Zahraniční tisk: Ruský dopingový skandál se týká i 15 domácích medailistů ze Soči

Světová média si všímají, že nejméně 15 ruských medailistů z olympijských her v Soči byli zapojeni do státem podporovaného dopingového programu. Bývalý ředitel laboratoře, která olympioniky testovala, uvedl, že vytvořil koktejl složený ze tří zakázaných látek. Zahraniční média dnes dále píší o tom, že odvolaná brazilská prezidentka Dilma Rousseffová  je ochotna bojovat za návrat do funkce.

Brazilský senát včera rozhodl o obžalobě prezidentky Dilmy Rousseffové. Ta však nerezignovala, a jak píše španělský deník El País, je ochotna bojovat za návrat do funkce. Prozatímním brazilským prezidentem se stal Michel Temer, který se zaměří zejména na ekonomickou situaci. Rousseffová bude mít 6 měsíců na to, aby vyvrátila obvinění z manipulace s veřejnými účty.

 

Obyvatelé damašského předměstí Darájá se místo humanitární pomoci dočkali ostřelování ze strany vládnoucích sil. Podle francouzského deníku Le Monde vojáci vládnoucích sil ve čtvrtek prvnímu povolenému konvoji OSN a Červeného kříže po více než třech a půl letech zahradili cestu a stříleli na civilisty. Darájá bylo jedním z prvních míst, kde se objevily protesty proti prezidentu Bašáru Asadovi. Před revolucí v něm žilo 100 tisíc lidí, většina z nich však uprchla.

 

V iráckém městě Balad v noci na pátek zemřelo při přestřelce a atentátu 16 lidí, upozorňuje slovenský deník Pravda. Oběťmi byli i čtyři policisté, kteří sebevražedného atentátníka kontrolovali. V Iráku tento týden při násilnostech zemřela stovka lidí, k většině útoků došlo v Bagdádu. V Baladu asi 80 km severně od Bagdádu žijí hlavně šíité a místo, kde se útok odehrál, podle agentury Reuters bedlivě střeží. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Policie z obavy z dalších útoků posílila hlídky ve městě.

 

Archeologové kritizují egyptskou vládu, že odmítá zveřejnit údaje vyvracející domněnku, že hrobka faraona Tutanchamona obsahuje skryté místnosti a v nich ostatky královny Nefertiti. Tato převratná novinka vloni podle britského deníku The Guardian představovala novou naději pro skomírající egyptský turistický ruch. Vědci z americké Národní zeměpisné společnosti provedli v březnu další radiologický výzkum hrobky. Egyptské úřady však jeho výsledky nezveřejnily, a tak sílí podezření, že původní domněnka nebyla potvrzena.

 

Americký deník The New York Times upozorňuje, že desítky ruských atletů na olympijských hrách v Soči v roce 2014 se zúčastnily státem podporovaného dopingového programu. Případ se týká i nejméně 15 ruských medailistů. Tento pečlivě naplánovaný program měl ruským sportovcům zajistit na hrách převahu. Bývalý ředitel laboratoře, která olympioniky testovala, Grigorij Rodčenkov uvedl, že vytvořil koktejl složený ze tří zakázaných látek. Ruští antidopingoví experti a členové rozvědky pak nenápadně měnili vzorky moči sportovců s čistými vzorky odebranými o několik měsíců dříve.

 

Francouzský deník Le Figaro s odvoláním na údaje agentury Frontex uvedl, že počet migrantů přicházejících do Řecka v dubnu výrazně poklesl. Dohoda Evropské unie s Řeckem je tedy účinná. Celkem v dubnu do Řecka přišlo 2700 osob, převážně Syřanů, Pákistánců, Afghánců a Iráčanů. Stejný počet migrantů vloni přicházel každý den pouze na řecký ostrov Lesbos. Brusel podepsal letos 18. března s Ankarou dohodu o vracení ilegálních migrantů z Řecka do Turecka. Počet uprchlíků přicházejících do Itálie severní Afriky ve srovnání s březnem také mírně poklesl.

 

Portál francouzské rozhlasové stanice RFI připomíná dnešní šestiměsíční výročí od sebevražedných teroristických útoků v Paříži, při nichž na různých místech zemřelo 130 lidí a přes 300 bylo zraněno. Jediný přeživší člen sebevražedného komanda Salah Abdeslam byl zatčen teprve 18. března v bruselské čtvrti Molenbeek. Čtyři dny poté však teroristé znovu zaútočili na dvou místech v Bruselu a zabili dalších 32 lidí. V souvislosti s terorismem a napojením na organizaci Islámský stát bylo ve Francii a Belgii vyšetřována dvacítka lidí. Soud s Abdeslamem proběhne 20. května.

Zahraniční tisk: Ruský dopingový skandál se týká i 15 domácích medailistů ze Soči Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.