Zahr. tisk: Merkelová zpřísňuje pravidla pro přistěhovalce; Rubio a Cruz se spojili proti Trumpovi

Světová média píší 26. února o tom, že německý Bundestag schválil přísnější pravidla pro uprchlíky. Balíček, ve kterém je například urychlení procesu deportací nebo omezení šancí pro dodatečné přistěhování uprchlických dětí do země, schválili poslanci drtivou většinou. Zahraniční média si dále všímají republikánské debaty v americkém Houstonu. Při ní se kandidáti o post prezidenta Spojených států Mark Rubio a Ted Cruz spojili, aby zastavili zisky hlasů vítězícího kandidáta, miliardáře Donalda Trumpa.

Uprostřed celoevropské paniky kolem uprchlíků zpřísňuje německá kancléřka Angela Merkelová pravidla pro přistěhovalce. Německý Bundestag odsouhlasil její vládě balíček restrikcí, mezi kterými je například urychlení procesu deportací nebo omezení šancí pro dodatečné přistěhování uprchlických dětí do země. Londýnský deník The Times uvádí, že němečtí poslanci schválili novou uprchlickou legislativu drtivou většinou.

 

Maďarský premiér Viktor Orbán obhajuje opatření, která umožní policii a pohraniční stráži používat proti uprchlíkům slzný plyn a gumové projektily. Politik, který podle magazínu The Foreign Policy nechal oplotit maďarské hranice, když Evropská unie prosazovala členským zemím povinné kvóty přijatých běženců, obviňuje Německo kancléřky Merkelové z arogance. Islám podle něj vážně ohrožuje maďarský prostor pro soužití křesťansko-židovské komunity a importuje do země teroristy, kriminálníky, homofoby a antisemity.

 

Italský senát schválil kontroverzní zákon o registrovaných svazcích homosexuálů. Podle tiskové agentury DPA prošla legislativa horní komorou parlamentu jen díky tomu, že z ní byla vypuštěna pasáž umožňující takovým párům adopci dítěte. Senátoři zákon podpořili stotřiasedmdesáti proti sedmdesáti jednomu hlasu, cituje agenturní zprávu slovenský deník Pravda.

 

Uchazeči o republikánskou nominaci do Bílého domu – Mark Rubio a Ted Cruz – se při debatě v Texasu spojili, aby zastavili zisky hlasů vítězícího kandidáta, miliardáře Donalda Trumpa. Vytáhli proti němu těžké argumenty, když voličům připomněli jeho čtyři minulé bankroty nebo  využívání polských přistěhovalců ke stavbě rodinného sídla. Političtí protivníci především naznačili, že bez svého rodinného dědictví by Trump politicky neexistoval. Agentura Reuters připomíná, že před takzvaným volebním superúterým byla debata CNN v Houstonu pro republikánské kandidáty poslední větší šancí jak odvrátit Trumpovu vítěznou kampaň.

 

Americký deník USA Today upozorňuje, že podporu vyjádřil kandidátu Donaldu Trumpovi bývalý Velký čaroděj Ku Klux klanu David Duke. Vyzval posluchače své rozhlasové show, aby Trumpa podpořili, protože jinak se bělošští nacionalisté dopustí zrady na svých předcích, vysvětluje agentura Reuters.

 

Nejméně čtyři osoby zahynuly a dalších dvacet bylo zraněno, když v americkém Kansasu zaútočil osamělý střelec na své bývalé kolegy v továrně na travní sekačky. Osmatřicetiletý Cedric Ford nejprve ve městě Newton zastřelil řidiče kamionu a pak začal střílet na parkovišti v nedalekém Hesstonu. Pokračoval ve výrobní hale závodu, kde sám dříve pracoval, dokud ho na místě nezlikvidovala policie, uvádí portál německého rádia Deutsche Welle.

 

V Sýrii se podle portálu Deutsche Welle dnes ukáže, zdali bude fungovat vícestranně deklarované příměří. Podle syrského velvyslance v OSN je to zatím největší šance pro ukončení občanské války v Sýrii. Dokonce i uprchlíci z Aleppa se rozhodli od turecké hranice vrátit do města okupovaného z velké části vojsky prezidenta Bašára Assada. Oficiální začátek příměří spadá na sobotu.

 

Vídeňská kriminálka převzala vyšetřování středečního loupežného přepadení v obchodním centru rakouské metropole, kde pět ozbrojených útočníků noži pobodalo kolemjdoucí, kterým přitom brali mobily a hotovost. Pětici Afghánců zadržela policie až v nedalekém parku, uvádí slovenská Pravda.

 

V Íránu začaly jednodenní parlamentní volby a podle deníku The Guardian mají umírnění reformisté poprvé od jaderné dohody z roku 2015 šanci zbavit zemi tradičních konzervativců. O mandáty v 290členném parlamentu může hlasovat pětapadesát milionů voličů.

 

Osamělé útoky západní aliance proti Al Kajdě a Islámskému státu v Libyi ničeho nedosáhnou, pokud Spojené státy a Evropská unie nevypracují také společnou politickou strategii. Mezinárodní společenství zaznamenává jen dílčí úspěchy kvůli tomu, že proti džíhádistům útočí pouze izolovaně, aby vojácí nemuseli mít intervence odsouhlasené svými parlamenty. To by podle magazínu The Foreign Policy měla změnit mezinárodní dohoda o společném vojenském postupu. Magazín připomíná, že Libye má v současnosti tři vládní centra – znepřátelené kabinety v Tripolisu a Tobruku a mezinárodně uznanou vládu v sousedním Maroku.

Zahr. tisk: Merkelová zpřísňuje pravidla pro přistěhovalce; Rubio a Cruz se spojili proti Trumpovi Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.