Ceny ropy se po prodloužení těžebních limitů prudce propadly

Ceny ropy na světových trzích reagovaly na čtvrteční rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další zhruba desítky zemí o prodloužení dohody o omezení těžby prohlubujícím se poklesem. Trh s tímto krokem počítal a ceny na něj reagovaly už v minulých dnech. Investory podle agentury Reuters zklamalo, že se nenaplnily signály výraznějšího snížení těžby.

Severomořská ropa Brent ve čtvrtek večer spadla o 4,5 procenta na 51,58 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ztrácela v té době 4,9 procenta a sestoupila na 48,92 dolaru. Propad se prudce prohloubil po oficiálním potvrzení výsledku čtvrteční schůzky OPEC a poté, co se k dohodě připojily nečlenské země.

Zástupci OPEC podle očekávání rozhodli prodloužit dohodu o omezení své těžby o devět měsíců do března příštího roku a k dohodě se připojili i signatáři původní smlouvy z řad nečlenských zemí v čele s Ruskem. Bude tak pokračovat stav, kdy OPEC a další země v prvním pololetí dodávaly na trh o zhruba 1,8 milionu barelů denně méně ropy než loni na podzim.

Před čtvrtečním jednáním se ale objevily náznaky, že státy by mohly přistoupit k prohloubení těžebních škrtů. To ale ministři označili za zbytečné, protože nynější úroveň redukce by podle jejich mínění měla snížit zásoby na světovém trhu dostatečně. Výraznější snížení těžby by navíc mohlo motivovat americké těžaře, kteří účastníky dohody nejsou, k dalšímu zvyšování produkce.

Dohoda loni v prosinci přispěla k vytlačení cen ropy nad 50 dolarů za barel, dál už ale ceny vzhledem k nadále vysokým zásobám nerostly. Saúdská Arábie a Rusko se proto v polovině května shodly na potřebě dohodu prodloužit o dalších devět měsíců, aby se zásoby konečně podstatně snížily a tím se obnovila rovnováha na trhu.

 

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy se po prodloužení těžebních limitů prudce propadly Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. NATO půjde silněji proti terorismu

  Byznys ·

  Severoatlantická aliance zesílí svůj příspěvek k boji s terorismem. Vstup NATO do mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu (IS) je jedním z prvků tohoto pří…

 2. OPEC prodlouží těžební limity do března 2018

  Byznys ·

  Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se rozhodla prodloužit dohodu o omezení své těžby do března příštího roku. Agentuře Reuters to sdělil jeden z delegátů dnešní …

 3. V Česku se po 15 letech objevila cholera

  Společnost ·

  Dva Češi se při pracovním pobytu na ostrově Zanzibar ve východoafrické Tanzanii nakazili cholerou. Tato nemoc byla přitom v České republice zaznamenána před 15 lety. P…

 4. Trumpa čeká první setkání s představiteli EU

  Společnost ·

  Vedle summitu Severoatlantické aliance (NATO) dnes v Bruselu proběhne krátké setkání nového amerického prezidenta Donalda Trumpa s vrcholnými představiteli Evropské un…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.