Velká Británie má zájem o vědeckou spolupráci

Prahu 17. ledna navštívila delegace britské Royal Society – neboli Královské společnosti. Dorazila na setkání se zástupci Akademie věd ČR, Univerzity Karlovy a dalších institucí. Jednání se zaměřilo na možnosti spolupráce ve vědě poté, co Spojené království opustí Evropskou unii. Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz říká, že Británie má důsledkem brexitu zájem o spolupráci ve vědě s Českou republikou. 

Spojené království nechce spolupráci ve vědě přerušit ani s Evropskou unií. I nadále se totiž podílí na kofinancování projektů z programu HORIZONT 2020.

V rámci samotného setkání v Praze došlo mezi Royal Society a Akademií věd ČR k uzavření smlouvy o spolupráci. Britové se rovněž sešli se zástupci Univerzity Karlovy, Grantové agentury ČR a Technologické agentury ČR.

„Britští partneři ujišťují, že se partneři například v projektech HORIZONTU 2020 nemusí bát – Velká Británie společně s EK zajistí kofinancování projektů. Stejně tak je britská strana odhodlána pokračovat ve spolupráci i v rámci nástupce HORIZONTU 2020 – tj. 9. rámcového programu. Britští zástupci jezdí po Evropě, snaží se mírnit obavy z brexitu a naopak vědeckou spolupráci udržovat,“ řekl Aleš Vlk pro rádio Zet.

Zdroj: Pavlína Jáchimová 

Pro Velkou Británii může mít vystoupení z EU razantní dopad. Důvodem může být i skutečnost, že uvnitř ostrovského státu pracuje 17 % akademických pracovníků z ostatních zemí EU.

„Vědecká komunita se velmi obávala důsledků brexitu – podle průzkumu až 70 procent občanů EU zvažovalo odchod z Velké Británie, což by bylo pro zemi téměř katastrofální. Vláda tedy přišla s návrhem, že občané EU budou moci po pěti letech v zemi získat zvláštní status, který jim umožní zůstat natrvalo,“ sdělil Aleš Vlk. Více se dočtete ZDE.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz. Mnohé další zajímavé informace se dozvíte v nahraném rozhovoru v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

Velká Británie má zájem o vědeckou spolupráci Foto: Pavlína Jáchimová

reklama

Další články

 1. Kampaň Zemana stála víc než dosud uvádí

  Společnost ·

  Předvolební kampaň prezidenta Miloše Zemana před prvním kolem voleb byla podle studie spolku EconLab nákladnější, než dosud vykázal. Organizace její náklady spočetla n…

 2. Brexit zřejmě sníží počet členů europarlamentu

  Společnost ·

  Evropský parlament bude v příštím volebním období, tedy v letech 2019 až 2024, s největší pravděpodobností menší než ten stávající. Jeho klíčový výbor pro ústavní zále…

 3. Niki Lauda koupí aerolinky Niki, které založil

  Byznys ·

  Bývalý závodník Formule 1 Niki Lauda znovu získá rakouskou nízkonákladovou leteckou společnost Niki, kterou před lety založil. Rakouští věřitelé jeho nabídku jednomysl…

 4. Co vyjedná Babiš v Davosu?

  Společnost ·

  Dnes ve švýcarském Davosu začíná Světové ekonomické fórum, mottem letošního 48. ročníku nejsledovanějšího ekonomického fóra na světě je „Vytváření sdílené budoucnosti …

 5. Řecko výrazným způsobem pokročilo s reformami

  Společnost ·

  Řecko výrazně pokročilo při zavádění reformních opatření, která jsou nutná k tomu, aby mohl pokračovat současný záchranný program. Po jednání euroskupiny to novinářům …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.