových přiznání.

Daně na poslední chvíli! Nechte si zpracovat daně za rok 2016 ONLINE pomocí této APLIKACE.

Kdo, kdy a kam je povinen přiznání podat a jaké jsou slevy na dani pro rok 2016? To a další informace poskytla na rádiu Zet Jana Skálová z poradenské společnosti TPA Group. Podnikatelé si podle ní letos mohou například snížit základ daně o investici do systému elektronické evidence tržeb (EET).

 

1. Fyzické osoby

Všechny fyzické osoby, které nevyužívají služeb daňového poradce, musí odevzdat daň z příjmů do 1. dubna letošního roku. Fyzické osoby, které mají datovou schránku, mohou daňové přiznání podávat elektronicky. Ostatní lidé mají povinnost jej odevzdat v papírové podobě.

„K podání daňového přiznání jsou povinni všechny fyzické osoby, které dosáhly příjmů v podnikání, z pronájmu, z kapitálového majetku. To znamená, že mají příjmy nejenom ze zaměstnání, ale také z některé další činnosti nebo mají vícero zaměstnavatelů. To znamená, že jde o souběh dvou a více zaměstnání,“ řekla Skálová.

2. Zjednodušený formulář na dvě stránky

Letos lze rovněž poprvé využít administrativní novinku, kterou představuje zjednodušený formulář na dvě stránky. Může jej využít zaměstnanec, jenž má souběžně dva a více zaměstnavatelů.

„Je určen pro osoby, které souběžně pracují ve dvou pracovních poměrech. To znamená, že mají ještě jeden zkrácený pracovní poměr nebo třeba učí na nějaké škole. Tento formulář v podstatě obsahuje pouze kolonky, do kterých se vyplňují příjmy ze závislé činnosti. Poté se tam samozřejmě uplatňují slevy a daňová zvýhodnění,“ uvedla Skálová.

3. Slevy na dani u nepodnikajících osob

Základní sleva na každého poplatníka bez ohledu na to, kolik hodin v kalendářních roce odpracoval, činí 24 840 korun. Na tuto slevu má tak nárok každý poplatník podávající daňové přiznání. Dále je důležité se zaměřit na slevy na děti. „Ty se nám v roce 2016 změnily takovým způsobem, že je zákon v průběhu dubna zvýšil s účinností pro celý kalendářní rok 2016,“ sdělila Skálová.

Na první dítě může fyzická osoba uplatnit slevu ve výši 13 404 korun. Na druhé dítě se pak jedná o částku dosahující na 17 004 Kč a na třetí a každé další dítě 20 604 korun.

4. Sleva na dítě u osob OSVČ

Podnikající fyzické osoby mohou rovněž uplatnit slevu na poplatníka a slevu na dítě a to za předpokladu, že výdaje z podnikání vykazují ve skutečné výši. Pro rok 2016 totiž stále platí právní úprava zakazující uplatnění slev na děti v případě, že podnikatel vykazuje výdaje paušálem.

„Paušalizované výdaje se dají uplatňovat přímo ze živnosti, z autorských práv a z jakéhokoli dalšího podnikání. Pokud takzvaný paušálista sestavuje daňové přiznání, tak může uplatnit pouze svoji základní slevu na poplatníka, ale bohužel už nedosáhne na zmíněné slevy na děti,“ uvedla Skálová.

5. Snížení základu daně o investice do systému EET

Podnikatelé mohou rovněž základ daně snížit o investici do systému elektronické evidence tržeb (EET). Detailněji jde o investici do technologického zařízení, která nepřekročila hodnotu 40 tisíců korun. Pokud se investice vešla do této hodnoty, tak je uplatnitelná jako jednorázový daňový výdaj.

„Pokud by hmotný majetek typu kontrolní pokladna a nějaké počítače přesáhly částku 40 tisíc, tak se pak mluví o hmotném majetku, který se řadí do první odpisové skupiny a odepisujeme ho po tři zdaňovací období,“ řekla Skálová na rádiu Zet. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Janou Skálovou z poradenské společnosti TPA Group. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet, ČTK

Dnes je poslední den k odevzdání daňového přiznání. Co je třeba vědět: Foto: ČTK/Švancara Petr

reklama

Další články

 1. Trumpovo ferrari se vydražilo za 270 000 dolarů

  Byznys ·

  Deset let starý sportovní vůz Ferrari F430, který patřil americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, se prodal v sobotní aukci na Floridě na jihovýchodě Spojených států za…

 2. Bob Dylan převzal Nobelovu cenu za literaturu

  ·

  Americký hudebník Bob Dylan v sobotu odpoledne s několikaměsíčním zpožděním převzal ve Stockholmu Nobelovu cenu za literaturu. Švédské televizi SVT to potvrdil člen vý…

 3. Pět zdravých návyků úspěšných manažerů

  Byznys ·

  Váš den vám nabízí naprosto stejnou porci minut, jakou má k dispozici Bill Gates, Jeff Bezos nebo Elon Musk. Všichni tito byznysoví velikáni dohlížejí na stav ohromnýc…

 4. Japonci dnes převzali Plzeňský prazdroj

  Byznys ·

  Japonská skupina Asahi dnes převzala pivovar Plzeňský Prazdroj, který koupila s dalšími čtyřmi evropskými výrobci piva. Dá za ně téměř 200 miliard korun.Organizace fir…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.