BBC: Motivem rozsáhlého kybernetického útoku nebyl zřejmě finanční zisk

Britské národní centrum pro kybernetickou bezpečnost se domnívá, že hlavní motivací kybernetického útoku z tohoto týdne nebyl finanční prospěch. Virus byl podle něj sestaven spíše za účelem ničit. Informaci přineslo rozhlasové vysílání BBC World Service.

Britští experti vyslovili domněnku, že hlavní motivace kybernetického útoku z tohoto týdne nebyla finanční. Virus zablokoval počítače a zobrazil zprávu, že jejich uživatelé musí nejprve zaplatit výkupné. Nejhůře virus postihl Ukrajinu.

Britské Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost se domnívá, že hlavním účelem nebyl finanční prospěch. Doposud není zřejmé, kdo za šířením viru stál.

S domněnkou o tom, že virus byl sestaven za účelem spíše ničit, než generovat zisky, souhlasí rovněž Anton Ivanov a Orkhan Mamedov z ruské firmy pro kybernetickou bezpečnost Kaspersky Lab. Podle nich jde o nejhorší zprávu pro oběti útoku. I kdyby totiž zaplatili výkupné, tak nedostanou svá data zpět. 

_____________________________________________________________

BBC dále informuje:

Panel Organizace spojených národů zabývající se nasazením chemických zbraní v Sýrii došel k závěru, že při dubnovém útoku v severní Sýrii byla použita látka sarin. Výrobu této chemické zbraně zakazuje mezinárodní úmluva. Při dubnovém útoku zemřelo přes osmdesát lidí, stovky dalších byly zraněny. Další vyšetřování se nyní budou soustředit na to, kdo za útokem stál.

 

Koalice pod vedením Spojených států amerických bojující proti takzvanému hnutí Islámský stát se domnívá, že by mohla již brzy slavit vítězství v Iráku. Podle mluvčího koalice by mohla zvítězit již za několik dní.

 

Čínský prezident Si Ťin-pching při čtvrteční návštěvě Hongkongu uvedl, že Čína bude pracovat na tom, aby toto teritorium dlouhodobě vzkvétalo. Čínský prezident navštívil Hongkong poprvé, a to u příležitosti dvacetiletého výročí přechodu oblasti od britské pod čínskou správu. 

 

Stát Nový Jižní Wales na východě Austrálie se rozhodl zavést drony se sirénou, která bude varovat před výskytem žraloků. Drony jsou již využívány ke sledování pohybu žraloků. Poprvé budou nasazeny přístroje s výstražnou sirénou.

 

Ve Spojených státech  amerických vstoupila v platnost část kontroverzních Trumpových cestovních omezení. Přísnější opatření při vstupu do země se nyní vztahují na osoby ze šesti převážně muslimských zemí a všechny uprchlíky. Lidem, kteří nemají ve Spojených státech blízkého příbuzného či obchodní vazby, může být odepřeno vízum a vstup. Opatření původně zablokoval soud. Díky rozhodnutí Nejvyššího soudu ze začátku tohoto týdne mohla přesto jeho část vstoupit v platnost. Omezení vyvolalo protesty. Ovlivnění se nedotkne osob s platným vízem. Osvobozeni od nových restrikcí budou osoby s blízkými vztahy na americké občany. Soud rovněž schválil 120 dní trvající zákaz vstupu uprchlíků do USA. Americká vláda tak nemusí vyhovět žadatelům o azyl, kteří nemohou dokázat vazby na člověka žijícího v USA. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Motivem rozsáhlého kybernetického útoku nebyl zřejmě finanční zisk Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Trump se s Putinem poprvé setká na summitu G20

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump se vůbec poprvé osobně setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem během summitu skupiny velkých ekonomik G20. Oznámil to Trumpů…

 2. Sony Music začne opět vyrábět vinylové desky

  Byznys ·

  Jedno ze tří největších hudebních vydavatelství světa, japonská firma Sony Music, obnoví po téměř 30 letech vydávání nahrávek na vinylových gramofonových deskách. Čtvr…

 3. Uber překročil hranici pěti miliard jízd

  Byznys ·

  Přední světový provozovatel alternativní taxislužby Uber překročil 20. května milník pěti miliard zprostředkovaných jízd. Sanfranciská společnost o tom ve čtvrtek info…

 4. Britská vláda těsně získala důvěru parlamentu

  Společnost ·

  Britský parlament dnes vyslovil důvěru vládě premiérky Theresy Mayové, když schválil vládní program na příští dva roky. Menšinový kabinet konzervativců, kteří nemají v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.