Zahraniční tisk: Norské věznice jsou přeplněné, trestance posílají do Nizozemska

Světová média píší 2. září o tom, že nápravná zařízení v Norsku jsou přeplněná. Kvůli nedostatku místa si proto země pronajala vězení v nizozemském Norgerhavenu, kam pošle asi 1 000 nadbytečných vězňů. Dále si zahraniční tisk všímá toho, že papež František ve svém dopise požádal o duchovní odpuštění ženám, které se rozhodly pro potrat. Nic to ale nemění na tom, že církev i nadále považuje potrat za vážný hřích. Jde ovšem o další důkaz liberálního reformního přístupu papeže Františka.

Papež František ve svém dopise požádal o duchovní odpuštění ženám, které se rozhodly pro potrat. Ten katolická církev považuje za vážný hřích. Jak píše deník The Guardian, papežova výzva je součástí církevního roku milosrdenství, který začíná letos 8. prosince a potrvá do 20. listopadu 2016. Po tomto prohlášení vydal Vatikán ještě jedno, v němž zdůrazňuje, že církev „neodpouští ani nesnižuje významnost důsledků potratu“. Toto prohlášení sice oficiální církevní pravidla nemění, je však považováno za další důkaz liberálního reformního přístupu papeže Františka, podle něhož je postoj církve k potratům, homosexualitě a rozvodům příliš přísný a rigidní.

 

Podle serveru BBC dochází k migrační krizi. S problémem se potýká celá Evropská unie. Jen do Řecka přicházejí tisíce uprchlíků denně. Dvě lodi tam z ostrova Lesbos přepravily 4 200 běženců do pevninského přístavu Pireus. Stovky lidí převážně z Blízkého východu pak zůstaly před vlakovým nádražím v Maďarsku, protože jim policie zamezila v pohybu v rámci Evropské unie. Jen za minulý týden do Řecka přišlo 23 000 lidí, což je o polovinu více než o týden dříve. Do Řecka zatím letos přišlo už 160 000 migrantů, tedy více než v celém loňském roce.

 

Guatemalský kongres v úterý zbavil imunity prezidenta Ottu Péreze Molinu. Umožnil tak zahájit vyšetřování možného prezidentova korupčního jednání. CNN uvádí, že Molina dostal v úterý večer zákaz opustit zemi a je možné, že na něj bude vydán zatykač. Guatemalský prezident a jeho blízcí spolupracovníci měli dostávat úplatky za snížení nebo úplné odpouštění dovozních cel a poplatků. Prezident obvinění popřel a prohlásil, že jde o spiknutí jeho politických nepřátel a zahraničních zájmů.

 

Deník The Guardian publikoval zprávu, že Norsko posílá své vězně do nizozemského vězení v Norgerhavenu, protože jeho vlastní nápravná zařízení jsou přeplněná. Kvůli nedostatku místa čeká více než 1 000 norských trestanců na své umístění ve věznici. Že si Norsko pronajalo nizozemskou věznici, se však nelíbí nizozemským vězňům, kteří byli převezeni do jiného zařízení a nemohli zůstat ve svých celách, kde mohou například pěstovat rostliny, chovat slepice či vařit.

 

Měsíc po ohlášení restrukturalizace a vytvoření nového holdingu Alphabet představila společnost Google nové logo, jehož vzhled je podobný logu Alphabetu. Logo má odpovídat zejména potřebám mobilních uživatelům s malými obrazovkami. Podle deníku USA Today nejde o první ani poslední změnu.

 

List The Washington Post píše, že Velká Británie zatím přijala tak málo uprchlíků ze Sýrie, že by se vešli do jedné soupravy metra. Podle informací z minulého týdne získalo legální přístup do země pouze 216 syrských běženců. Britský premiér David Cameron potvrdil, že celkový počet přijatých migrantů nepřekročí jeden tisíc. Německo se naproti tomu připravuje až na 800 tisíc žádostí o azyl jen v letošním roce. Přístup Velké Británie podle Washington Post vysvětluje, proč úsilí o jednotnou evropskou azylovou politiku ztroskotalo. Mohl by dokonce být hlavní překážkou připravované dohody vrcholných představitelů členských zemí.

 

Doprava v eurotunelu pod kanálem La Manche byla v úterý přerušena. Jeden vlak byl podle listu France Soir zcela zastaven, dalších pět nabralo několikahodinová zpoždění. Důvodem byla přítomnost nepovolaných osob v tunelu. Společnost Eurotunnel však nepotvrdila, že by se jednalo o běžence. Stovky lidí zůstaly kvůli incidentu několik hodin uvězněny na nádražích a ve vlacích. Na francouzské straně tunelu situaci řešili také policisté.

Zahraniční tisk: Norské věznice jsou přeplněné, trestance posílají do Nizozemska Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.