Zahr. tisk: Belgie podle Erdogana ignorovala hrozbu jednoho z atentátníků; Rusko varuje NATO

Světová média dne 24. března píší o tom, že podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Belgie ignorovala konkrétní varování o jednom z atentátníků, který se v úterý podílel na teroristickém útoku v Bruselu. Jde o Brahima El Bakraouiho. Média si dále všímají ruského varování, podle kterého umístění jednotek vzdušné obrany NATO v Polsku a Rumunsku může z těchto zemí učinit ruské vojenské cíle.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že Belgie ignorovala konkrétní varování ohledně jednoho z atentátníků, kteří se v úterý podílel na teroristickém útoku v Bruselu. Ibrahím Bakraoui byl podle něj v roce 2015 zadržen v jižním Turecku nedaleko syrské hranice a byl deportován do Nizozemska. Turci přitom tamní úřady varovali, že se jedná o islamistického militanta - jinak by prý ani neměli důvod, proč ho deportovat, upozorňuje agentura Reuters. Nizozemské úřady si nyní turecké upozornění a výtku ověřují.

 

Předseda zahraničního výboru ruské dolní sněmovny Alexej Puškov kritizoval v souvislosti s bruselskými teroristickými útoky generálního sekretáře NATO Jense Stoltenberga. Poslanec Dumy prohlásil, že si Severoatlantická aliance nehlídá vlastní dvorek, zatímco bojuje proti imaginární ruské hrozbě. Puškov tak narážel na posilování vojsk NATO ve východní Evropě. Podle magazínu Foreign Policy se nechal dokonce slyšet, že umístění jednotek vzdušné obrany NATO v Polsku a Rumunsku by z těchto zemí mohlo učinit ruské vojenské cíle.

 

Ukrajinský prezident Petro Porošenko připomíná možnost vyměnit ruské zajatce za odsouzenou ukrajinskou pilotku Nadiju Savčenkovou, která byla v Rusku odsouzena k dvaadvacetiletému trestu vězení. Porošenko tvrdí, že o výměně už jednal s prezidentem Vladimire Putinem, který mu slíbil, že na ní přistoupí po procesu, uvádí bezpečnostní měsíčník Foreign Policy. Ruský deník The Moscow Times nicméně upozorňuje na to, že pilotka pohrozila ultimátní hladovkou a Moskva, Kyjev a Západ mají asi tři týdny na vyjednání podmínek jejího případného propuštění. Putin však podle ruských médií zatím snahu o její výměnu nesignalizoval.

 

Slovenský prezident Andrej Kiska jmenoval staronovým premiérem předsedu strany Smer Robert Fica. Jak upozorňuje slovenský deník Pravda, po čtyřech letech jednobarevné vlády stane Fico ve svém třetím premiérství v čele koaličního kabinetu. V něm bude mít jeho vítězná strana Smer osm ministrů, Slovenská národní strana tři a po dvou křeslech také koaliční partneři Mosta-Híd a Sieť.

 

Německý prezident Joachim Gauck před studenty prestižní šanghajské univerzity prohlásil, že lidé nemohou být šťastní v diktatuře. Šestasedmdesátiletý prezident argumentoval vlastní zkušeností z života v bývalé Německé demokratické republice a prohlásil, že v zemích sovětského bloku neznali lidé svobodné volby, což jenom podporovalo nedůvěru mezi vládnoucím režimem a ovládanými občany. Při návštěvě Číny vyslovil zároveň obavy o budoucnost čínské občanské společnosti a připomněl osudy východoevropských politických vězňů a disentu, upozorňuje německý portál Deutsche Welle.

 

Čínský prezident Si-Ťin-pching, který příští týden cestuje přes Českou republiku do Spojených států, chce amerického prezidenta Baracka Obamu přimět k obnovení jednání o jaderném programu Severní Koreje. Předpokládá se, že dalšími tématy bude hackerství a napětí v oblasti Jihočínského moře. Agentura Reuters připomíná, že Peking vystupuje jako jediný spojenec Korejské lidově demokratické republiky, ale nesouhlasí s jejími jadernými testy, které v OSN odsuzuje. Prezident Si Ťin-pching se nicméně domnívá, že sankce proti KLDR nejsou optimální způsob nápravy a navrhuje vrátit se k vícestranným jednáním za účasti Spojených států.

 

Hlavní mešitu ve španělské metropoli zapálili neznámí žháři jako pomstu za islámistický útok v Bruselu. Záběry z požáru, kde jedné z budov v areálu hoří střecha, zveřejnila na svém webu ultrapravicová skupina Hogar Social Madrid. Ústřední mešita v Madridu, přezdívaná M-30 podle blízké dálnice, je podle pravicových radikálů financována Islámským státem. Slovenský deník Pravda připomíná, že v roce 2014 španělské úřady zjistily, že v tamní restauraci organizovali islamisté nábor nových bojovníků pro svůj džihád. Tehdejší skupinu rozehnaly.

 

Australské úřady potvrdily, že trosky letadla objevené nedávno u břehů afrického Mozambiku s největší pravděpodobností pocházejí z letu MH 370. Let malajských aerolinií beze stopy zmizel před dvěma lety i s více než dvěma stovkami pasažérů. První objevené úlomky letadla potvrzují, že ztroskotalo v Indickém oceáně. Po důkladné analýze mohou podle portálu Deutsche Welle odhalit i další záhady letecké tragédie.

 

Internetové stránky Google Maps a Google Earth zobrazují hranice sporných území podle toho, odkud je lidé navštěvují. Podle politologicko-právní studie, na kterou upozorňuje slovenský deník SME, jsou tyto mapovací služby nejužívanější na světě, ale můžou podporovat místní konflikty. Zobrazování hranic a pojmenování kontroverzních území pojímají netradičně a přizpůsobují ho pojetí v zemi, odkud se na platformu uživatel internetu přihlásí. Jako sporné příklady uvádí deník novou krymskou hranici mezi Ruskem a Ukrajinou, a odkazuje také na sporná území mezi Čínou a Indií, Indií a Pákistánem nebo ostrovy v Jihočínském moři, kde Peking buduje svoje základny.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Belgie podle Erdogana ignorovala hrozbu jednoho z atentátníků; Rusko varuje NATO Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.