Zahraniční tisk: Ruský bombardér v tureckém vzdušném prostoru; jednání Tuska a Camerona

Zahraniční média píší o tom, že USA potvrdily tureckou informaci o tom, že ruský bombardér Su-34 narušil v pátek turecký vzdušný prostor. Rusko obvinění odmítá. Podle něj turecké radary nedokážou odhalit typ letadla nebo příslušnost ke konkrétní armádě. Světová média si také všímají, že britský premiér David Cameron a předseda Evropské rady Donald Tusk nenašli shodu v řadě podmínkách pro setrvání Velké Británie v Evropské unii. Jednání však budou dále pokračovat.

Americké ministerstvo obrany podle ruského zpravodajského serveru Russia Today potvrdilo tureckou informaci o tom, že ruský bombardér Su-34 v pátek narušil turecký vzdušný prostor. Američané zároveň vyzvali obě země, aby se vyvarovaly eskalaci napětí. Rusko by podle USA mělo respektovat turecký vzdušný prostor. Mluvčí ruského ministerstva obrany obvinění Turecka označil za nepodloženou propagandu a dodal, že turecké radary dokážou odhalit jen výšku, rychlost a směr letadla, ale nikoli jeho typ nebo příslušnost ke konkrétní armádě.
 
Server Deutsche Welle píše o průlomu ve vyjednávání podmínek pro setrvání Velké Británie v Evropské unii. Brusel totiž podle britského premiéra Davida Camerona souhlasí s tím, že Velká Británie bude moci dočasně omezit sociální dávky pro přistěhovalce ze zemí Evropské unie. Předseda Evropské rady Donald Tusk však bude s britským premiérem dále jednat. V řadě oblastí totiž zatím oba politici nenašli shodu. Tusk na sociální síť twitter v neděli večer napsal, že dohody zatím nebylo dosaženo a že následujících 24 hodin bude klíčových.
 
Ve Spojených státech dnes začne v primárkách boj o to, kdo v Bílém domě nahradí Baracka Obamu a stane se 45. americkým prezidentem. Kandidáti republikánů i demokratů se budou podle deníku USA Today ve státě Iowa ucházet zhruba o jedno procento hlasů všech volitelů, kteří rozhodnou o konečné nominaci. Zatímco republikánský favorit Donald Trump oplýval před volbou sebejistotou, kandidátka demokratů s největší šancí na nominaci, Hillary Clintonová, se musela bránit další vlně jejího skandálu s utajovanými materiály v soukromé e-mailové schránce, píše USA Today.
 
Deník El País uvádí, že růst španělské ekonomiky loni dosáhl 3,2 procenta a dostal se na nejvyšší úroveň od roku 2007, po kterém následovala hospodářská krize. Počet nezaměstnaných loni ve Španělsku klesl rekordním tempem. Přestože si ale novou práci našlo téměř 700 000 lidí, míra nezaměstnanosti stále dosahuje téměř 21 procent. V zemi je stále 1,5 milionu domácností, ve kterých nemá práci ani jeden člen.
 
Slovenský deník SME píše, že se slovenští politici v době migrační krize předhánějí ve slibech ohledně toho, kdo zajistí větší bezpečnost v zemi. Podle nově zveřejněné mapy kriminality je ale Slovensko od vzniku samostatného státu bezpečnější než kdy dřív. Počet trestných činů klesá a objasněnost případů roste. Analytiky statistika nepřekvapila. Podle nich totiž patří země střední Evropy v současnosti k nejbezpečnějším, uzavírá deník SME.
 
Norská mutace serveru The Local píše, že policisté v Norsku opět nebudou nosit zbraně. Šest tisíc příslušníků norské policie obvykle nechávalo svoje zbraně bezpečně uzamčené v hlídkovém voze. Poté, co tajné služby v listopadu roku 2014 vydaly varování před zvýšeným rizikem teroristického útoku, však bylo policistům dočasně umožněno mít zbraň stále při sobě. Po útocích v Paříži z loňského listopadu pak bylo povolení dvakrát prodlouženo. Současná situace v Norsku ale podle policejního ředitele nedává důvod k tomu mít trvale ozbrojenou policii, proto se zbraně policistů vrátí z pouzder na opasku do hlídkových vozů.
 
Britský deník The Guardian píše o tom, jak jeden z nejznámějších čínských umělců současnosti Aj Wej-wej zareagoval na uprchlickou krizi v Evropě. Na pláži na řeckém ostrově Lesbos se nechal vyfotit ve stejné pozici, v jaké byl loni v září nalezen syrský chlapec, jehož mrtvé tělo vyplavilo moře u tureckého Bodrumu. Snímek těla tříletého Alana Kurdího se stal symbolem uprchlické krize. Poté, co ho otiskla řada médií na celém světě, vyvolal vlnu emocí.
Zahraniční tisk: Ruský bombardér v tureckém vzdušném prostoru; jednání Tuska a Camerona Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.