BBC: Prezidentská kampaň ve Francii vrcholí. Macron a Le Penová se střetli v ohnivé debatě

Kandidáti na francouzského prezidenta se proti sobě utkali v ostré televizní debatě, během které dominovaly osobní urážky. Centrista Emmanuel Macron podle BBC World Service řekl, že strategie jeho krajně pravicové rivalky Marine Le Penové spočívá „ve lhaní“. Le Penová jej naopak označila za „miláčka systému a elit“. 

Debata,  která se konala pouhé čtyři dny před závěrečným kolem francouzských prezidentských voleb, trvala více než dvě hodiny. Podle průzkumů veřejného mínění si Macron vedl v duelu lépe. Až 63 % diváků ho označilo za „nejpřesvědčivějšího“.

Cílem obou uchazečů o post francouzské hlavy státu je získat před nedělními volbami odhadovaných 18 procent nerozhodných voličů. Macron má ve volebních preferencích na Le Penovou náskok.  Průzkumy veřejného míněn předpovídají, že ho bude volit asi 59 % voličů. Jeho náskok se však snižuje. Vůbec poprvé o post prezidenta neusiluje žádný z kandidátů hlavní francouzské strany. 

Během stošedesátiminutového „grilování“ se oba dva prezidentští kandidáti osobně uráželi. Le Penová svého devětatřicetiletého oponenta nazvala „kandidátem divoké globalizace“. V rámci toho uvedla, že je šťastný z toho, že prodává francouzská aktiva a vzdává se kontroly nad zemí. Macron zase označil Le Penovou za „vysokou kněžku strachu“. Podle jeho slov mluví hodně, ale „nic nenabízí“.

Macron v rámci debaty přiznal, že se Francie nedokázala 30 let vypořádat s nezaměstnaností. Ve spojitosti s tím přislíbil, že přinese řešení, díky němuž poskytne malým a středním podnikům příležitosti vytvářet více pracovních míst. Le Penová oponovala tím, proč tyto věci nemohl učinit, když působil na pozici ministra hospodářství.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Opoziční demonstranti se napříč venezuelskými městy střetli s policisty. Ústavodárné shromáždění v Caracasu svolané prezidentem Nicolásem Madurem začalo mírumilovně až do té doby, než maskovaná mládež začala vrhat kameny a zápalné bomby. Během protestů zemřel jeden mladiství demonstrant. Stalo se tak poté, co policisté použili gumové projektily a vodní děla. Vláda varovala měsíc protestující demonstranty před tím, že jejich práva narušovat dění v ulicích nejsou absolutní. Ministr spravedlnosti a vnitra Nestor Reverol zase řekl, že za blokování dálnic hrozí až osmiletý trest vězení.

  

Výbuch uhelného dolu na severu Íránu připravil o život podle tamních médií nejméně 21 horníků.  Dalších 70 lidí bylo zraněno. Výbuch nepřežili lidé, kteří se snažili vysvobodit 32 horníků uvězněných v podzemí. Samotnou explozi měl způsobit únik plynu. Záchranné týmy pracují na místě katastrofy a snaží se zpřístupnit 600 metrů dlouhý tunel vedoucí do dolu, kde jsou uvězněni další horníci.

 

Americký prezident Donald Trump během mírových jednání s palestinských vůdcem Mahmúdem Abbásem řekl, že existuje „velice dobrá šance“ na uzavření mírové dohody na Blízkém východě. V rámci společné tiskové konference se svým hostem Trump slíbil, že toho oba dva muži docílí. Abbás řekl svému americkému protějšku, že chce dosáhnout míru na základě existence dvou států v hranicích z roku 1967. Palestinský vůdce rovněž Trumpovi řekl, že s ním mají nyní naději. Americká hlava státu je ovšem k myšlence ohledně řešení dvou států rozporuplná. 

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Prezidentská kampaň ve Francii vrcholí. Macron a Le Penová se střetli v ohnivé debatě Foto: ČTK/Panoramic/JB Autissier: Marine Le Penová a Emmanuel Macron

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.