Zahraniční tisk: 80tisíc vojáků pátrá po podezřelých z teroristického útoku na redakci Charlie Hebdo

Světová média 9. ledna píší o teroristickém útoku na francouzskou redakci satirického magazínu Charlie Hebdo, při kterém zemřelo 12 lidí. Severně od Paříže se do hledání zapojilo přes osmdesát tisíc vojáku a policistů. Hledání se soustředilo přes noc na les v oblasti Aisne, kde byli podezření z útoku spatřeni. 

Ředitel britské kontrarozvědky MI 5 varuje, že teroristé z Al-Kájdy chystají podobný útok jako v Paříži i na území Británie. Andrew Parker prohlásil, že v uplynulých měsících jeho lidé včas odhalili tři konkrétní organizované útoky, zároveň ale připouští, že podobným událostem nelze zcela předcházet. Po středeční střelbě v Paříži hlídkují na mezinárodních nádražích a letištích v Anglii ozbrojené policejní jednotky, píše Daily Telegraph.

Americký deník Wall Street Journal píše, že do pátrání po dvou bratrech alžírského původu, kteří stříleli v redakci satirického magazínu Charlie Hebdo a zabili přitom dvanáct lidí, se severně od Paříže zapojilo přes osmdesát tisíc vojáků a policistů. K operaci se hlásí také dobrovolníci z řad civilistů, bez ohledu na to, že oba útočníci jsou podle úřadů ozbrojení. Hledání se přes noc soustředilo na les v oblasti Aisne, kde byli podezřelí na útěku spatřeni. Wall Street Journal také upozorňuje na devět zadržených osob včetně příbuzných obou hledaných bratrů. Doklady jednoho z nich se našly v autě, se kterým oba muži prchali z místa útoku. Nikdo ale neví, zdali ji tam islamista ztratil nebo nechal schválně, aby se k atentátu přihlásil.

Podle britského deníku Gurdian se na středu připravuje vydání speciálního čísla napadeného magazínu ŠÁRLÝ EBDO v nákladu jednoho milionu výtisků. Symbolický počin má podle francouzských novinářů islamistickým fanatikům ukázat, že jejich ideologie nikdy nezvítězí.

Podle ruského deníku Moscow Times přislíbila Evropská unie Ukrajině na letošní a příští rok další půjčky v celkové výši až jedné miliardy a osmi set milionů eur. S návrhem střednědobého úvěru přišla Evropská komise a musí ho ještě podpořit Evropský parlament i vlády jednotlivých členských zemí. Podle předsedy komise Jeana-Clauda Junckera musí Evropská unie jasně ukázat svou podporu Ukrajiny.

Americký prezident Barack Obama zveřejnil podle Los Angeles Times plán na otevření vysoké školy, kde bude školné za studenty po dobu dvou let hradit z jedné čtvrtiny dotyčný stát Unie a ze tří čtvrtin federální rozpočet. Projekt, který by podle deníku přišel veřejné rozpočty na miliardy dolarů, by měl pomoci řadě z celkem devíti milionů studentů z americké střední třídy, která ke svému rozvoji potřebuje podle Obamovy filosofie vzdělání a příležitost.

The Times píší o letošním sedmdesátém výročí sebevraždy Adolfa Hitlera. Němci při jeho příležitosti otevřou muzeum Hitlerova berlínského bunkru, ve kterém si koncem druhé světové války vzal život. Expozice o pádu Třetí říše a kopie Führerbunkru bude vystavena v Oberhausenu v Severním Porýní-Vestfálsku nedaleko Duisburgu, tedy 500 kilometrů od místa, kde Hitler ve skutečnosti zemřel, všímá si britský list The Times.

Islámisté z Boko Haram postříleli několik desítek lidí v severovýchodní Nigérii, uvádí londýnská agentura Reuters. Po obsazení města Baga z tohoto týdne vypalovali sunnitší násilníci domy a zabíjeli domorodce, kteří nestihli oblast opustit jako velká část místních obyvatel. Vraždění pokračovalo ještě ve středu, za uplynulý rok zabili v regionu džihádisté už na deset tisíc lidí.

Deník Financial Times píše, že v rámci soustředění pozornosti na strategické události v oblasti Asie uzavřou Spojené státy patnáct vojenských základen v Evropě, čímž ušetří 300 milionů dolarů ročně. Kromě tří základen v Británii se redukce týká i kasáren v Německu, Belgii, Itálii nebo Nizozemí. Americký ministr obrany Chuck Hagel evropským spojencům poděkoval a vyslovil lítost nad ztrátou pracovních míst, kterou bude krok v regionech znamenat.  

Týdeník Der Spiegel otiskuje rozhovor s renomovaným německým projektantem Albertem Speerem - synem stejnojmenného Hitlerova architekta a ministra zbrojní výroby. Kancelář Speera mladšího navrhovala například satelitní město pro tři miliony obyvatel nedaleko Káhiry, areál světové výstavy Expo 2000 v Hannoveru nebo olympijské stadiony pro Lipsko a Mnichov. Aktuálně byl ovšem Speer s kolegy pověřen realizací stadionů pro fotbalový šampionát v Kataru roku 2022. Osmdesátiletý projektant v rozhovoru obhajuje stavbu dvanácti arén v poušti, které musejí být chlazené tak, aby i při venkovní teplotě padesáti stupňů celsia zažívali hráči jen dvacet. Zároveň spekuluje o tom, že brzy budou fanoušci moci sledovat všechny zápasy svého klubu na domácím hřišti, protože v případě utkání na hřišti soupeře budou doma hrát místo skutečných hráčů jejich hologramy.

Indický státní zaměstnanec A.K. Verma byl podle britského Independentu tento týden propuštěn ze zaměstnání kvůli tomu, že se v úřadu neukázal už pětadvacet let. Po dovolené z roku 1990 se na místo vedoucího odboru už inženýr Verma nedostavil, a jelikož marně žádal další volno, nevrátil se ani později. Případ extrémně dlouhé absence řešilo personální oddělení ministerstva pro městské plánování až od roku 2007. List Indian Express dodává, že zatím není jasné, zda Vermovi v uplynulém čtvrtstoletí úřad vyplácel mzdu nebo ne.

Zahraniční tisk: 80tisíc vojáků pátrá po podezřelých z teroristického útoku na redakci Charlie Hebdo Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.