Zahraniční tisk: Skotské referendum o nezávislosti se odkládá; Macron pozval Trumpa do Paříže

Světová média si všímají, že skotská premiérka Nicola Sturgeonová odložila termín konání druhého referenda o skotské nezávislosti. To se bude konat,až budou vyjasněny podmínky odchodu Velké Británie z Evropské unie. Zahraniční média dále píší o tom, že francouzský prezident Emmanuel Macron pozval prezidenta Spojených států Donalda Trumpa na oslavy francouzského státního svátku 14. července. Šéf Bílého domu cestu zatím nepotvrdil. Macronovo pozvání lze považovat jako krok ke zmírnění napětí mezi oběma státníky.

Francouzský prezident Emmanuel Macron pozval prezidenta Spojených států Donalda Trumpa a jeho manželku do Paříže na oslavy francouzského státního svátku 14. července. Letos si totiž Francie zároveň připomíná 100 let od zapojení USA do první světové války, a to po boku Francie, připomíná francouzský portál France 24. Donald Trump zatím cestu nepotvrdil, avšak Macronovo pozvání lze považovat vstřícný krok ke zklidnění napjatých vztahů mezi oběma státníky.

 

Syrští uprchlíci přispívají k oživení obchodů v Libanonu, píše francouzský deník Le Point. V rámci Světového potravinového programu OSN má totiž asi 700 tisíc Syřanů k dispozici debetní karty a mohou utratit 27 dolarů na osobu měsíčně za nákup potravin. V Libanonu žije podle údajů Organizace spojených národů asi 1 milion syrských uprchlíků, což je čtvrtina obyvatel země.

 

Slovenští obchodníci zatím provozovny o nedělích zavírat nechtějí. Zákon, který rozšiřuje počet svátků, při kterých bude platit zákaz maloobchodního prodeje, však přivítali. Zástupci Svazu obchodu Slovenské republiky se shodli, že nejdříve počkají na reakci veřejnosti na rozšíření zákazu prodeje. Podle interního průzkumu svazu jsou zatím ohlasy pozitivní. Rozšířený zákaz prodeje by tržby obchodníků neměl výrazně ovlivnit, míní slovenský deník Pravda.

 

Velké globální firmy po celém světě se včera opět staly obětmi rozsáhlého kybernetického útoku, všímá si americký portál CNN. O útoku informovala například britská reklamní agentura WPPGZ, ruský ropný gigant Rosneft nebo dánská přepravní firma Maersk. Zasažena byla také americká farmaceutická společnost Merck. Původce útoku zatím není znám, avšak je tu jistá podobnost s virem WannaCry, který se světovou sítí šířil v květnu. Oba viry požadují zaplacení za navrácení souborů a šíří se obdobným způsobem.

 

Britové žijící v Eropské unii se obávají, že se stanou postbrexitovými obětními beránky Theresy Mayové. Premiérka se podle nich chystá obětovat některá jejich práva a svobody, aby splnila migrační limity pro občany unie přicházející do Spojeného království, píše britský deník The Guardian.

 

Mezinárodní studie, jejíž výsledky publikoval americký deník The Washington Post, ukázala, že americký prezident Donald Trump znepokojuje nejbližší spojence Ameriky po celém světě. Ve většině světových zemí byl zjištěn pokles pozitivního vnímání Spojených států o 15 % oproti názoru v době prezidentství Baracka Obamy. Naopak většina Rusů tvrdí, že mají v amerického prezidenta důvěru. Postoj Ruska vůči Spojeným státům se výrazně zlepšil poté, co se Donald Trump ujal úřadu, dodává americký den ík.

 

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová odložila termín konání druhého referenda o skotské nezávislosti na dobu, až budou vyjasněny podmínky odchodu Velké Británie z Evropské unie, píše portál Politico.eu. Sturgeonová přitom v březnu plánovala všelidové hlasování uspořádat na podzim roku 2018 či na jaře 2019. Její Skotská národní strana je stále největší stranou ve Skotsku, přestože v posledních parlamentních volbách ztratila 21 křesel.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Skotské referendum o nezávislosti se odkládá; Macron pozval Trumpa do Paříže Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Euro vystoupilo na desetiměsíční maximum

  Byznys ·

  Euro se ve středu vůči dolaru dostalo až na desetiměsíční maximum 1,1332 dolarů. K růstu jednotné evropské měny napomohly výroky guvernéra Evropské centrální banky (EC…

 2. BBC: Trumpa vnímá pozitivně pouze Rusko a Izrael

  Společnost ·

  Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa je ve světě značně nepopulární. Pozitivně jej vnímají pouze Rusko a Izrael. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service…

 3. Královně Alžbětě vzroste plat o 6 milionů liber

  Byznys ·

  Britské královně Alžbětě II. v příštím roce vzroste anuální příjem z veřejných prostředků o osm procent, tedy o více než 6 milionů liber. Podle BBC se tak stalo poté, …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.