Zahraniční tisk: Dobývání Mosulu od IS pokračuje rychle; Verlainova zbraň jde do aukce

Zahraniční média si všímají, že dobývání iráckého města Mosulu z nadvlády Islámského státu pokračují rychleji, než se předpokládalo. Naproti tomu v Kirkúku na severu Iráku dnes dva sebevražední atentátníci zaútočili na elektrárnu. Světová média dále informují, že v listopadu půjde do dražby zbraň francouzského básníka  Paula Verlaina, kterou měl zranit svého přítele Arthura Rimbauda. Cena revolveru byla odhadnuta na 50 až 60 tisíc euro.

Donald Trump připustil, že bude akceptovat výsledky prezidentských voleb, avšak v případě, že vyhraje a výsledky budou jasné. Jak píše deník The New York Times, američtí republikáni i demokraté se obávají, že republikánský kandidát svými postoji ohrožuje tradici klidného převzetí nejvyššího amerického postu. Trump pokračuje v šíření konspiračních teorií o tom, že volby byly zmanipulované v jeho neprospěch. Podle současného prezidenta Baracka Obamy Trump kazí pověst americké demokracie, dodává francouzský portál France24.

 

Americký zpravodajský portál abcNEWS píše, že na rozšíření epidemie cholery na Haiti po zemětřesení v roce 2010 má svůj podíl OSN. Před zemětřesením totiž na Haiti nebyly evidovány žádné případy této choroby, na kterou během několika měsíců zemřelo 100 tisíc Haiťanů. Existuje však podezření, že zdrojem nákazy byly lidské výkaly, které se rozbitým potrubím dostaly do řeky u vojenského tábora stabilizační mise OSN. Tito vojáci totiž na Haiti přišli z Nepálu, kde je výskyt cholery běžný.

 

Britský deník The Times informuje, že po útoku tureckých letadel a dělostřelectva v severní Sýrii zemřely desítky bojovníků z řad Kurdů, kteří jsou podporováni koalicí vedenou Spojenými státy. Svobodná syrská armáda podporovaná Tureckem, které je členem NATO se střetla se Syrskými demokratickými silami, jejichž členy jsou zejména Kurdové, severovýchodně od Aleppa. Obě armády přitom bojují proti Islámskému státu společně.

 

Operace dobývání druhého největšího iráckého města Mosulu z nadvlády Islámského státu pokračují rychleji, než se předpokládalo, informuje francouzský zpravodajský portál France24. Naproti tomu v Kirkúku na severu Iráku dnes dva sebevražední atentátníci zaútočili na elektrárnu, při nichž zemřelo nejméně 6 lidí. Z útoku je podezírán Islámský stát.

 

Podle slovenského deníku Pravda syrská vláda vytvořila v Aleppu koridor, kterým mohou povstalci a civilisté odejít z obléhaných oblastí na východě města. Místní obyvatelé však tvrdí, že nemají v plánu odejít, protože neexistují žádné záruky, že evakuovaní nebudou zadrženi vládními silami. Dnes v oblasti platí humanitární příměří. To vyhlásila Organizace spojených národů a mělo by trvat vždy 11 hodin denně od včerejška po 4 dny.

 

Americký zpěvák Bob Dylan odstranil ze své webové stránky zmínku o Nobelově ceně za literaturu, kterou obdržel před týdnem, všímá si britský deník The Guardian. Šlo o jediný Dylanův komentář k tomuto prestižnímu ocenění. Podle stálé tajemnice Nobelovy akademie Sary Daniusové se zpěvák přes veškerou snahu o kontakt k tomuto ocenění vyjádřil. Zda je Dylanovo mlčení úmyslné a je skutečným autorem oznámení na webu, je nejasné. Je totiž možné, že zpěvák o zprávě a jejím odstranění z webové stránky vůbec nevěděl.

 

Zbraň, kterou francouzský básník Paul Verlaine zranil v Bruselu v roce 1873 svého přítele a milence básníka Arthura Rimbauda bude v listopadu dražena pařížskou aukční síní Christies’s. Cena revolveru 7 mm modelu Lefaucheux byla odhadnuta na 50 až 60 tisíc euro. Francouzský deník France Soir dodává, že Paul Verlaine si následně odpykal dvouletý trest ve vězení v Amigo za homosexualitu, kde napsal i některé své sbírky. Revolver zabavila policie a vrátila ho obchodníkovi, u kterého byl zakoupen.

 

 

Zdroj: Zet

 

Zahraniční tisk: Dobývání Mosulu od IS pokračuje rychle; Verlainova zbraň jde do aukce Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. D8 bude zprovozněna v termínu, ujišťuje Ťok

    Byznys ·

    Ministr dopravy Dan Ťok je na základě dosavadních informací přesvědčen, že se zbývající úsek dálnice D8 podaří navzdory problémům zprovoznit včas. Otevření je plánován…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.