Zahraniční tisk: Vést plyn mimo Ukrajinu přijde Rusko draho; Trump překročil meze

Zahraniční média píší 20. července o tom, že vedení ruského plynovodu mimo Ukrajinu přijde státní podnik Gazprom draho. Rusko totitž bude muset každý rok zaplatit Slovensku a Maďarsku miliardu dolarů za tranzitní poplatky. Média se také věnují dalšímu výroku republikánského prezidentského kandidáta a miliardáře Donalda Trumpa, který zpochybnil hrdinství amerického senátora Johna McCaina. Vzhledem k těmto útočným proslovům nemá Trump podle médií žádnou šanci stát se příštím americkým prezidentem

Americký miliardář Donald Trump vtrhl na politickou scénu. Od okamžiku, kdy před měsícem ohlásil svou kandidaturu na post prezidenta Spojených států, se mu podařilo dostat se do vedení mezi republikánskými kandidáty. Slovenský deník SME píše, že podle posledního průzkumu by u republikánských voličů dosud favorizovaný kandidát Jeb Bush získal 14 procent hlasů, zatímco Donald Trump celých sedmnáct. Nicméně vzhledem ke útočným proslovům nemá podle deníku SME Donald Trump absolutně žádnou šanci stát se příštím americkým prezidentem, ani vítězem republikánské kandidátky.

Byla to jen otázka času, kdy Donald Trump překročí pomyslnou hranici, píše americký deník The Washington Post. A přesně to se stalo v sobotu, kdy zpochybnil hrdinství amerického senátora Johna McCaina, veterána z války ve Vietnamu. Otázkou tak zůstává, jestli je Trump imunní vůči zákonům politické gravitace, nebo bude brzy izolován a místo za prezidentského kandidáta bude považován za předmět despektu a opovržení, konstatuje deník The Washington Post.

Obcházení Ukrajiny bude pro Rusko velmi nákladné, všímá si ruský deník Moscow Times. Plán Ruska vynechat Ukrajinu coby zemi, přes kterou se ruský plyn dostává do Evropy, postaví ruský státní podnik Gazprom před skutečnost, že bude muset každý rok zaplatit Slovensku a Maďarsku miliardu dolarů za tranzitní poplatky. Právě tranzit přes Slovensko je klíčový pro dodávky ruského plynu jedněm z největších klientů Gazpromu, kterými jsou Itálie a Německo. Moskva chce Ukrajinu obejít kvůli neshodám ohledně cen, které opakovaně vedly k přerušení dodávek ruského plynu do Evropské unie. Jenže podle některých analytiků bude cena za tento krok příliš vysoká, píší Moscow Times.

Buckinghamský palác se odmítá nechat zatáhnout do diskuze ohledně soukromých archivů britské královské rodiny, informuje ve svém dnešním vydání britský deník The Guardian. Britská královská rodina v současné době čelí rostoucímu tlaku ohledně zveřejnění historických dokumentů, a to kvůli zveřejnění sedmnáctisekundového domácího videa ze 30. let, které zachycuje současnou britskou panovnici ve věku šesti nebo sedmi let při provádění nacistického pozdravu, píše britský The Guardian.

Při vídeňských jednáních o omezení íránského jaderného programu, která se uskutečnila za zavřenými dveřmi, se ministr zahraničních věcí Spojených států John Kerry snažil prosadit, aby Rada bezpečnosti OSN nehlasovala o odstranění sankcí uvalených na Írán, dokud nebude mít americký Kongres možnost si uzavřenou dohodu pročíst, píše americký New York Times. Kerry však narazil na odpor ze strany Íránu, Ruska a dokonce i největších evropských spojenců USA, kteří také zastávali názor, že první na řadě je Rada bezpečnosti OSN.

Zahraniční tisk: Vést plyn mimo Ukrajinu přijde Rusko draho; Trump překročil meze Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hollande chce vládní kabinet pro eurozónu

    Společnost ·

    Francouzský prezident François Hollande se připojil k hlasům volajícím po vytvoření vládního kabinetu pro eurozónu. Jednotná vláda pro devatenáct zemí platících eurem …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.