„Dělejte, co vás naplňuje, to je hlavní palivo pro rozjezd projektu,“ říká Martin Kešner

Česká startupová scéna na tom není vůbec špatně. Potvrzuje to i zakladatel soutěže Vodafone Nápad roku Martin Kešner. Podle jeho slov vzniká mnoho technologických firem, které udávají prim v oblastech, jako jsou internet věcí, virtuální realita nebo umělá inteligence. Vznikají ale i projekty, které myslí na ekologii, bezpečí zvířat nebo včasnou diagnostiku onkologického onemocnění.

Myšlenka samotné soutěže Vodafone Nápad roku vznikla v roce 2007 na Vysoké škole ekonomické.

„Když jsme s kamarádem dělali průzkum mezi studenty a ptali jsme se je na to, jestli by chtěli podnikat nebo být zaměstnáni. Téměř polovina z nich chtěla podnikat, ale začal jen zlomek z nich. My jsme si řekli, že je potřeba to trochu otočit a řekli jsme si, co s tím můžeme udělat. Jedna z těch věcí byla soutěž podnikatelských záměrů, abychom motivovali mladé lidi k podnikání,“ řekl Kešner portálu Youradio News.

V samotných začátcích soutěže se hlásily především internetové projekty z oblasti e-commerce, objevovaly se ale i firmy, jež se zasloužily o výrobu různých aplikací. Startupy rovněž přicházely s managementovými nástroji, jejichž primárním úkolem bylo zefektivnění chodu jednotlivých firem.

V současnosti ale prim udávají technologické firmy v oblastech, jako jsou internet věcí, virtuální realita nebo umělá inteligence. Za zmínku podle Kešnera například stojí projekt DifMATRIX. V rámci něj došlo pomocí nanotechnologie k vyvinutí umělé buněčné stěny, na které lze testovat léčiva. Farmaceutické firmy tak nemusí své vyvinuté léky testovat na zvířatech.

„Jsou to projekty, které úspěšně prodávají v zahraničí, spolupracují s velkými firmami, úspěšně rozvíjejí své produkty a oslovují talenty, které preferují práci pro ně, než pro velké společnosti,“ sdělil Kešner.

Oproti prvním ročníkům se změnil i trend s ohledem na vymýšlení samotným nápadu. Zpočátku totiž podle Kešnera velké množství firem kopírovalo americké nebo západoevropské firmy. Vybraly si tak nápad, který se jim líbí a jeho hlavní myšlenku přenesly do tuzemska.

Kešner si všímá průzkumu amerického akcelerátoru. Ten po dobu pěti let vyzpovídal pět set firem, které spustily produkt na trh. Konkrétně se jich ptal na otázku, zdali uspěly díky tomu, že řešily běžnou věc neobyčejným způsobem nebo neobyčejnou věc běžným způsobem. 

„Osmdesát procent lidí odpovědělo, že to byla běžná věc neobyčejným způsobem. Struktura zákazníků ukazuje, že to není o ty unikátnosti, ale aby to řešilo potřebu lidí a aby tomu projektu rozuměli,“ informoval Kešner.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru se zakladatelem soutěže Vodafone Nápad roku Martinem Kešnerem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet / Youradio News

„Dělejte, co vás naplňuje, to je hlavní palivo pro rozjezd projektu,“ říká Martin Kešner Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kdo je Kim Čong-unova sestra?

    Společnost ·

    Kim Jo-čong byla od konce Korejské války v roce 1953 první z vládnoucí severokorejské rodiny Kimů, která překročila hranice mezi KLDR a Jižní Koreou. Stalo se tak při …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.