Zahr. tisk: Rusko odmítlo obvinění z bombardování nemocnice Lékařů bez hranic

Světová média dne 17. února informují o tom, že Rusko popřelo obvinění z bombardování nemocnic provozovaných humanitární organizací Lékaři bez hranic na území severní Sýrie. Tisk si dále všímá německé kancléřky Angely Merkelová, která se zasazuje o brzké zrušení sankcí proti Rusku.

Napětí v oblasti Jihočínského moře se může podle britského deníku The Times prohloubit. Satelitní snímky totiž ukázaly, že Čína rozmístila dva raketové systémy po osmi raketách a radarový systém na ostrově Jung-sing tao, který je součástí sporných Paracelských ostrovů. V této oblasti, na kterou si Čína dělá nárok společně s dalšími asijskými zeměmi, se pravděpodobně nachází ložiska ropy a zemního plynu. Do sporu jsou zapojeny i Spojené státy a jejich spojenci. Čínský ministr zahraničí Wang I instalaci raketových systémů na ostrově sice nepopřel, ale řekl, že se jedná o součást obranného systému, která je ve shodě s mezinárodním právem.

 

Rusko kategoricky popřelo obvinění z bombardování nemocnic provozovaných humanitární organizací Lékaři bez hranic v severní Sýrii, píše britský deník The Daily Telegraph. Při útocích na dvě nemocnice zemřelo nejméně sedm lidí a dalších osm se pohřešuje. Tiskový mluvčí Vladimira Putina Dmitrij Peskov obvinění označil za nepodložená, avšak zároveň nepodpořil domněnku syrské vlády, že útočilo americké letectvo. Naproti tomu organizace Lékaři bez hranic uvedla, že autorem útoků byla syrská vláda nebo Rusko.

 

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy byl včera obviněn z nelegálního financování své prezidentské kampaně v roce 2012. Francouzská rozhlasová stanice RFI informuje o tom, že Sarkozy je vyšetřován v rámci případu Bygmalion, což je společnost, která organizovala Sarkozyho předvolební mítinky. Existuje podezření, že účty Sarkozyho předvolební kampaně byly zmanipulovány, aby nevyšlo najevo, že přesáhly zákonem dané maximum výdajů 22,5 milionu euro. Bývalá francouzská hlava státu zatím podle RFI v případu vystupuje jako svědek.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová se zasazuje o brzké ukončení sankcí vůči Rusku, všímá si slovenský deník Pravda. Rusko čelí sankcím kvůli své roli v ukrajinské krizi a kvůli anexi Krymu. Představitelé Křesťanskodemokratické unie Německa uvedli, že zrušení sankcí se uskuteční na základě okolností, které však v oblasti východní Ukrajiny ještě nenastaly. Rusko musí nejdříve splnit body mírové dohody, kterou mezi Moskvou a Kyjevem dohodlo Německo a Francie.

 

Čína dnes podle francouzského deníku Le Figaro popřela prohlášení OSN o porušování lidských práv na svém území. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Raád Zaíd Husajn včera čínskou vládu vyzval k neprodlenému a bezpodmínečnému propuštění vězněných aktivistů a odsoudil pronásledování a zastrašování kritiků vlády a zaměstnanců nevládních organizací. Peking loni v červenci zahájil rozsáhlou represi proti čínským zastáncům lidských práv a v této souvislosti zatkl 130 lidí.

 

Klimatický jev El Niño způsobuje globální potravinovou krizi, varuje OSN v britském deníku The Guardian. Neobvyklé sucho a záplavy totiž zničily úrodu a způsobily, že 100 milionů lidí v jižní Africe, Asii a Latinské Americe čelí nedostatku potravin a vody a jsou náchylní k chorobám včetně viru zika. Podle údajů Světového potravinového programu OSN bude v příštím roce potřebovat potravinovou pomoc téměř 50 milionu Afričanů. Do životů milionů lidí v Asii a Tichomoří už zasáhly vlny veder, nedostatek vody a lesní požáry. El Niño bude mít vliv na celosvětovou úrodu, míní The Guardian.

 

Francouzský deník Le Monde informuje, že v noci na dnešek zemřel na rakovinu ve věku 75 let polský režisér a spisovatel Andrzej Žulawski. Žulawski je známý zejména díky svým filmům Důležité je milovat, Posedlost a Šílená láska. Žulawski, který se narodil ve Lvově na Ukrajině, se přestěhoval do Československa a později do Polska. V padesátých letech studoval film ve Francii a byl asistentem režiséra Andrzeje Wajdy. Několik let byl také ženatý s francouzskou herečkou Sophií Marceauovu.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Rusko odmítlo obvinění z bombardování nemocnice Lékařů bez hranic Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.