Zahraniční tisk: Podvody v petici za nové referendum; brexit může vrátit investory do Ruska

Petice za vypsání nového referenda o členství Velké Británie v Evropské unii byla podle zahraničních médií pravděpodobně zfalšovaná. Existují obavy, že se pod ní podepsali občané jiných zemí. V některých případech je více podpisů než celkový počet obyvatel. Světová média se také domnívají, že odchod Británie z EU může v dlouhodobém horizontu vrátit investory zpět do Ruska.

Britská politika je po překvapivém odhlasování brexitu minulý čtvrtek v těžké situaci. Dnes se poprvé sejde parlament. Premiér David Cameron, svou rezignaci v říjnu letošního roku. Jasného nástupce však zatím nemá. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová chce opuštění Evropské unie zabránit, a pokud to nebude možné, chystá se uspořádat referendum o nezávislosti Skotska. Odstoupili také někteří opoziční labouristé a vzpoura proti předákovi Jeremymu Corbynovi roste, všímá si americký deník USA Today.

 

Petice za vypsání nového referenda o členství Británie v Evropské unii byla možná zfalšovaná, domnívá se britský deník The Guardian. Petici, kterou měli mít možnost podepsat pouze Britové a obyvatelé ostrovního království, totiž pravděpodobně podepsali také občané jiných zemí, včetně Islandu, Tuniska nebo Kajmanských ostrovů. V některých případech je více podpisů než celkový počet obyvatel. Petici, pod kterou se podepsaly více než 3 miliony lidí nyní vyšetřuje britský parlamentní úřad.

 

Výsledky referenda o setrvání Velké Británie v Evropské unii ovlivnily londýnskou burzu, všímá si francouzský deník Le Figaro. Dnes ráno došlo doslova k propadu akcií v bankovním, leteckém a realitním sektoru. Například hodnota akcií letecké společnosti EasyJet se snížila o 16 % nebo banky Royal Bank of Scotland o více než 15 %. Le Figaro dále upozorňuje na pokračující klesání britské libry vzhledem k euru, a to na nejnižší úroveň od roku 2014.

 

Evropští lídři tento víkend začali jednat s Velkou Británií ohledně jejího vystoupení z Evropské unie. Jednání v Berlíně budou pokračovat do úterního summitu Unie. Portál francouzské rozhlasové stanice RFI upozorňuje na další důsledek britského referenda - tím jsou hraniční kontroly mezi Francií a Velkou Británií. Francouzsko-britská dohoda z roku 2003 Francii ukládá zamezit migrantům v překročení kanálu La Manche. Mnoho lidí však už nyní tuto dohodu zpochybňuje. Situace uprchlíků se tak stává velmi nejistou.

 

Maďarská vláda připravuje seznam stimulů, které do země přilákají firmy, které po referendu o brexitu opustí Velkou Británii. Podle maďarského ministra hospodářství Mihálye Vargy brexit Maďarsko postihne na dlouho, protože se odrazí v rozpočtu Evropské unie a tím i v prostředcích určených na rozvoj východní Evropy. Varga také ujistil, že Maďarsko nemá v úmyslu následovat příklad Velké Británie a opustit Evropskou unii.

 

Americký portál CNN informoval, že bitva o irácké město Fallúdža včera skončila a Islámský stát (IS) byl v tomto městě poražen. Během vojenských operací zahynulo přes 1800 vojáků IS. Město bylo osvobozeno protiteroristickými a policejními složkami. CNN nicméně nepotvrdilo, že boje skončily ve všech oblastech Fallúdži. Obyvatelé města museli prchnout a přebývají v narychlo postavených uprchlických táborech. Úřady jim zatím kvůli bezpečnosti návrat domů nedoporučují.

 

Na výsledky britského referenda reaguje také Rusko. Šéf komise zahraničních věcí státní dumy Alexej Puškov řekl, že země osmadvacítky po brexitu nebudou s dalšími referendy souhlasit, protože veřejné mínění je pro jejich politické cíle nebezpečné. Ruský deník The Moscow Times píše, že brexit může v dlouhodobém horizontu vrátit investory zpět do Ruska. Rusové se ostatně nedomnívají, že brexit představuje vážné riziko pro britskou ekonomiku.

Zahraniční tisk: Podvody v petici za nové referendum; brexit může vrátit investory do Ruska Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Putin dojednal s Čínou kroky k oživení obchodu

    Byznys ·

    Obchodní a hospodářská spolupráce patřila včera k hlavním tématům jednání ruského prezidenta Vladimira Putina v Pekingu. S prezidentem Si Ťin-pchingem kremelský šéf po…

  2. Kofola odstoupila od smlouvy o koupi WAD Group

    Byznys ·

    Nápojářská skupina Kofola odstoupila od smlouvy o koupi společnosti WAD Group, která ze 40 procent vlastní slovenské nápojářské seskupení Water Holding. Důvodem byly p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.