Zahraniční tisk: Zásadní problémy v britské armádě; nominace Merkelové na německou kancléřku

Světová média dne 6. února píší o tom, že v obraně Velké Británie jsou vážné nedostatky. Její válečné lodě jsou totiž natolik hlučné, že jsou slyšitelné pro 160 kilometrů vzdálené ruské ponorky. Britské drony s pořizovací cenou dosahující na miliardu liber nebyly již po 12 let využity a lehké tanky jsou příliš velké a nevejdou se do transportních letadel. Zahraniční tisk dále píše o tom, že Angela Merkelová se stala oficiální kandidátkou koalice Křesťanskodemokratické unie i Křesťanskosociální unie na tento post.

Turecká policie zatkla během uplynulého víkendu 748 pravděpodobných členů teroristické organizace Islámský stát, všímá si francouzský deník Le Figaro. Policejní operace probíhaly v 29 tureckých provinciích. Policie také zajistila řadu dokumentů a počítačových materiálů, dvě pistole, 4 pušky a munici. Kromě toho bylo již v Turecku kvůli údajnému spojení s Islámským státem zadrženo téměř 800 lidí, z nichž 350 je cizinců. Podle tureckého deníku Hürriyet Daily News měli podezřelí kontakty v Iráku a Sýrii, kde je organizace nejaktivnější a odkud podle deníku provádí teroristické aktivity v Turecku.
 
Angela Merkelová se stala oficiální kandidátkou koalice Křesťanskodemokratické unie i Křesťanskosociální unie na tento post, všímá si slovenský deník Pravda. Tým CDU/CSU sice navrhl německou kancléřku již vloni, ale formálně tak učinil až nyní. Důvodem několikaměsíčního váhání CSU byly především tvrdé spory v oblasti migrační politiky Angely Merkelové. Přetrvává názorový rozdíl v otázce pevného limitu přijímaných migrantů. Zatímco CSU bude ve volbách požadovat hranici 200 tisíc lidí ročně, CDU Angely Merkelové si limit nepřeje.
 
V malijském hlavním městě Bamaku se od pondělí koná mimořádný summit o bezpečnosti v Mali a její důsledek na oblast Sahelu. Zúčastní se ho zástupci členských zemí G5 – Mali, Nigeru, Burkiny Faso, Čadu a Mauritánie. Podle bezpečnostních expertů je v rámci společného boje proti terorismu třeba vylepšit spolupráci zemí, zejména vytvořit společné hlídky složené z armád zemí G5. Teroristé totiž mohou přecházet mezi jednotlivými zeměmi, píše portál francouzské rozhlasové stanice RFI.
 
Španělský deník El País považuje za favorita francouzských prezidentských voleb bývalého ministra Emmanuela Macrona. K vzestupu původního outsidera přispěla aféra se zaměstnáním Fillonovy manželky a vítězství socialistického kandidát Hamona v primárkách. Devětatřicetiletý Macron je žhavým kandidátem na post v Elysejském paláci, pokud jeho soupeřkou bude ultrapravicová politička Marine Le Penová, míní El País.
 
V Rumunsku o víkendu pokračovaly nejrozsáhlejší protivládní demonstrace od násilné revoluce v roce 1989, kdy došlo ke svržení diktátora Nicolay Ceaușeska. Demonstranti se snažili novou vládu donutit, aby zrušila narychlo přijatou vyhlášku, která by prosadila mírnější tresty za korupci státních úředníků. Vyhláška omezuje pokrokové protikorupční úsilí v zemi, která je zvyklá jednat beztrestně. Po šestidenních pouličních protestech vláda v neděli ustoupila, avšak plánuje Parlamentu předložit novou verzi zákona, píše americký deník USA Today.
 
Ve fukušimské elektrárně byla zjištěna extrémně vysoká hladina radioaktivního záření. Hodnoty jsou nejvyšší za posledních 6 let, tedy od poškození elektrárny při zemětřesení. Úroveň radiace v ochranném krytu 2. jaderného reaktoru dosáhla maxima 530 sievertů za hodinu, což je dávka, která by mohla způsobit smrt člověka i v případě krátké expozice. Příčinou prudkého nárůstu záření by mohl být únik roztaveného paliva. Výsledek měření je dokonce sedmkrát vyšší než těsně po havárii před šesti lety, píše britský portál Epoch Times.
 
Britský deník The Times odhalil vážné nedostatky v obraně Velké Británie, jejíž válečné lodě jsou totiž tak hlučné, že jsou slyšitelné pro 160 km vzdálené ruské ponorky. Britské drony s pořizovací cenou miliardu liber nebyly již po 12 let využity a lehké tanky jsou příliš velké a nevejdou se do transportních letadel. V případě vojenského útoku by Velká Británie měla velké potíže se ubránit. Britský The Telegraph dodává, že škrty v obraně a předražené zakázky způsobily, že má nyní britská armáda k dispozici „existenční minimum“ techniky.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Zásadní problémy v britské armádě; nominace Merkelové na německou kancléřku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. EET ohrožuje existenci desítek trafik

    Byznys ·

    Zavedení povinnosti elektronické evidence tržeb (EET) nutí několik desítek trafikantů přemýšlet o ukončení jejich činnosti. Většinou to zvažují menší nezávislí živnost…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.