Zahraniční tisk: Trump čelí kritice kvůli odvolání Comeyho; německé razie proti teroristům

Světová média dne 11. května informují o tom, že američtí demokraté ostře kritizují amerického prezidenta Donalda Trumpa za odvolání ředitele FBI Jamese Comeyho. Ten podle nich požadoval větší podporu pro vyšetřování ruského vměšování do loňských voleb v Americe. Zahraniční tisk dále píše, že německá policie zahájila v několika spolkovým zemích zátah na teroristy. V Lipsku, Berlíně, i Bavorsku prohledávali policisté domy podezřelých z napojení na radikální organizaci Islámského státu. 

Desítky tisíc demonstrantů vyjádřily v hlavním městě České republiky a dalších větších městech nespokojenost s českým prezidentem Milošem Zemanem a ministrem financí Andrejem Babišem. Podle amerického deníku New York Times žádali občané Babišovo odstoupení a Zemanovu rezignaci. Dolní komora parlamentu zároveň schválila prohlášení, že Babiš opakovaně lhal a zneužíval svůj vliv v médiích píše deník. Jak k tématu podotýká slovenský deník Pravda, demonstrující Češi odsuzují oligarchické chování ministra financí v období vládní krize.

 

Německá policie zahájila v několika spolkových zemích zátah na teroristy. V Lipsku, Berlíně, i Bavorsku prohledávali policisté domy osob podezřelých ze spolupráce s hnutím Islámského státu a byty obývané žadateli o azyl. Pátrají po dvou džíhádistech Islámského státu a jejich spolupracovníkovi, kteří jsou údajně napojení na Syřany zadržené loni kvůli plánovanému pumovému útoku v Düsseldorfu píše portál Deutsche Welle.

 

Americký prezident Donald Trump si pochvaloval středeční jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Washington a Moskva jsou podle něj na dobré cestě, jak ukončit šest let pokračující občanskou válku v Sýrii. Jak upozorňuje Rádio Svobodná Evropa Rádio Svoboda, při zatím nejdůležitějším Trumpově americko-ruském setkání v Bílém domě přistupovali oba politici k Sýrii pragmaticky.

 

Vyšetřovací komise amerického Senátu, která zkoumá případné zasahování Ruska do loňské prezidentské kampaně v USA, požaduje nyní veškeré záznamy z komunikace bývalého Trumpova poradce Flynna. Generál, který už dříve odstoupil z funkce, musí doložit záznamy elektronické pošty, telefonátů, schůzek a finančních transakcí s ruskými subjekty, uvádí deník New York Times.

 

Američtí demokraté ostře kritizují Trumpovo odvolání ředitele FBI Jamese Comeyho, který podle agentury Reuters požadoval větší podporu pro vyšetřování ruského vměšování do loňských voleb v Americe. Podle agentury požadoval zejména personální posily. Deník připomíná, že americké zpravodajské služby už prohlásily, že ruský prezident Vladmir Putin se prostřednictvím hackerů vměšoval do amerických voleb, když nechal sledovat a zveřejnit komunikaci tábora demokratické kandidátky na prezidenta.

 

Britští labouristé se chystají znárodnit energetické závody, železnice i Královskou poštu. Vyplývá to podle deníku The Times ze stranického prohlášení, které uniklo na veřejnost jen tři týdny před předčasnými parlamentními volbami. Podle Telegraphu by chtěl šéf socialistické opozice Jeremy Corbyn vrátit Británii do 70. let a v případě volebního vítězství by přizval k vládě i odborové svazy.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Trump čelí kritice kvůli odvolání Comeyho; německé razie proti teroristům Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nominujte svůj internetový projekt do IEA16

    Komerční sdělení ·

    Máte poslední příležitost přihlásit váš internetový projekt do nejvýznamnější soutěže internetové efektivity, soutěže IEA. Nominace budou uzavřeny tento pátek 12. květ…

  2. BBC: Spojené státy vyzbrojí Kurdy pro boj o Rakka

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump schválil dodávku zbraní pro kurdské síly, které bojují proti takzvanému Islámskému státu (IS) v Sýrii. Uvedl to Pentagon. Podle BBC Wor…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.