Volby 2017: Jak se jednotlivé strany dívají na členství ČR v Evropské unii?

Zachování členství České republiky v Evropské unii je cílem programu většiny hlavních politických stran. Co se liší, to je role České republiky a její priority v rámci EU. ODS například klade důraz na propojování trhů jednotlivých zemí, ČSSD vyzdvihuje důležitost sbližování životní úrovně států.

ČSSD chce, aby Česko zůstalo v jádru Evropské unie. Sociální demokraté předpokládají zavedení eura v dlouhodobějším výhledu. Proti zavedení jednotné měny je ODS, které by Česku chtělo vyjednat trvalou výjimku – ve smlouvě o přistoupení do EU se ČR v roce 2004 zavázalo k přijetí eura. "Členství v EU je pro Českou republiku klíčové, nemáme k němu žádnou rozumnou alternativu. Nesmíme ale být pasivním členem a bezmyšlenkovitě následovat i ty společné aktivity, které pro ČR nejsou výhodné. Musíme také usilovat o zásadní reformu EU, aby tento unikátní projekt byl funkční," uvedl pro Frekvenci 1 předseda ODS Petr Fiala.

Komunisté chtějí pozici naší země v Evropské unii posílit. TOP 09 prosazuje co nejrychlejší přijetí eura a odstraňování překážek na vnitřním trhu EU, dále více peněz na zahraniční a méně na zemědělskou politiku. “Je důležité, aby Česká republika zůstala v rychlém pruhu Evropské unie. Pokud se ocitneme na periferii Evropy, tak připravíme svým dětem a vnukům osud, který mají dnešní Ukrajinci, kteří k nám jezdí za prací,” řekl pro Frekvenci 1 předseda strany Miroslav Kalousek.

KDU-ČSL prosazuje aktivnější roli České republiky v rámci Evropské unie. Piráti si přejí větší možnosti při rozhodování Unie pro občany a je proti nesmyslným dotacím. Strana zelených podporuje proměnu Unie ve federaci se sdílenými pravomocemi v oblastech sociálních věcí, daní, životního prostředí, zahraniční politiky a obrany.

Rozhodněte o czexitu, nabízejí strany

Většina politických stran by zachovala členství ČR v Evropské unii. O křesla ve sněmovně se však ucházejí i strany, které voličům nabízejí, aby si o setrvání v EU rozhodli sami v referendu, případně chtějí, aby Česko výrazněji promlouvalo do unijních politik.

Svoboda a přímá demokracie chce Evropu jako volný trh zboží, služeb a práce, Evropu spolupracujících svobodných a suverénních států. Hnutí Referendum o EU požaduje, aby čeští občané měli právo o našem členství rozhodnout. “Prosazujeme ústavní zákon o referendu o Evropské unii, aby občané České republiky měli právo o našem členství v EU rozhodnout, a v referendu budeme hlasovat pro vystoupení,“ uvedl František Matějka z hnutí Referendum o EU.

Svobodní v čele s předsedou strany Petrem Machem považují stávající pokus o integraci evropských států za slepou uličku a chtějí bojovat za odchod Česka z Evropské unie.

Volby 2017: Jak se jednotlivé strany dívají na členství ČR v Evropské unii? Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Jak zapojit mladé lidi do věcí veřejných?

  Společnost ·

  Studie po celém světě čím dál tím častěji vyjadřují snižující se zájem mladých lidí o politiku jako takovou, o ovlivňování politických procesů na lokální nebo celostát…

 2. Lékaři dnes protestují. Proč?

  Společnost ·

  Praktičtí lékaři, kteří dnes protestují, žádají méně byrokracie a víc peněz pro své ordinace. Peníze, které od zdravotních pojišťoven dostanou, nejsou jejich plat. Pla…

 3. Katalánský parlament čeká velký den

  Společnost ·

  Mimořádně očekávané jednání má dnes vpodvečer na programu katalánský parlament, jehož poslanci budou řešit situaci po referendu, v němž podle místní vlády většina hlas…

 4. Google má důkazy o zneužití svých služeb Ruskem

  Společnost ·

  Americká internetová společnost Google poprvé našla důkazy o tom, že Rusové se pokusili využít její komunikační platformy k vměšování do amerických prezidentských vole…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.